Tryb postępowania w wypadkach uchylenia przez dyrektora przedsiębiorstwa decyzji kierownika kontroli jakości o wstrzymaniu odbioru jakościowego wyrobów oraz nieuwzględnienia jego wniosku o wstrzymanie produkcji.

ZARZĄDZENIE
PREZESA CENTRALNEGO URZĘDU JAKOŚCI I MIAR
z dnia 13 maja 1971 r.
w sprawie trybu postępowania w wypadkach uchylenia przez dyrektora przedsiębiorstwa decyzji kierownika kontroli jakości o wstrzymaniu odbioru jakościowego wyrobów oraz nieuwzględnienia jego wniosku o wstrzymanie produkcji.

Na podstawie § 7 ust. 6 uchwały nr 122 Rady Ministrów z dnia 3 sierpnia 1970 r. w sprawie zasad organizacji kontroli jakości w przedsiębiorstwach przemysłowych (Monitor Polski Nr 27, poz. 222) ustala się, co następuje:
§  1.
1.
Zawiadomienia o wstrzymaniu odbioru jakościowego wyrobów i wnioski kierownika kontroli jakości o wstrzymanie produkcji, kierowane do dyrektora przedsiębiorstwa w wypadkach przewidzianych w § 7 ust. 1 i 2 uchwały nr 122 Rady Ministrów z dnia 3 sierpnia 1970 r. w sprawie zasad organizacji kontroli jakości w przedsiębiorstwach przemysłowych (Monitor Polski Nr 27, poz. 222), zwanej w dalszych przepisach zarządzenia "uchwałą", oraz decyzje dyrektora przedsiębiorstwa w tych sprawach powinny być sporządzane w formie pisemnej.
2.
Dyrektor przedsiębiorstwa obowiązany jest rozpatrzyć niezwłocznie zawiadomienia i wnioski kierownika kontroli jakości, o których mowa w ust. 1.
§  2.
1.
W razie wstrzymania przez kierownika kontroli jakości odbioru jakościowego wytwarzanych wyrobów w wypadkach określonych w § 7 ust. 1 uchwały, kierownik kontroli jakości powinien podać w zawiadomieniu kierowanym do dyrektora przedsiębiorstwa przyczyny podjętej decyzji i niezbędne środki umożliwiające dokonanie prawidłowego odbioru.
2.
Dyrektor przedsiębiorstwa, uchylając decyzję kierownika kontroli jakości (ust. 1), zawiadamia o tym pisemnie, najpóźniej w dniu następnym, dyrektora zjednoczenia (jednostki równorzędnej), któremu przedsiębiorstwo podlega, i podaje motywy zajętego stanowiska oraz podjęte środki dla zapewnienia prawidłowego odbioru jakościowego wyrobów.
§  3.
1.
W wypadku wstrzymania przez kierownika kontroli jakości odbioru jakościowego wytwarzanych wyrobów w wyniku stwierdzenia, że odbierane wyroby nie odpowiadają ustalonym dla nich wymaganiom jakościowym (§ 7 ust. 2 uchwały), w zawiadomieniu kierowanym do dyrektora przedsiębiorstwa zawierającym także wniosek o wstrzymanie produkcji tych wyrobów, kierownik kontroli jakości powinien podać stwierdzone w wyrobach odchylenia parametrów w stosunku do ustalonych w dokumentacji technicznej i środki niezbędne dla usunięcia ujawnionych wad wyrobów.
2.
Dyrektor przedsiębiorstwa, uchylając decyzję kierownika kontroli jakości (ust. 1), zawiadamia o tym dyrektora zjednoczenia w trybie określonym w § 2 ust. 2 i podaje motywy zajętego stanowiska oraz informację co do dalszego postępowania z wyrobami objętymi decyzją (np. opust ceny, ograniczenie zastosowania, trwałe oznaczenie).
3.
W razie nieuwzględnienia wniosku kierownika kontroli jakości o wstrzymanie produkcji wyrobów, dyrektor przedsiębiorstwa obowiązany jest:
1)
niezwłocznie zawiadomić telefonogramem o swej decyzji dyrektora zjednoczenia (§ 2 ust. 2) oraz Centralny Urząd Jakości i Miar,
2)
przesłać, najpóźniej w dniu następnym, pisemne potwierdzenie wymienionej w pkt 1 informacji wraz z uzasadnieniem podjętej decyzji, które powinno zawierać również następujące dane:
a)
nazwę wyrobu z podaniem jego numeru statystycznego według systematycznego wykazu wyrobów,
b)
ujawnione wady wyrobu, przyczyny ich powstania i przewidywane środki zmierzające do ich usunięcia,
c)
wartość przewidywanej produkcji wyrobu w cenach zbytu, licząc od daty nieuwzględnienia wniosku o wstrzymanie jego produkcji, z podaniem odbiorców (kupujących) wyrażających zgodę na dostawę (kupno) wyrobu,
d)
przewidywane straty z tytułu opustu ceny.
§  4.
Podjęcie przez dyrektora przedsiębiorstwa decyzji o skierowaniu do odbiorcy (kupującego) wyrobów bez prawidłowego odbioru jakościowego (§ 2) lub z ujawnionymi odchyleniami od założonych wymagań jakościowych (§ 3) może nastąpić po uprzednim uzyskaniu zgody odbiorcy (kupującego). W dokumentacji wysyłkowej należy zaznaczyć, że dostarczane wyroby nie zostały odebrane w sposób prawidłowy lub że nie odpowiadają wymaganiom jakościowym.
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1971.37.243

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Tryb postępowania w wypadkach uchylenia przez dyrektora przedsiębiorstwa decyzji kierownika kontroli jakości o wstrzymaniu odbioru jakościowego wyrobów oraz nieuwzględnienia jego wniosku o wstrzymanie produkcji.
Data aktu: 13/05/1971
Data ogłoszenia: 14/07/1971
Data wejścia w życie: 14/07/1971