Nabywanie uprawnień własnościowych do mieszkań spółdzielczych.

UCHWAŁA Nr 135
RADY MINISTRÓW
z dnia 22 maja 1972 r.
w sprawie nabywania uprawnień własnościowych do mieszkań spółdzielczych.

W celu rozszerzenia możliwości uzyskiwania uprawnień własnościowych do mieszkań spółdzielczych Rada Ministrów w porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych i po zasięgnięciu opinii Centralnego Związku Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego uchwala, co następuje:
§  1.
Osoby posiadające lub uzyskujące mieszkania spółdzielcze mogą nabywać je jako mieszkania własnościowe na zasadach określonych niniejszą uchwałą oraz uchwałą nr 281 Rady Ministrów z dnia 10 grudnia 1971 r. w sprawie zasad realizacji i finansowania uspołecznionego budownictwa mieszkaniowego (Monitor Polski Nr 60, poz. 398).
§  2.
1.
Przy zmianie posiadanych mieszkań lokatorskich na mieszkania własnościowe wysokość wymaganych wkładów własnych członków spółdzielni liczona jest w stosunku do członkowskich kosztów budowy, które stanowiły podstawę do ustalenia wkładów własnych na te mieszkania (lokatorskie).
2.
Przy przydziale mieszkań własnościowych, uzyskanych w wyniku zwolnienia mieszkań lokatorskich, wysokość wymaganych wkładów własnych liczona jest w stosunku do kosztu, o którym mowa w ust. 1, przeliczonego na aktualny poziom cen budownictwa mieszkaniowego.
§  3.
1.
W odniesieniu do mieszkań lokatorskich zmienionych na mieszkania własnościowe kredyt bankowy podlegający spłacie ustala się w wysokości nie spłaconej jego części, powiększonej o kwotę umorzenia kredytu przypadającego na te mieszkania.
2.
Spłata kredytu bankowego, o którym mowa w ust. 1, rozpoczyna się od daty zmiany mieszkania lokatorskiego na mieszkanie własnościowe.
3.
W razie zbycia spółdzielczego prawa do lokalu nie spłacona część kredytu przypadająca na mieszkanie podlega jednorazowej spłacie. Przepis ten nie obowiązuje, gdy powyższe prawo przechodzi w drodze darowizny na członków rodziny: małżonka, wstępnych i zstępnych.
§  4.
1.
Osoby posiadające lub uzyskujące mieszkania ze spółdzielczego budownictwa dla zakładów pracy mają prawo do nabywania ich jako mieszkań własnościowych.
2.
Zobowiązuje się zakłady pracy do współdziałania ze spółdzielniami w celu ułatwiania pracownikom uzyskiwania spółdzielczych mieszkań własnościowych.
§  5.
Tryb i terminy rozliczeń z tytułu zmiany stanu zadłużenia spółdzielni, o którym mowa w § 2 i 3, ustali Prezes Narodowego Banku Polskiego w porozumieniu z Centralnym Związkiem Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego.
§  6.
Zaleca się Centralnemu Związkowi Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego:
1)
wydanie w porozumieniu z Ministrami Finansów oraz Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska przepisów regulujących zasady nabywania uprawnień własnościowych do mieszkań w terminie do dnia 15 czerwca 1972 r.,
2)
ustalenie w porozumieniu z Ministrem Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych wskaźników przeliczeniowych cen budownictwa mieszkaniowego na aktualny ich poziom, o którym mowa w § 2 ust. 2,
3)
zakończenie prac umożliwiających nabywanie przez członków spółdzielni uprawnień własnościowych do mieszkań począwszy od dnia 1 lipca 1972 r.,
4)
zapewnienie członkom spółdzielni odpowiedniej informacji o warunkach i trybie nabywania uprawnień własnościowych do mieszkań i sprawnego załatwiania wniosków w tych sprawach.
§  7.
Zobowiązuje się prezydia rad narodowych do udzielania spółdzielniom pomocy w rozwijaniu formy spółdzielczych mieszkań własnościowych.
§  8.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu pracy dotyczącą ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych - przekazało w czwartek biuro prasowe kancelarii prezydenta. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024