Ogólne warunki umów sprzedaży oraz umów dostawy kruszywa budowlanego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA BUDOWNICTWA I PRZEMYSŁU MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH
z dnia 24 lutego 1971 r.
w sprawie ogólnych warunków umów sprzedaży oraz umów dostawy kruszywa budowlanego.

Na podstawie art. 384 § 1 Kodeksu cywilnego oraz § 1 ust. 1 pkt 3 i § 2 uchwały nr 97 Rady Ministrów z dnia 27 kwietnia 1965 r. w sprawie upoważnienia naczelnych organów administracji państwowej do ustalania ogólnych warunków dla określonych kategorii umów (Monitor Polski z 1965 r. Nr 23, poz. 109 i z 1969 r. Nr 36, poz. 270) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Ustala się ogólne warunki umów sprzedaży kruszywa budowlanego w obrocie krajowym pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej, stanowiące załącznik do zarządzenia.
§  2. 
Do czasu wydania ogólnych warunków umów dostawy kruszywa budowlanego, ogólne warunki umów, o których mowa w § 1, stosuje się odpowiednio do umów dostawy (art. 605 Kodeksu cywilnego).
§  3. 
W sprawach nie uregulowanych mniejszym zarządzeniem stosuje się odpowiednie przepisy zarządzenia Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 7 października 1966 r. w sprawie ogólnych warunków umów sprzedaży oraz umów dostawy w obrocie krajowym pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski z 1966 r. Nr 57, poz. 276, z 1967 r. Nr 6, poz. 29, z 1969 r. Nr 36, poz. 285 i z 1970 r. Nr 29, poz. 241).
§  4. 
1. 
Do umów sprzedaży kruszywa budowlanego zawartych przed wejściem w życie zarządzenia stosuje się przepisy określone w § 3, z zastrzeżeniem przepisu ust. 2.
2. 
Przepisy ogólnych warunków umów sprzedaży kruszywa budowlanego ustalone niniejszym zarządzeniem stosuje się do zobowiązań wynikłych z umów sprzedaży zawartych przed wejściem w życie zarządzenia, jeśli chodzi o skutki prawne zdarzeń, które nastąpiły po dniu jego wejścia w życie.
§  5. 
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 60 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

OGÓLNE WARUNKI UMÓW SPRZEDAŻY KRUSZYWA BUDOWLANEGO W OBROCIE KRAJOWYM POMIĘDZY JEDNOSTKAMI GOSPODARKI USPOŁECZNIONEJ

Rozdział  1.

Przepisy ogólne.

§  1. 
1. 
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o kruszywie, rozumie się przez to kruszywa budowlane: kruszywa mineralne naturalne, kruszywa mineralne łamane z wyjątkiem grysów do sztucznego kamienia, kruszywa sztuczne, jak keramzyt, łupek samoczynnie przepalony, glinoporyt, oraz kruszywo z żużli paleniskowych.
2. 
Właściwymi jednostkami zbytu do przyjmowania zamówień na kruszywo są:
1)
przedsiębiorstwa eksploatacji kruszyw zgrupowane w Zjednoczeniu Przemysłu Kruszyw i Surowców Mineralnych, mające swe siedziby w miastach wojewódzkich w zakresie kruszywa mineralnego naturalnego i łamanego oraz kruszywa sztucznego,
2)
Zjednoczenie Kamieniołomów Drogowych we Wrocławiu - w zakresie kruszywa mineralnego łamanego produkowanego przez przedsiębiorstwa wymienionego Zjednoczenia dla budownictwa drogowego i kolejowego,
3)
Przedsiębiorstwo Produkcji Kruszyw Mineralnych i Lekkich - w zakresie kruszywa z żużla paleniskowego.
§  2. 
Jeżeli jednostki wymienione w § 1 ust. 2 same nie zawrą umowy z kupującym, obowiązane są wskazać inną jednostkę właściwą do zawarcia umowy. Z chwilą zawarcia umowy przez jednostkę wskazaną zwolnione są od obowiązku zawarcia umowy z kupującym.

Rozdział  2.

Tryb zawierania umów.

§  3. 
1. 
Zamówienia należy składać do jednostek wymienionych w § 1 ust. 2 na 45 dni przed terminem dostawy.
2. 
Zamówienia należy składać w 4 egzemplarzach, oddzielnie dla każdego asortymentu oraz frakcji i adresu wysyłkowego, podając:
1)
numer i datę protokołu uzgodnienia dostaw, jeśli uzgodnienie to zostało dokonane,
2)
w zamówieniach na dostawę kruszywa dla budownictwa drogowego i kolejowego - numer i datę rozdzielnika.

Rozdział  3.

Ustalenie ilości kruszywa.

§  4. 
1. 
Ilość sprzedanego kruszywa ustala się według objętości w metrach sześciennych albo według ciężaru w tonach.
2. 
Według ciężaru ustala się ilości:
1)
kruszywa mineralnego łamanego,
2)
kruszywa sztucznego z łupka samoczynnie przepalanego,
3)
kruszywa z żużla paleniskowego.
3. 
Objętościowo ustala się ilości:
1)
kruszywa mineralnego naturalnego,
2)
kruszyw sztucznych, np. keramzytu, agloporytu i glinoporytu.
§  5. 
Dla kruszyw określonych w § 4 ust. 2 sprzedawanych luzem dopuszczalna tolerancja wynosi ± 5% wagi dostarczonej partii.
§  6. 
1. 
Sprawdzenie ilości dostarczonego kruszywa określanego w § 4 ust. 3, sprzedawanego w jednostkach objętościowych, następuje po naładowaniu środka transportowego po uprzednim wyrównaniu luźno nasypanego kruszywa.
2. 
Przy sprawdzeniu ilości otrzymanego kruszywa na środku transportowym należy uwzględnić utrzęsienie kruszywa w czasie transportu. Dopuszczalne jest zmniejszenie do 10% objętości kruszywa utrzęsionego w stosunku do luźno nasypanego.
3. 
Sprawdzenie ilości dostarczonego kruszywa (§ 4 ust. 3) dokonuje się w następujący sposób:
1)
pomiar objętości kruszywa mineralnego naturalnego przeprowadza się w pryzmach o kształcie ostrosłupa ściętego o podstawie prostokątnej,
2)
długość boków prostokąta może być dowolna, natomiast wysokość pryzmy powinna wynosić co najmniej 1 m,
3)
wymiary pryzm powinny być obliczane jako średnia co najmniej trzech pomiarów wykonanych w różnych miejscach.
§  7. 
1. 
Strony mogą w umowie ustalić inny niż podany w § 6 sposób ustalania ilości kruszywa sprzedawanego w jednostkach objętościowych.
2. 
Jeżeli jedna ze stron dysponuje urządzeniami ważącymi i sprawdza ilość kruszywa w tonach, a druga strona w metrach sześciennych, dla przeliczenia tych jednostek miar stosuje się odpowiednie współczynniki przeliczeniowe oraz zasady przeliczenia ilości:
1)
ciężar nasypowy w stanie luźnym sprzedawanego kruszywa ustala się zgodnie z wymaganiami Polskiej Normy PN-66/B-06714 p. 31.6.3. Kruszywa mineralne, kruszywa kamienne budowlane - Badania techniczne,
2)
ciężar nasypowy 1 metra sześciennego kruszywa ustalony zgodnie z pkt 1 stanowi współczynnik przeliczenia ilościowego w metrach sześciennych na tony kruszywa i odwrotnie,
3)
sprawdzenia ciężaru nasypowego 1 metra sześciennego kruszywa w stanie luźnym dokonuje sprzedawca nie rzadziej niż raz na kwartał oraz przy każdej zmianie technologii, jak i przy wyraźnie dostrzegalnej zmianie składu ziarnowego kruszywa, a także we wszystkich wypadkach, gdy żąda tego kupujący,
4)
dla przeliczeń ilościowych z metrów sześciennych na tony i odwrotnie dopuszcza się stosowanie umownych współczynników przeliczeniowych opartych na badaniach średnich ciężarów nasypowych poszczególnych rodzajów kruszyw.

Rozdział  4.

Opakowanie.

§  8. 
1. 
Strony mogą w umowie postanowić, iż kruszywo dostarczane będzie w pojemnikach (kontenerach).
2. 
W wypadku, o którym mowa w ust. 1, w umowie określa się, która ze stron obowiązana jest do dostarczenia pojemników oraz ich konserwacji, remontów i wymiany.

Rozdział  5.

Sposób dostarczania kruszywa.

§  9. 
Z zastrzeżeniem warunków określonych przepisami dotyczącymi przewozu przesyłek, wybór środka transportowego do przewozu kruszywa należy do kupującego.
§  10. 
Jeżeli w umowie nie ustalono inaczej, sprzedający obowiązany jest dostarczyć, a kupujący odebrać w każdym miesiącu ilość kruszywa wynikającą z podzielenia ilości objętej umową przez liczbę miesięcy w okresie, na który umowa została zawarta.
§  11. 
1. 
Kruszywo przed wydaniem przez sprzedawcę kupującemu lub przewoźnikowi powinno być poddane badaniom kontrolnym, zgodnie z postanowieniami właściwych norm przedmiotowych.
2. 
W braku właściwej normy przedmiotowej dla danego asortymentu kruszywa, jego jakość powinna być określona w umowie sprzedaży.
3. 
W dokumentach przewozowych sprzedawca obowiązany jest podać:
1)
nazwę sprzedawcy i zakładu wysyłającego,
2)
numer umowy sprzedaży, w której wykonaniu dostarczane jest kruszywo,
3)
numer właściwej dla danego kruszywa normy oraz świadectwo jakości kruszywa (atest),
4)
numer statystyczny towaru według przepisów PKP z dołączeniem specyfikacji towaru.

Rozdział  6.

Odbiór kruszywa.

§  12. 
Jeżeli w umowie przewidziano, że kruszywo odebrane zostanie przez kupującego ze składowiska (magazynu) sprzedawcy, to podstawą ilościowego rozliczenia jest ilość ustalona przez strony przy odbiorze.
§  13. 
Jeżeli w umowie przewidziano, że kruszywo odebrane zostanie ze środka transportowego w miejscu przeznaczenia, kupujący dokonuje odbioru ilościowego na środku transportowym w miejscu przeznaczenia.
§  14. 
Jeżeli podczas odbioru jakościowego kruszywa mineralnego naturalnego kupujący stwierdzi, że kruszywo to posiada zawilgocenie przekraczające:
1)
dla piasku 10% wilgotności,
2)
dla pospółki 6% wilgotności,
3)
dla mieszanki żwirowo-piaskowej 5% wilgotności,
4)
dla żwiru 3% wilgotności,

sprzedawca obowiązany jest udzielić bonifikaty w wysokości 1% ceny za każdy 1% przekroczenia wyżej wymienionych granic dopuszczalnego zawilgocenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1971.16.113

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Ogólne warunki umów sprzedaży oraz umów dostawy kruszywa budowlanego.
Data aktu: 24/02/1971
Data ogłoszenia: 19/03/1971
Data wejścia w życie: 19/05/1971