Kontraktacja zbóż.

UCHWAŁA Nr 66
RADY MINISTRÓW
z dnia 2 kwietnia 1971 r.
w sprawie kontraktacji zbóż.

Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Indywidualnym gospodarstwom rolnym, rolniczym spółdzielniom produkcyjnym, kółkom rolniczym oraz zespołom uprawowym, które zakontraktują pod uprawę zbóż konsumpcyjnych co najmniej 20% obszaru gruntów ornych gospodarstwa i wykonają ustalone w umowie minimum dostawy, przysługuje premia w gotówce w wysokości 50 zł za każde 100 kg zboża sprzedanego ponad ilości wynikające z minimum dostawy przypadającej z 20% obszaru gruntów ornych gospodarstwa.
2.
Do obszaru gruntów ornych gospodarstw rolnych wlicza się grunty własne, grunty dzierżawione, jak również grunty Państwowego Funduszu Ziemi i inne, będące w zagospodarowaniu lub użytkowaniu - zarejestrowane w urzędowej ewidencji gruntów.
3.
Minimum sprzedaży zbóż z l zakontraktowanego hektara ustala się na podstawie wskaźnika bonitacji gruntów ornych w gospodarstwie:
1)
dla gospodarstw o wskaźniku bonitacji

powyżej 1,1 - minimum sprzedaży zboża wynosi - 15 q/ha,

2)
dla gospodarstw o wskaźniku bonitacji

powyżej 1 do 1,1 - minimum sprzedaży zboża wynosi - 12 q/ha,

3)
dla gospodarstw o wskaźniku bonitacji

powyżej 0,8 do 1,0 - minimum sprzedaży zboża wynosi - 10 q/ha,

4)
dla gospodarstw o wskaźniku bonitacji 0,8 i poniżej - minimum

sprzedaży zboża wynosi - 8 q/ha.

4.
Wskaźnik bonitacji (ust. 3) oblicza się dzieląc liczbę hektarów przeliczeniowych przez liczbę hektarów fizycznych gruntów ornych gospodarstw.
5.
Minister Rolnictwa w porozumieniu z Ministrem Przemysłu Spożywczego i Skupu może w uzasadnionych wypadkach obniżyć ustalone minimum sprzedaży (ust. 3) w poszczególnych rejonach kraju.
6.
Minimum sprzedaży gryki z l zakontraktowanego hektara ustala się w wysokości 6 q.
§  2.
1.
Producenci kontraktujący jęczmień browarny mogą zaliczać sprzedane ponad minimum (§ 1 ust. 3) ilości jęczmienia browarnego na poczet wykonania obowiązkowych dostaw. Jęczmień ten producenci mogą dostarczać na poczet obowiązkowych dostaw przed wykonaniem umowy kontraktacji zbóż, z tym jednak że nie zwalnia to ich z obowiązku pełnego wykonania tej umowy.
2.
Za sprzedane ilości jęczmienia browarnego zaliczane na poczet obowiązkowych dostaw (ust. 1) nie przysługuje premia, o której mowa w § 1 ust. 1.
3.
Producentom kontraktującym grykę przysługiwać będą, niezależnie od uprawnień wynikających z dotychczasowych warunków kontraktacji tej uprawy, przywileje stosowane w kontraktacji zbóż, przewidziane w niniejszej uchwale, z tym że za ilości gryki dostarczonej jako zamiennik na poczet obowiązkowych dostaw zbóż nie będzie przysługiwać premia 50-złotowa, o której mowa w § 1 ust. 1.
§  3.
1.
Producenci kontraktujący zboże mają prawo zakupu nawozów mineralnych na warunkach bezprocentowego kredytu towarowego. Wysokość kredytu towarowego ustalana będzie w granicach wartości nawozów, przysługujących z tytułu zawartej umowy kontraktacyjnej.
2.
Jeżeli nawozy mineralne przysługujące producentowi z tytułu umowy kontraktacyjnej w ramach bezprocentowego kredytu towarowego są sprzedawane w pełnych workach pakowanych fabrycznie i z tego tytułu powstanie nadwyżka w stosunku do ilości nawozów wynikającej z umowy, sumę bezprocentowego kredytu towarowego ustala się w wysokości odpowiadającej wartości nawozów zawartych w tych pełnych workach.
§  4.
1.
Producentom, którzy wywiążą się z zawartych umów kontraktacji zbóż, przysługuje bonifikata od cen nawozów mineralnych w wysokości 40%, niezależnie od sezonowych obniżek cen na nawozy.
2.
Bonifikatą od cen (ust. l) objęte będą nawozy zakupione przez producenta zarówno w ramach bezprocentowego kredytu towarowego (§ 3), jak i za gotówkę.
§  5.
1.
Gminne spółdzielnie zrzeszone w Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" zobowiązane są do zorganizowania odbioru i nieodpłatnego transportu zbóż bezpośrednio od producentów, którzy zgłoszą jednorazową sprzedaż co najmniej 3 ton zboża ze swego gospodarstwa w ramach kontraktacji i obowiązkowych dostaw.
2.
Koszty związane z transportem zbóż bezpośrednio od producentów (ust. l) będą refundowane gminnym spółdzielniom zrzeszonym w Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" przez przedsiębiorstwa podległe Centrali Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego "PZZ".
§  6.
Minister Finansów zapewni dla spółdzielni zrzeszonych w Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska":
1)
bezprocentowy kredyt bankowy na sprzedaż nawozów mineralnych producentom kontraktującym zboże,
2)
środki finansowe z budżetu Państwa na wyrównanie bonifikat od cen nawozów udzielanych producentom z tytułu kontraktacji zbóż (§ 4).
§  7.
1.
Tracą moc:
1)
uchwała nr 379 Rady Ministrów z dnia 6 grudnia 1966 r. w sprawie kontraktacji zbóż, z wyjątkiem § 11, zmieniona uchwałami nr 253 z dnia 12 sierpnia 1968 r., nr 182 z dnia 1 października 1969 r. oraz nr 115 z dnia 28 lipca 1970 r.,
2)
uchwała nr 232 Rady Ministrów z dnia 24 lipca 1968 r. w sprawie poprawy warunków kontraktacji gryki.
2.
Przepisy uchwał wymienionych w ust. 1 zachowują jednak moc w stosunku do kontraktacji zbóż ze zbiorów do 1971 r. włącznie.
§  8.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrom Rolnictwa, Finansów, Przemysłu Spożywczego i Skupu oraz Prezesowi Zarządu Głównego Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska".
§  9.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i stosuje się do kontraktacji zbóż ze zbiorów od 1972 r. począwszy.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu pracy dotyczącą ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych - przekazało w czwartek biuro prasowe kancelarii prezydenta. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024