Zm.: zarządzenie w sprawie dyplomowanych biegłych księgowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 17 lutego 1970 r.
zmieniające zarządzenie w sprawie dyplomowanych biegłych księgowych.

Na podstawie § 1 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1950 r. w sprawie zakresu działania Ministra Finansów i zmiany zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. Nr 22, poz. 188 z późniejszymi zmianami) oraz na podstawie § 45 ust. 3, § 49 i § 53 uchwały nr 187 Rady Ministrów z dnia 12 maja 1959 r. w sprawie rewizji finansowo-księgowej państwowych jednostek organizacyjnych (Monitor Polski Nr 58, poz. 278 z późniejszymi zmianami) zarządza się, co następuje:
§  1.
W zarządzeniu Ministra Finansów z dnia 5 stycznia 1960 r. w sprawie dyplomowanych biegłych księgowych (Monitor Polski z 1960 r. Nr 8, poz. 39 i z 1964 r. Nr 1, poz. 2) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 5 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Tytuł zawodowy dyplomowanego biegłego księgowego jednej z określonych w § 6 specjalności kandydat uzyskuje po złożeniu z wynikiem pozytywnym egzaminu państwowego składającego się z dwóch części:

1) pierwszej ogólnej - z teoretycznej i praktycznej znajomości rachunkowości oraz analizy działalności gospodarczej, wybranych zagadnień z zakresu prawa, polityki ekonomicznej i organizacji gospodarki narodowej oraz elementów statystyki ekonomicznej,

2) drugiej specjalistycznej - z teoretycznej i praktycznej znajomości rachunkowości, ekonomiki, finansów, wybranych zagadnień analizy i rachunku ekonomicznego oraz metod i techniki kontroli w zakresie przedsiębiorstw (jednostek podstawowych) objętych daną specjalizacją.";

2)
załącznik do zarządzenia otrzymuje brzmienie:

"RAMOWY PROGRAM PAŃSTWOWEGO EGZAMINU DLA DYPLOMOWANYCH BIEGŁYCH KSIĘGOWYCH

Część I - ogólna.

1. Rachunkowość - część I.

Zasady ewidencji syntetycznej i analitycznej, dokumentacji, inwentaryzacji i wyceny bilansowej w zakresie działalności eksploatacyjnej oraz inwestycji i kapitalnych remontów: środki pieniężne i kredyty obrotowe, rozrachunki, zapasy (materiały i przedmioty nietrwałe, produkty, towary), inwestycje i kapitalne remonty.

Ogólne zasady ewidencji kosztów i sprzedaży, wyniki i ich podział, fundusze. Ogólne zasady rachunkowości jednostek budżetowych (koszty, dochody, kredyty i wydatki jednostek budżetowych).

Sprawozdawczość finansowa. Elementy oceny działalności na podstawie danych rachunkowości oraz metoda i technika badania rachunkowości.

2. Wybrane zagadnienia z zakresu prawa.

Ogólne wiadomości o prawie. Prawo administracyjne. Prawo finansowe. Prawo cywilne: część ogólna prawa cywilnego, prawo rzeczowe, zobowiązania. Prawo pracy. Prawo karne. Organy wymiaru sprawiedliwości i inne organy ochrony prawnej PRL.

Prawo procesowe: postępowanie cywilne sądowe, postępowanie arbitrażowe, postępowanie karne.

3. Polityka ekonomiczna i organizacja gospodarki narodowej.

Gospodarka socjalistyczna i mechanizm jej funkcjonowania. Podstawowe cele polityki ekonomicznej państwa socjalistycznego. System planów gospodarki narodowej i procedura planistyczna. Organizacja planowania i zarządzania gospodarką narodową. Sfera produkcji materialnej i obrotu towarowego. Podstawowe czynniki wzrostu gospodarczego i ich charakterystyka.

4. Elementy statystyki ekonomicznej.

Pojęcia podstawowe. Badanie statystyczne i prezentacja jego wyników. Badania struktury i jej zróżnicowania. Analiza wyników badania. Badanie dynamiki i analiza wyników badania. Wybrane zagadnienia z metody reprezentacyjnej.

5. Analiza działalności gospodarczej (analiza finansowa) - zasady ogólne.

Znaczenie, zadania i metody analizy ekonomicznej. Analiza wyników i rentowności. Analiza efektywności wykorzystania funduszów. Analiza sytuacji majątkowej i finansowej przedsiębiorstwa.

Część II - specjalistyczna (przemysł, budownictwo, handel, rolnictwo, działalność jednostek budżetowych).

1. Rachunkowość.

Ewidencja i sprawozdawczość w zakresie zapasów, kosztów, dochodów, funduszów specjalnego przeznaczenia, wyników, finansowania i rozliczeń z tego tytułu z uwzględnieniem przepisów prawnych oraz warunków gałęzi objętej specjalizacją. Podstawowe założenia organizacyjne rachunkowości w jednostce obranego działu specjalizacji i ich związek z branżą, organizacją jednostki i charakterystycznymi cechami działalności.

Uwaga: Przy specjalizacji budżetowej analogiczne ujęcie szczegółowej problematyki różnych typów jednostek budżetowych.

2. Ekonomika przedsiębiorstwa.

Jednostka gospodarcza i jej organizacja wewnętrzna. Ogólne i szczegółowe zasady planowania, organizacji i kontroli w jednostkach objętych specjalizacją ze szczególnym uwzględnieniem zapasów, kosztów, dochodów, inwestycji i remontów oraz finansowania działalności.

3. Wybrane zagadnienia analizy i rachunku ekonomicznego.

Szczegółowe zasady i metody badania pomiaru i oceny działalności gospodarczej z uwzględnieniem warunków i potrzeb gałęzi objętej specjalizacją. Analiza działalności podstawowej w jej elementach składowych. Metodyka rachunku opłacalności innego typu przedsięwzięć gospodarczych.

4. Wybrane wiadomości z finansów przedsiębiorstw.

Istota gospodarki finansowej przedsiębiorstw objętych specjalizacją. Wynik jako syntetyczny miernik oceny działalności oraz źródło finansowania. Zasady weryfikacji wyniku oraz jego podziału (pokrycia strat). Finansowanie działalności eksploatacyjnej, inwestycji i remontów kapitalnych. Fundusze specjalnego przeznaczenia. Instrumenty oddziaływania jednostek nadrzędnych na przedsiębiorstwa.

Specyfika rozwiązań spółdzielczych i jednostek budżetowych. Tematyka jednostek budżetowych obejmuje: dochody i wydatki budżetowe, zasady systemu budżetowego, ustalenie i wykonanie budżetu, zasady gospodarki finansowej różnych typów jednostek budżetowych.

5. Metody i technika kontroli w przedsiębiorstwie.

Obowiązki, prawa i odpowiedzialność biegłego księgowego. Przygotowanie badania, zlecenie, plan i materiały.

Metodyka i technika szczegółowej kontroli merytorycznej i formalnej zagadnień w dostosowaniu do warunków i potrzeb gałęzi objętej specjalizacją. Kontrola organizacji rachunkowości, ujęcie wyników kontroli".

§  2.
Osoby, które rozpoczęły i nie zakończyły zdawania egzaminów do dnia wejścia w życie zarządzenia, mogą zakończyć zdawanie egzaminów według dotychczasowego programu, w terminie określonym przez Państwową Komisję Egzaminacyjną.
§  3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1970.7.67

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zm.: zarządzenie w sprawie dyplomowanych biegłych księgowych.
Data aktu: 17/02/1970
Data ogłoszenia: 06/03/1970
Data wejścia w życie: 06/03/1970