Gospodarka finansowa generalnego realizatora inwestycji i trybu finansowania inwestycji objętych generalną realizacją.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 26 listopada 1971 r.
w sprawie gospodarki finansowej generalnego realizatora inwestycji i trybu finansowania inwestycji objętych generalną realizacją.

Na podstawie § 4 pkt 3 uchwały nr 268 Rady Ministrów z dnia 26 listopada 1971 r. w sprawie generalnego realizatora inwestycji (Monitor Polski Nr 59, poz. 392) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Jednostki, o których mowa w § 2 i § 3 ust. 1 uchwały nr 268 Rady Ministrów z dnia 26 listopada 1971 r. w sprawie generalnego realizatora inwestycji (Monitor Polski Nr 59, poz. 392), wykonujące równocześnie działalność generalnego realizatora inwestycji, prowadzą gospodarkę finansową według zasad obowiązujących dla ich podstawowej działalności, ze zmianami wynikającymi z zarządzenia.
2.
Generalny realizator inwestycji, który pełni tylko funkcję organizatora i koordynatora procesu inwestycyjnego, prowadzi gospodarkę finansową według zasad obowiązujących przedsiębiorstwa obrotu zaopatrzeniowego, ze zmianami wynikającymi z niniejszego zarządzenia.
§  2.
Działalność generalnego realizatora inwestycji, o którym mowa w § 1 ust. 1, prowadzona jest według zasad pełnego wewnętrznego lub ograniczonego rozrachunku gospodarczego.
§  3.
Środki obrotowe związane z działalnością generalnego realizatora inwestycji finansowane są w pełni kredytem bankowym, oprocentowanym na podstawie odrębnych przepisów. Środki te są wyodrębniane w ewidencji i sprawozdawczości.
§  4.
1.
Generalny realizator inwestycji tworzy fundusz ryzyka z odpisów obciążających koszt własny zrealizowanej i sprzedanej inwestycji (zadania inwestycyjnego), pod datą dokonania sprzedaży.
2.
Odpisu na fundusz ryzyka dokonuje się w wysokości do 3% od wartości sprzedanej inwestycji (zadania inwestycyjnego); nie może on przekroczyć osiągniętego zysku.
3.
Z funduszu ryzyka generalny realizator inwestycji pokrywa:
1)
straty działalności operacyjnej,
2)
kary umowne płacone kontrahentom w związku z pełnieniem funkcji generalnego realizatora inwestycji,
3)
koszty usunięcia błędów i usterek w okresie działania rękojmi za wady,
4)
inne odszkodowania wynikłe w związku z pełnieniem funkcji generalnego realizatora inwestycji.
4.
Koszty, o których mowa w ust. 3 pkt 2-4, obciążają fundusz ryzyka w wysokości przekraczającej odszkodowania i kary umowne otrzymane lub należne od kontrahentów.
§  5.
1.
Środki funduszu ryzyka gromadzi się na odrębnym rachunku bankowym.
2.
Jeżeli środki zgromadzone na rachunku funduszu okażą się niewystarczające na pokrycie zobowiązań generalnego realizatora inwestycji, o których mowa w § 4 ust. 3 pkt 2-4, bank może udzielić kredytu antycypacyjnego do wysokości 50% planowanych na dany rok odpisów.
3.
Na przejściowe zasilenie funduszu ryzyka mogą być udzielane pożyczki z funduszu rezerwowego (funduszu środków obrotowych) zjednoczenia.
4.
Zobowiązania obciążające fundusz ryzyka, które nie zostały pokryte z zachowaniem zasad określonych w ust. 2 i 3, stanowią straty nadzwyczajne.
5.
Ewidencja wydatków pokrytych z funduszu ryzyka powinna umożliwić ich podział według umów oraz celów, których dotyczą.
6.
Połowa nie wykorzystanych środków funduszu ryzyka przechodzi na następny rok, a pozostałość przenosi się na rachunek wyników.
§  6.
1.
Podstawą zawarcia umowy kredytowej między bankiem a inwestorem, określonej w przepisach o finansowaniu inwestycji, jest porozumienie wstępne inwestora z generalnym realizatorem inwestycji.
2.
Spłata kredytu inwestycyjnego wraz z odsetkami następuje według ogólnie obowiązujących zasad finansowania inwestycji.
3.
Uruchamianie kredytu inwestycyjnego dla inwestora następuje stosownie do warunków umowy zawartej między inwestorem a generalnym realizatorem inwestycji.
§  7.
Jeżeli odsetki karne płacone przez inwestora bankowi z tytułu niedotrzymania planowanego terminu przekazania inwestycji do użytku przewyższają odszkodowania i kary umowne należne od generalnego realizatora inwestycji, a przekroczenie terminu nastąpiło z winy generalnego realizatora inwestycji, jest on obowiązany pokryć stratę poniesioną przez inwestora z tego tytułu z funduszu ryzyka, z tym że przepisy § 5 ust. 4 stosuje się odpowiednio.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1972 r.

Zmiany w prawie

Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024