Stawki wpłat z zysku do budżetu państwowych przedsiębiorstw przemysłowych objętych planowaniem terenowym.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 8 grudnia 1970 r.
w sprawie stawek wpłat z zysku do budżetu państwowych przedsiębiorstw przemysłowych objętych planowaniem terenowym.

Na podstawie § 6 ust. 2 pkt 1 uchwały nr 177 Rady Ministrów z dnia 9 listopada 1970 r. w sprawie gospodarki finansowej państwowych przedsiębiorstw przemysłowych, budowlanych, usług rolniczych i gospodarki komunalnej oraz ich zjednoczeń objętych planowaniem terenowym (Monitor Polski Nr 40, poz. 294) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Stawki wpłat z zysku do budżetu przedsiębiorstw przemysłowych podległych radom narodowym z wyłączeniem wypadków, o których mowa w § 2 i 3, ustala się zależnie od rentowności według poniższej tabeli:
Przy rentowności w procentach

ponad do

od każdej części zysku stawka wpłat do budżetu wynosi w procentach:
– - 7 70
7 - 10 80
10 - 15 90
15 - – 95
2.
Za rentowność w rozumieniu ust. 1 uważa się stosunek wyniku finansowego, po potrąceniu zysku niezależnego od działalności przedsiębiorstwa i zysku nieprawidłowego, zysku nadmiernego i szczególnie nadmiernego oraz oprocentowania środków trwałych, do kosztów sprzedaży ogółem, za które uważa się koszty własne sprzedaży produkcji, usług i materiałów oraz koszty handlowe związane z utrzymaniem własnej sieci detalicznej (np. sklepów fabrycznych).
3.
Wpłata z zysku do budżetu obliczana jest od zysku zmniejszonego o oprocentowanie środków trwałych.
§  2. 1
1.
Zwalnia się od wpłat z zysku do budżetu zysk osiągnięty przez przedsiębiorstwa ze świadczenia usług dla ludności, pod warunkiem wyodrębnienia w ewidencji księgowej wyników osiągniętych z tej działalności.
2.
Od zysku osiągniętego z działalności nie będącej usługami dla ludności dokonuje się wpłat z zysku według stawki 25%, jeżeli wartość usług dla ludności stanowi nie mniej niż 65% wartości sprzedaży usług lub sprzedaży produkcji i usług; stawka ta ulega obniżeniu o liczbę 1 za każde zwiększenie o liczbę 1 udziału usług dla ludności w sprzedaży ogółem ponad granicę 65%.
§  3.
Dla jednostek skupu i zaopatrzenia państwowych przedsiębiorstw przemysłu terenowego ustala się jednolitą stawkę wpłat zysku do budżetu w wysokości 65% zysku zmniejszonego o oprocentowanie środków trwałych.
§  4.
Przepisy zarządzenia stosuje się również do zakładów działających według zasad pełnego wewnętrznego rozrachunku gospodarczego, podległych zjednoczeniu.
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1971 r.
1 § 2 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 10 kwietnia 1972 r. (M.P.72.25.143) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 25 kwietnia 1972 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024