Zm.: zarządzenie w sprawie szczegółowych zasad opodatkowania podatkiem obrotowym jednostek gospodarki uspołecznionej oraz ulg i zwolnień od tego podatku.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 22 stycznia 1970 r.
zmieniające zarządzenie w sprawie szczegółowych zasad opodatkowania podatkiem obrotowym jednostek gospodarki uspołecznionej oraz ulg i zwolnień od tego podatku.

Na podstawie § 12 ust. 1 oraz § 24 ust. 1 pkt 1, 3 i 4 oraz ust. 2 uchwały nr 257 Rady Ministrów z dnia 12 sierpnia 1968 r. w sprawie podatku obrotowego od jednostek gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr 35, poz. 244) zarządza się, co następuje:
§  1.
W zarządzeniu Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 1968 r. w sprawie szczegółowych zasad opodatkowania podatkiem obrotowym jednostek gospodarki uspołecznionej oraz ulg i zwolnień od tego podatku (Monitor Polski z 1969 r. Nr 1, poz. 2) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 1 ust. 4 pkt 2 lit. b) i d) otrzymują brzmienie:

"b) podatku obrotowego od nadmiernych ubytków produktów, z wyjątkiem § 2 i 8",

"d) podatku obrotowego od przedsiębiorstw państwowych podległych i nadzorowanych przez Komitet Drobnej Wytwórczości oraz spółdzielni i ich związków, z wyjątkiem § 2-10, § 16-23, § 26-30, § 31 pkt 1, 3-6 i 8-12 oraz § 32,";

2)
w § 2 ust. 3 wyrazy "do końca roku podatkowego" zastępuje się wyrazami "za dany rok podatkowy";
3)
w § 6 ust. 4 i 7 otrzymują brzmienie:

"4. Prowizoryczny sposób obliczania podatku przewidziany w ust. 1 może być stosowany również przez jednostkę gospodarczą uiszczającą podatek obrotowy w drodze potrącania go przez bank przy inkasie faktur. W tym wypadku należy w ciągu miesiąca, a jeżeli chodzi o jednostki, dla których według rocznego planu techniczno-ekonomicznego ustalono podatek obrotowy w kwocie nie wyższej od 2.400.000 zł - w ciągu kwartału obliczać podatek obrotowy prowizorycznie na pozostającej u nich kopii faktury oraz na 1, 2 i 4 egzemplarzu żądania zapłaty, dotyczących transakcji towarowych podlegających opodatkowaniu.",

"7. Rozliczenie należnego podatku obrotowego na podstawie stawek wynikających z tabeli lub katalogu cen fabrycznych w wypadkach, o których mowa w:

1) ust. 1 i 2 - następuje za okresy miesięczne,

2) ust. 3 - następuje za okresy kwartalne,

3) ust. 4 - następuje za okresy miesięczne lub kwartalne.";

4)
w § 8 ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Rozliczenia podatku dokonuje się przez przedstawienie organowi finansowemu odpowiednich dokumentów rozliczeniowych według zasad i w trybie (w terminach) określonych w odrębnych przepisach.";

5)
w § 18 ust. 1 w zdaniu drugim użyty w nawiasach wyraz "pobranie" zastępuje się wyrazem "pobrania";
6)
w § 31 pkt 2 otrzymuje brzmienie:

"2) przez państwowe jednostki gospodarcze nie wymienione w pkt 1 ze sprzedaży produktów i świadczenia usług jednostkom gospodarki uspołecznionej, za które te ostatnie pokrywają przypadającą należność z funduszów przeznaczonych na finansowanie inwestycji i kapitalnych remontów - jeżeli przepisy rozdziału 12 lub inne przepisy szczególne nie przewidują inaczej; powyższe zwolnienie nie dotyczy jednostek gospodarczych objętych systemem cen fabrycznych i uiszczających w związku z tym podatek obrotowy w formie różnicy cen;"

7)
w § 33 pkt 1 otrzymuje brzmienie:

"1) podległe Ministrowi Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych w ramach produkcji pomocniczej oraz ze świadczenia usług;"

8)
skreśla się § 43;
9)
§ 44 otrzymuje brzmienie:

"§ 44. Obrót osiągnięty przez jednostki gospodarcze podległe Centrali Jubilerskiej "Jubiler" ze sprzedaży wyrobów nabytych od Narodowego Banku Polskiego lub w drodze skupu, a naprawionych lub odnowionych (tj. zbywanych bez zmiany postaci) przez te jednostki, zwalnia się od podatku obrotowego.";

10)
skreśla się § 45;
11)
po § 46 tytuł oznaczony lit. g) otrzymuje brzmienie:

"g) Jednostki gospodarcze podległe i nadzorowane przez Ministra Komunikacji.";

12)
po § 54 dodaje się § 54a i 54b w brzmieniu:

"§ 54a. 1. Jednostki gospodarcze zgrupowane w Zjednoczeniu Przemysłu Wyrobów Metalowych, wytwarzające wyroby ze złota i srebra, uiszczają podatek obrotowy według stawek określonych w tabeli, o ile zgodnie z tą tabelą obrót tymi wyrobami nie jest zwolniony od podatku.

2. Obrót osiągnięty przez jednostki, o których mowa w ust. 1, ze sprzedaży wyrobów wytworzonych (przetworzonych) przez te jednostki podlega opodatkowaniu łącznie z wartością szlachetnych i półszlachetnych kamieni nabytych od Narodowego Banku Polskiego i użytych do produkcji tych wyrobów.

§ 54b. Podatkowi obrotowemu podlega również obrót osiągnięty przez jednostki określone w § 54a ust. 1 ze sprzedaży na rynek w stanie nie przerobionym wyrobów złotych, pochodzących ze skupu. Obrót ten podlega opodatkowaniu według stawek, o których mowa w § 54a ust. 1.";

13)
w § 64 ust. 1 pkt 3 otrzymuje brzmienie:

"3) od spirytusu surowego, produkowanego z brzeczki melasowej, oraz od spirytusu rektyfikowanego, w razie oddania go do przerobu w tym samym zakładzie - w wysokości różnicy między ceną zbytu a ceną fabryczną; za datę dokonania obrotu uważa się datę zaliczenia (oddania) produktu do przerobu.";

14)
w § 69 ust. 2 wysokość stawek podatku obrotowego ustala się w sposób następujący:

"1) wino owocowe 42% obrotu,

2) miód pitny 32% obrotu,

3) piwo 41% obrotu,

4) drożdże piekarniane 50% obrotu.";

15)
w tabeli stawek stanowiącej załącznik do zarządzenia wprowadza się następujące zmiany:
a)
tytuł tabeli otrzymuje brzmienie:

"Tabela stawek podatku obrotowego oraz zwolnień podatkowych dla państwowych jednostek gospodarczych podległych i nadzorowanych przez Ministra Handlu Wewnętrznego oraz podległych Ministrowi Przemysłu Ciężkiego i Ministrowi Przemysłu Spożywczego i Skupu.";

b)
w części I poz. 3 tabeli skreśla się w rubrykach 3 i 4 pkt 1-16,
c)
w części I tabeli w poz. 7 rubryka 2 otrzymuje brzmienie:

"Zgrupowane w centralach handlowych (oprócz Centrali Jubilerskiej "Jubiler") lub podlegające wojewódzkim zjednoczeniom przedsiębiorstw handlowych (zjednoczeniom przedsiębiorstw handlowych miast wyłączonych z województw)";

d)
po części I tabeli dodaje się część II w brzmieniu:
1 2 3 4
II. Ministerstwo Przemysłu

Ciężkiego

Zjednoczenie Przemysłu 1) obrączki złote:
Wyrobów Metalowych a) próby 583 o symbolach 0-18,

0-25, 0-28, 0-58

32%
b) próby 583 o innych symbolach

niż wymienione pod lit. a)

30%
c) próby 333 35%
2) wyroby ze złota:
a) pierścionki 54%
b) sygnety 52%
c) medaliki 60%
d) krzyżyki 53%
e) kolczyki i wisiorki 51%
f) łańcuszki 36%
g) nie wymienione pod lit. a)-f) 26%
3) biżuteria srebrna wolna od podatku
4) wyroby nie wymienione w pkt 1-3 wolne od podatku
e)
część II tabeli stawek otrzymuje numerację III,
f)
w części III (dotychczasowej II) w poz. 1 w rubrykach 3 i 4 skreśla się pkt 2, 5, 6, 8 i 10,
g)
w części III (dotychczasowej II) w poz. 2 rubryki 3 i 4 otrzymują brzmienie:

"1) wino gronowe krajowe 51%

2) wino gronowe z importu oraz wszelkie produkty Przedsiębiorstwa Państwowego "Centralne Piwnice Win Importowanych" 28%

3) wino owocowe 42%

4) miód pitny 32%

5) pozostałe produkty różnica cen".

§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1970 r., z tym że przepisy § 1 pkt 14 i 15 lit. g) obowiązują od dnia 14 września 1969 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1970.4.34

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zm.: zarządzenie w sprawie szczegółowych zasad opodatkowania podatkiem obrotowym jednostek gospodarki uspołecznionej oraz ulg i zwolnień od tego podatku.
Data aktu: 22/01/1970
Data ogłoszenia: 12/02/1970
Data wejścia w życie: 14/09/1969, 01/01/1970, 12/02/1970