Budowa i utrzymywanie studni publicznych w miastach zaopatrywanych w wodę z urządzeń wodociągowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 19 sierpnia 1971 r.
w sprawie budowy i utrzymywania studni publicznych w miastach zaopatrywanych w wodę z urządzeń wodociągowych.

Na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 17 lutego 1960 r. o zaopatrzeniu ludności w wodę (Dz. U. Nr 11, poz. 72, z 1962 r. Nr 34, poz. 158 i z 1965 r. Nr 51, poz. 314) zarządza się, co następuje:
§  1.
W miastach zaopatrywanych w wodę z sieci wodociągu komunalnego powinny być budowane (odbudowywane, rozbudowywane) studnie publiczne, zwane dalej "studniami awaryjnymi", umożliwiające zaopatrzenie ludności w wodę pitną na wypadek unieruchomienia wodociągu komunalnego.
§  2.
1.
Studnie awaryjne powinny być lokalizowane na terenach zwartej zabudowy mieszkaniowej; jedna studnia awaryjna powinna zapewniać wydajność co najmniej 7,5 l na jedną osobę i przypadać najwyżej na 3.000 stałych mieszkańców.
2.
Woda ze studni awaryjnych powinna po przegotowaniu odpowiadać warunkom określonym w obowiązujących przepisach dla wody do picia i potrzeb gospodarczych.
§  3.
1.
Plany rozmieszczenia studni awaryjnych na terenie miast, o których mowa w § 1, opracowują organy gospodarki komunalnej i mieszkaniowej prezydiów miejskich rad narodowych w porozumieniu z organami Państwowej Inspekcji Sanitarnej, administracji wodnej, planowania przestrzennego, właściwym organem geologii oraz z terenowo właściwymi sztabami wojskowymi.
2.
Plany wymienione w ust. 1 powinny obejmować zarówno studnie awaryjne projektowane, jak i istniejące studnie publiczne oraz studnie stanowiące ujęcie wody dla wodociągu komunalnego lub służące do zaopatrzenia w wodę jednostek gospodarki uspołecznionej, jeżeli mogą być przystosowane do wykorzystania jako studnie awaryjne i odpowiadają warunkom określonym w § 2.
3.
Przystosowanie studni, o których mowa w ust. 2, do wykorzystania jako studni awaryjnych polega na zainstalowaniu odpowiednich urządzeń do wydobycia i poboru wody określonych w § 4.
§  4.
Studnie awaryjne w zależności od miejscowych warunków hydrogeologicznych powinny być budowane jako:
1)
studnie płytkie wkręcane lub wbijane typu abisyńskiego - wyposażone w pompy stojakowe ssące lub ssąco-tłoczące ręczne,
2)
studnie kopane, opuszczane, z kręgów betonowych - wyposażone w pompy stojakowe ssąco-tłoczące ręczne,
3)
studnie wiercone głębokie z obudową - wyposażone w pompę żerdzinową lub stojakową o napędzie ręcznym,
4)
studnie wiercone głębokie z obudową - wyposażone w agregat elektro-pompowy poziomy, pionowy lub głębinowy (zatapiany) wraz z agregatem prądotwórczym, stacjonarnym lub przewoźnym.
§  5.
Koszty budowy (odbudowy, rozbudowy) studni awaryjnych i przystosowania istniejących studni do wykorzystania jako studni awaryjnych (§ 3 ust. 2) oraz koszty ich utrzymania (eksploatacji) ponoszą prezydia właściwych rad narodowych ze środków przewidzianych na ten cel w budżetach terenowych.
§  6.
Utrzymywanie (eksploatację) studni awaryjnych w stałej sprawności technicznej i gotowości do użytku w razie awarii urządzeń komunalnych oraz ich ewidencję zapewnią komunalne przedsiębiorstwa (zakłady) wodociągów i kanalizacji.
§  7.
Przepisy zarządzenia mają odpowiednie zastosowanie do osiedli zaopatrywanych w wodę z sieci wodociągu komunalnego.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu pracy dotyczącą ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych - przekazało w czwartek biuro prasowe kancelarii prezydenta. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024