Powiatowy fundusz rozwoju kultury.

UCHWAŁA Nr 148
RADY MINISTRÓW
z dnia 24 lipca 1971 r.
w sprawie powiatowego funduszu rozwoju kultury.

Na podstawie art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 25 listopada 1970 r. - Prawo budżetowe (Dz. U. Nr 29, poz. 244) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Tworzy się powiatowy fundusz rozwoju kultury, zwany dalej "funduszem", przeznaczony na aktywizację działalności kulturalnej w powiatach, miastach stanowiących powiaty oraz w dzielnicach miast.
2.
Uruchomienie funduszu następuje po uchwaleniu przez powiatową (miejską, dzielnicową) radę narodową programu rozwoju kultury.
§  2.
Dochodami funduszu są:
1)
udzielane w toku wykonywania budżetu dotacje rad narodowych oraz Ministerstwa Kultury i Sztuki z kredytów budżetowych, przeznaczonych w dziale "kultura i sztuka" na różną działalność, pod warunkiem że udzielenie dotacji nie spowoduje niewykonania zadań przewidzianych w budżecie,
2)
dobrowolne dotacje zakładów pracy z funduszów przeznaczonych na cele kulturalne, przekazywane zgodnie z uchwałą konferencji samorządu robotniczego lub rady zakładowej,
3)
środki pochodzące z imprez organizowanych specjalnie na ten cel przez instytucje i organizacje,
4)
dobrowolne świadczenia ludności.
§  3.
1.
Środki funduszu przeznacza się na:
1)
dofinansowanie działalności placówek kulturalno-oświatowych i podejmowanych przez nie akcji;
2)
dofinansowanie wydawnictw regionalnych oraz opracowań i publikacji oświatowych;
3)
popieranie amatorskiego ruchu artystycznego;
4)
pomoc w budowie obiektów kultury podejmowanej w formie czynu społecznego;
5)
pokrywanie wydatków związanych z eksploatacją placówek kulturalno-oświatowych, które nie są finansowane z budżetu Państwa;
6)
zakup wyposażenia dla placówek kulturalno-oświatowych, w tym także dla parków kultury i terenów rozrywkowych;
7)
remonty bieżące, średnie i kapitalne placówek kulturalno-oświatowych;
8)
pokrywanie kosztów obsługi funduszu.
2.
Koszty związane z obsługą funduszu nie powinny przekraczać 2% jego wpływów.
§  4.
Środkami funduszu dysponuje organ do spraw kultury prezydium powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej na podstawie planu funduszu uzgodnionego z przedstawicielami instytucji i organizacji, które świadczą środki finansowe na fundusz.
§  5.
Prezydium powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej określa, na podstawie wniosków instytucji i organizacji, o których mowa w § 4, szczegółowe zadania, które będą realizowane ze środków funduszów.
§  6.
Plan funduszu oraz jego zmiany podlegają zatwierdzeniu przez prezydium powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej, po zaopiniowaniu przez komisję rady narodowej właściwej do spraw kultury.
§  7.
W zakresie nie uregulowanym uchwałą do funduszu stosuje się przepisy o funduszach celowych wydane przez Ministra Finansów na podstawie prawa budżetowego.
§  8.
W zakresie uregulowanym uchwałą nie stosuje się przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 lipca 1960 r. w sprawie funduszów dobrowolnych świadczeń społecznych (Dz. U. Nr 39, poz. 233).
§  9.
Zaleca się centralnym organizacjom spółdzielczym i społecznym współdziałanie w realizacji zadań określonych uchwałą.
§  10.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Kultury i Sztuki oraz prezydiom powiatowych (miejskich, dzielnicowych) rad narodowych.
§  11.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu pracy dotyczącą ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych - przekazało w czwartek biuro prasowe kancelarii prezydenta. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024