Wyrównywanie dochodów rad narodowych w związku z niektórymi ulgami w podatku gruntowym.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 16 stycznia 1971 r.
w sprawie wyrównywania dochodów rad narodowych w związku z niektórymi ulgami w podatku gruntowym.

Na podstawie art. 74 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 25 listopada 1970 r. - Prawo budżetowe (Dz. U. Nr 29, poz. 244) zarządza się, co następuje:
§  1.
W trybie zarządzenia podlega wyrównaniu niedobór dochodów rad narodowych powstały w wyniku realizacji ulg w podatku gruntowym udzielonych z tytułu:
1)
nakładów inwestycyjno-remontowych dokonywanych w gospodarstwach rolnych - co do ulg zrealizowanych ponad kwoty przyjęte przy opracowywaniu budżetu,
2)
kontraktacji zbóż,
3)
kontraktacji młodego bydła rzeźnego.
§  2.
1.
Podstawą wyrównania dochodów rad narodowych, o którym mowa w § 1 pkt 1, jest rozliczenie sporządzone przez wydział finansowy prezydium powiatowej rady narodowej, ustalające:
1)
kwotę ulg przyjętą do kalkulacji dochodów budżetowych z podatku gruntowego,
2)
kwotę zrealizowanych ulg,
3)
kwotę niedoboru dochodów podlegającą wyrównaniu,
4)
podział kwoty podlegającej wyrównaniu między poszczególne budżety rad narodowych, dla których został ustalony udział w podatku gruntowym.
2.
Podstawą wyrównania dochodów rad narodowych, o którym mowa w § 1 pkt 2 i 3, jest rozliczenie sporządzone przez wydział finansowy prezydium powiatowej rady narodowej, ustalające:
1)
kwotę zrealizowanych ulg,
2)
podział kwoty podlegającej wyrównaniu między poszczególne budżety rad narodowych, dla których został ustalony udział w podatku gruntowym.
§  3.
Kwoty ulg udzielonych z tytułu nakładów inwestycyjno-remontowych dokonywanych w gospodarstwach rolnych, przyjęte do kalkulacji dochodów budżetowych dla poszczególnych powiatów, powinny być potwierdzone przez wydział finansowy prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
§  4.
1.
Rozliczenia z tytułu wyrównania dochodów należy przeprowadzać każdego roku po raz pierwszy za okres trzech kwartałów, a następnie w odstępach miesięcznych, z tym że rozliczenie za miesiąc grudzień powinno być dokonane w okresie przejściowym po zakończeniu roku budżetowego.
2.
Rozliczenia z tytułu ulg określonych w § 1 pkt 2 i 3 mogą być w uzasadnionych wypadkach przeprowadzone dodatkowo za I i II kwartał każdego roku.
§  5.
Wydział finansowy prezydium powiatowej rady narodowej po dokonaniu rozliczeń wystawia polecenia przelewów na rzecz rachunków podstawowych poszczególnych budżetów w ciężar własnego rachunku wydatków budżetu centralnego (dotacja wyrównawcza). Przelewy te realizuje właściwy oddział Narodowego Banku Polskiego.
§  6.
Środki otrzymane z tytułu wyrównania dochodów księguje się jako dotację wyrównawczą z budżetu centralnego, nie dokonując zmian w planowanych w budżecie kwotach dochodów własnych i środków wyrównawczych.
§  7.
Przepisy zarządzenia dotyczące wydziałów finansowych prezydiów powiatowych rad narodowych stosuje się odpowiednio do wydziałów finansowych prezydiów rad narodowych miast stanowiących powiaty i dzielnicowych rad narodowych w miastach wyłączonych z województw.
§  8.
Traci moc zarządzenie Ministra Finansów z dnia 26 lipca 1967 r. w sprawie wyrównywania dochodów rad narodowych w związku z ulgami dla rolników w podatku gruntowym z tytułu inwestycji i kontraktacji zbóż (Monitor Polski Nr 14, poz. 214).
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu pracy dotyczącą ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych - przekazało w czwartek biuro prasowe kancelarii prezydenta. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024