Zapewnienie rytmicznej pracy zakładów w sezonie urlopowym.

PISMO OKÓLNE Nr 47
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 14 czerwca 1972 r.
w sprawie zapewnienia rytmicznej pracy zakładów w sezonie urlopowym.

W związku ze zbliżającym się sezonem urlopowym proszę Obywateli kierowników przedsiębiorstw i instytucji o zwrócenie uwagi na bezwzględną konieczność takiego zorganizowania pracy w kierowanych jednostkach, by zapewnić prawidłowy, rytmiczny przebieg ich działalności, gwarantujący pełne zapewnienie realizacji zadań produkcyjnych i usługowych.
W związku z tym należy:

- przygotować ze szczególną wnikliwością plany urlopów wypoczynkowych pracowników administracji terenowej oraz jednostek handlowych i usługowych w miejscowościach turystycznych, wypoczynkowych i uzdrowiskowych, w których w okresie sezonu urlopowego występuje nasilenie ruchu turystów, wczasowiczów i kuracjuszy; dla zapewnienia prawidłowej obsługi wzmożonego ruchu turystycznego i stworzenia warunków wypoczynku w tych miejscowościach należy w sezonie urlopowym zmobilizować do pracy cały niezbędny personel; urlopy wypoczynkowe dla tego personelu należy przewidzieć poza sezonem turystycznym;

- dokonać przeglądu i analizy planów urlopów wypoczynkowych pod kątem widzenia zapewnienia we wszystkich miesiącach takiej liczby pracowników, która gwarantuje rytmiczne wykonanie zadań co najmniej na poziomie założonym w planie;

- dokonać w porozumieniu z radami zakładowymi odpowiednich korekt i niezbędnych przesunięć w obowiązującym planie urlopów w razie stwierdzenia, że nie gwarantuje on prawidłowego przebiegu wykonania zadań produkcyjnych, oraz powiadomić odpowiednio wcześnie (przynajmniej na 1 miesiąc naprzód) zainteresowanych pracowników o tych zmianach;

- poddać analizie wszystkie wnioski pracowników, zmierzające do przesunięcia na ich życzenie uprzednio zaplanowanych urlopów na inne terminy, z punktu widzenia skutków, jakie przesunięcia te mogą spowodować dla przebiegu rytmicznej działalności zakładu pracy.

Analizie i weryfikacji powinny zostać poddane plany urlopów personelu kierowniczego, począwszy od dozoru produkcji do kierownictwa przedsiębiorstw, zjednoczeń i resortów (prezydiów rad narodowych), tak aby w okresie letnim zapewniona została pełna ciągłość nadzoru i kierownictwa wszystkich szczebli zarządzania.

Proszę Obywateli ministrów (kierowników urzędów centralnych), przewodniczących prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) oraz dyrektorów zjednoczeń (jednostek równorzędnych) o zapewnienie nadzoru i kontroli realizacji powyższych postanowień.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu pracy dotyczącą ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych - przekazało w czwartek biuro prasowe kancelarii prezydenta. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024