Zm.: zarządzenie w sprawie zwolnień i obniżek w podatku gruntowym.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 23 marca 1971 r.
zmieniające zarządzenie w sprawie zwolnień i obniżek w podatku gruntowym.

Na podstawie art. 12 dekretu z dnia 30 czerwca 1951 r. o podatku gruntowym (Dz. U. z 1966 r. Nr 2, poz. 12) zarządza się, co następuje:
§  1.
W zarządzeniu Ministra Finansów z dnia 30 września 1965 r. w sprawie zwolnień i obniżek w podatku gruntowym (Monitor Polski z 1965 r. Nr 59, poz. 302, z 1967 r. Nr 24, poz. 112 i z 1969 r. Nr 51, poz. 396) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 6 ust. 1 liczbę "1970" zastępuje się liczbą "1975";
2)
po § 6a dodaje się § 6b w brzmieniu:

"§ 6b. 1. Jeżeli w danej wsi liczba działek gruntów objętych scaleniem, znajdujących się w szachownicy, przekracza co najmniej pięciokrotnie liczbę indywidualnych gospodarstw rolnych albo jeżeli działki gruntów są nadmiernie zwężone lub wydłużone w rozumieniu przepisów o scalaniu gruntów, wówczas nie stosuje się przepisów § 1 ust. 1 pkt 1 w stosunku do gruntów państwowych otrzymanych w wyniku scalenia oraz przepisów § 6a, lecz:

1) zwalnia się od podatku gruntowego grunty otrzymane przez indywidualne gospodarstwa rolne i rolnicze spółdzielnie produkcyjne w wyniku scalenia, jeżeli grunty te są odłogami;

2) obniża się o 50% podatek gruntowy należny od uczestniczących w scaleniu indywidualnych gospodarstw rolnych i rolniczych spółdzielni produkcyjnych, z całości gruntów położonych w miejscowości objętej scaleniem, jeżeli grunty te nie są odłogami; obniżki nie stosuje się, jeżeli cały areał gruntów pozostał bez zmian w starym stanie władania po dokonanym scaleniu.

2. Zwolnienie określone w ust. 1 pkt 1 stosuje się przez okres 3 lat, a obniżkę określoną w ust. 1 pkt 2 stosuje się przez okres 1 roku, licząc od roku następującego po roku, w którym dokonano scalenia gruntów.

3. Przepisu ust. 1 nie stosuje się w wypadku scalenia użytków zielonych i bagien po dokonanych melioracjach i zagospodarowaniach pomelioracyjnych oraz zdrenowanych gruntów ornych.

4. Przepis ust. 1 stosuje się na wniosek właściwego do spraw rolnych organu prezydium powiatowej (miasta stanowiącego powiat miejski) rady narodowej i na podstawie wykazu sporządzonego przez ten organ. Wykaz powinien zawierać: nazwisko i imię (nazwę) podatnika, miejsce oraz obszar gruntów uczestnika scalenia. Jeżeli grunty otrzymane w wyniku scalenia są odłogami, wykaz powinien zawierać obszar i klasy takich gruntów.";

3)
w § 7 ust. 2 i w § 8 pkt 2 liczbę "1970" zastępuje się liczbą "1975";
4)
w § 11 ust. 1 liczbę "1970" zastępuje się liczbą "1971".
§  2.
Przepisy § 6b stosuje się po raz pierwszy do podatku gruntowego przypadającego od gruntów otrzymanych w wyniku scalenia w latach 1969-1970, przy czym zwolnienia i obniżki, przyznane w podatku gruntowym od takich gruntów na podstawie § 1 ust. 1 pkt 1 oraz § 6a przed wejściem w życie niniejszego zarządzenia, pozostają w mocy.
§  3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu pracy dotyczącą ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych - przekazało w czwartek biuro prasowe kancelarii prezydenta. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024