Nadanie odznaki "Zasłużonego Działacza Turystyki", "Zasłużonego Działacza Kultury Fizycznej" i "Zasłużonego Mistrza Sportu".

UCHWAŁA NR 158
RADY MINISTRÓW
z dnia 31 lipca 1971 r.
w sprawie nadania odznak "Zasłużonego Działacza Turystyki", "Zasłużonego Działacza Kultury Fizycznej" i "Zasłużonego Mistrza Sportu". *

Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
W uznaniu zasług położonych w dziedzinie rozwoju i upowszechnienia krajoznawstwa i turystyki oraz wychowania fizycznego i sportu, a w szczególności za wieloletnią i ofiarną działalność społeczną lub pracę zawodową w tych dziedzinach, mogą być nadane odznaki "Zasłużony Działacz Turystyki" i "Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej".
2.
Odznaki określone w ust. 1 są trzystopniowe: brązowe, srebrne i złote.
§  2.
Za wybitne osiągnięcia w sporcie może być nadana odznaka "Zasłużony Mistrz Sportu" osobom, które posiadają tytuł Mistrza Sportu i stanowią wzór sportowca godny naśladowania.
§  3.
Odznaki "Zasłużony Działacz Turystyki" i "Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej" mogą być nadawane również osobom nie posiadającym obywatelstwa polskiego, które szczególnie zasłużyły się dla Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w dziedzinie rozwoju kultury fizycznej i turystyki.
§  4.
1.
Odznaki nadaje Główny Komitet Kultury Fizycznej i Turystyki.
2.
Nadanie odznaki osobie nie posiadającej obywatelstwa polskiego lub zamieszkałej za granicą następuje w uzgodnieniu z Ministrem Spraw Zagranicznych.
§  5.
1.
Utrata odznaki następuje w razie skazania osoby wyróżnionej odznaką na karę pozbawienia praw publicznych.
2.
Główny Komitet Kultury Fizycznej i Turystyki może pozbawić nadanej odznaki w razie stwierdzenia, że jej nadanie nastąpiło wskutek wprowadzenia w błąd lub że osoba wyróżniona stała się niegodna posiadania odznaki.
§  6.
Przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki określa wzory odznak, szczegółowe kryteria ich nadawania, tryb zgłaszania wniosków oraz sposób wręczania i noszenia odznak.
§  7.
Koszty odznak oraz wydatki związane z ich nadawaniem pokrywane będą z budżetu centralnego w części dotyczącej Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki.
§  8.
1.
Traci moc uchwała nr 427 Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 1960 r. w sprawie nadawania wyróżnień i odznak "Zasłużonego Działacza Turystyki", "Zasłużonego Działacza Kultury Fizycznej" i "Zasłużonego Mistrza Sportu" (Monitor Polski Nr 96, poz. 427).
2.
Posiadanie odznak "Zasłużonego Działacza Turystyki" lub "Zasłużonego Działacza Kultury Fizycznej", nadanych na podstawie dotychczasowych przepisów, jest równoznaczne z posiadaniem odpowiedniej odznaki złotej określonej w § 1.
§  9.
Wykonanie uchwały porucza się Przewodniczącemu Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki.
§  10.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
*Uchwała została uchylona w części uregulowanej przez uchwałę Nr 89 Rady Ministrów z dnia 30 maja 1985 r. w sprawie zasad i trybu nadawania odznaki "Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej" oraz ustalenia jej wzoru i sposobu noszenia (M.P.85.15.116) z dniem 26 czerwca 1985 r. - zob. § 10 tej uchwały.

Uchwała została uchylona w części uregulowanej przez uchwałę Nr 90 Rady Ministrów z dnia 30 maja 1985 r. w sprawie zasad i trybu nadawania "Medalu za Wybitne Osiągnięcia Sportowe", tytułów "Mistra Sportu" i "Zasłużony Mistrz Sportu" oraz ustalenia wzorów Medalu i odznak tych tytułów, a także sposobu ich noszenia (M.P.85.15.117) z dniem 26 czerwca 1985 r. - zob. § 14 pkt 2 tej uchwały.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu pracy dotyczącą ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych - przekazało w czwartek biuro prasowe kancelarii prezydenta. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024