Warunki powoływania, awansowania i zwalniania adiunktów, starszych asystentów i asystentów w szkołach wyższych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW OŚWIATY I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO, ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ, ŻEGLUGI ORAZ PRZEWODNICZĄCEGO GŁÓWNEGO KOMITETU KULTURY FIZYCZNEJ i TURYSTYKI
z dnia 15 sierpnia 1970 r.
w sprawie warunków powoływania, awansowania i zwalniania adiunktów, starszych asystentów i asystentów w szkołach wyższych.

Na podstawie art. 5 ust. 7 i 8, art. 81 ust. 3 i art. 90 ust. 2 ustawy z dnia 5 listopada 1958 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 1969 r. Nr 4, poz. 31) zarządza się, co następuje:
§  1.
Na stanowisko asystenta i starszego asystenta w szkole wyższej może być powołana osoba, która:
1)
odznacza się zaangażowaną postawą ideową oraz reprezentuje wartości moralne niezbędne do wykonywania funkcji nauczyciela i wychowawcy młodzieży w duchu socjalistycznych zasad współżycia w społeczeństwie,
2)
posiada dyplom ukończenia szkoły wyższej z tytułem magistra, magistra inżyniera, lekarza lub dyplom równorzędny i ponadto odpowiada szczegółowym warunkom określonym dla poszczególnych stanowisk w § 2 i § 3 zarządzenia.
§  2.
Na stanowisko asystenta powinna być powołana w pierwszej kolejności osoba, która ukończyła asystenckie studia przygotowawcze lub wykazuje się praktyką zawodową przydatną do wykonywania funkcji asystenta lub która w okresie studiów w szkole wyższej otrzymywała stypendium naukowe oraz brała czynny udział w pracach studenckich kół naukowych albo w pracach organizacyjnych szkoły jako starosta grupy w czasie praktyk robotniczych i innych.
§  3.
Na stanowisko starszego asystenta może być powołana osoba, która wykazuje uzdolnienia i zamiłowania do pracy dydaktyczno-wychowawczej i naukowo-badawczej, osiągając w dotychczasowej pracy pozytywne wyniki, między innymi w prowadzeniu zajęć ze studentami, rozwijaniu własnych zainteresowań naukowych przez udział w dyskusjach, publikowanie referatów, artykułów lub innych opracowań albo przyczynków naukowych, rozwijaniu ruchu naukowego wśród młodzieży, uczestniczeniu w pracach organizacyjnych szkoły, lub której praca zawodowa poza szkołą wyższą albo inną placówką naukową została uznana za przydatną do wykonywania funkcji starszego asystenta.
§  4.
1.
Na stanowisko adiunkta może być powołana osoba, która:
1)
odznacza się zaangażowaną postawą ideową oraz reprezentuje wartości moralne niezbędne do wykonywania funkcji nauczyciela i wychowawcy młodzieży w duchu socjalistycznych zasad współżycia w społeczeństwie,
2)
posiada stopień naukowy doktora,
3)
osiąga pozytywne wyniki w pracy, o której mowa w § 3, w szkole wyższej lub innej placówce naukowej lub której praca zawodowa została uznana za szczególnie przydatną do wykonywania funkcji adiunkta.
2.
Lekarze-kandydaci na adiunktów w jednostkach klinicznych akademii medycznych powinni ponadto posiadać tytuł specjalisty I stopnia i rozpoczętą specjalizację II stopnia w specjalnościach zgodnych z kierunkami działalności leczniczo-usługowej danej jednostki klinicznej.
3.
Dla osób posiadających dyplom, o którym mowa w § 1 pkt 2, posiadanie stopnia naukowego doktora nie stanowi warunku powołania na stanowisko adiunkta w zakresie dyscyplin artystycznych oraz na stanowisko adiunkta w zespołach nawigacyjnych wyższych szkół morskich.
4.
W wypadku uzasadnionym potrzebami kadrowymi szkoły właściwy minister może zezwolić na powołanie na stanowisko adiunkta osoby nie posiadającej stopnia naukowego doktora.
§  5.
1.
Dziekan wydziału (kierownik pozawydziałowej lub międzywydziałowej jednostki organizacyjnej) ogłasza w szkole o wakującym stanowisku adiunkta, starszego asystenta lub asystenta, a także może w razie uzasadnionej potrzeby zwrócić się do innych szkół wyższych, placówek naukowo-badawczych lub zakładów pracy o podanie do wiadomości o wakującym stanowisku z zakreśleniem terminu nadesłania zgłoszeń.
2.
Osoby ubiegające się o przyjęcie do pracy na wakujące stanowisko asystenta, starszego asystenta lub adiunkta składają podanie wraz z niezbędnymi dokumentami do rektora szkoły wyższej na ręce dziekana wydziału (kierownika jednostki organizacyjnej).
3.
Przed rozpatrzeniem zgłoszonych podań dziekan wydziału (kierownik jednostki organizacyjnej) zwraca się do kierownika jednostki naukowej lub dydaktycznej, w której zachodzi potrzeba obsadzenia wakującego stanowiska, o opracowanie szczegółowych wniosków i charakterystyki kandydatów.
4.
Podania kandydatów oraz charakterystyki i wnioski, o których mową w ust. 3, po zaopiniowaniu ich przez radę wydziału (radę naukową) dziekan wydziału (kierownik jednostki organizacyjnej) przekazuje do decyzji rektora z wnioskiem o zatrudnienie wybranego kandydata.
§  6.
1.
Powołanie na stanowisko asystenta i starszego asystenta następuje na podstawie umowy o pracę.
2.
Umowę o pracę na stanowisku asystenta i starszego asystenta zawiera się na czas nieokreślony według odrębnie ustalonego wzoru.
§  7.
1.
Bezpośredni przełożeni asystentów i starszych asystentów sporządzają corocznie w terminach ustalonych przez rektora charakterystyki tych pracowników, które dziekan (kierownik jednostki organizacyjnej) przekazuje wraz z własnym stanowiskiem uczelnianej komisji do spraw rozwoju kadry naukowo-dydaktycznej.
2.
Komisja, o której mowa w ust. 1, przeprowadza okresowe oceny pracy pracowników, zwłaszcza w zakresie dotyczącym ich umiejętności dydaktycznych, wychowawczych oraz podnoszenia kwalifikacji naukowych. Komisja może na tej podstawie przedstawiać wnioski o awansowanie pracownika, przeniesienie do innej jednostki organizacyjnej szkoły lub o zwolnienie z pracy.
3.
Wnioski komisji wraz z charakterystykami, o których mowa w ust. 1, i własnym stanowiskiem dziekan wydziału (kierownik jednostki organizacyjnej) przekazuje do decyzji rektora.
4.
W uzasadnionych wypadkach dziekan wydziału (kierownik jednostki organizacyjnej) może z własnej inicjatywy wystąpić do rektora o awansowanie pracownika, przeniesienie do innej jednostki organizacyjnej szkoły lub o zwolnienie z pracy.
§  8.
1.
Powołanie na stanowisko adiunkta następuje – z zastrzeżeniem ust. 2 – na podstawie umowy o pracę. Przepisy § 6 i § 7 stosuje się odpowiednio z tą zmianą, że decyzje dotyczące powołania na stanowisko adiunkta, awansowania na to stanowisko, przeniesienia do innej jednostki organizacyjnej szkoły, pozostawienia na tym stanowisku lub zwolnienia z pracy podejmuje rektor po zasięgnięciu opinii kolegium rektorskiego.
2.
Adiunkci posiadający przygotowanie pedagogiczne oraz wykazujący się zaangażowaniem w pracy dydaktyczno-wychowawczej i osiągający w tej pracy wyróżniające wyniki mogą być mianowani na to stanowisko w trybie określonym w art. 89 ustawy z dnia 5 listopada 1958 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 1969 r. Nr 4, poz. 31) po uzyskaniu zgody właściwego ministra.
§  9.
1.
Rektor szkoły wyższej obowiązany jest rozwiązać umowę z asystentem i starszym asystentem za co najmniej 6-miesięcznym wypowiedzeniem z końcem roku szkolnego, w którym upływa 8-letni łączny okres zatrudnienia pracownika w szkołach wyższych na tych stanowiskach.
2.
Rozwiązanie stosunku służbowego z adiunktem powołanym w drodze mianowania oraz rozwiązanie umowy o pracę z adiunktem, starszym asystentem i asystentem następuje w trybie i na zasadach określonych w art. 105 ustawy o szkolnictwie wyższym.
§  10.
Powołani na zasadach dotychczasowych – asystenci na okres jednego roku oraz starsi asystenci i adiunkci na okres 3 lat – pozostają na swych stanowiskach do końca okresu, na który zostali powołani, z zachowaniem dotychczasowego charakteru stosunku służbowego; po upływie tego okresu dalsze ich zatrudnienie może nastąpić tylko przy zastosowaniu przepisów niniejszego zarządzenia. Stosunek służbowy adiunktów mianowanych na czas nieoznaczony nie ulega zmianie.
§  11.
Traci moc zarządzenie Ministrów Szkolnictwa Wyższego, Zdrowia, Oświaty, Spraw Zagranicznych oraz Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej z dnia 19 września 1959 r. w sprawie określenia szczegółowych warunków, którym powinni odpowiadać kandydaci na pomocniczych pracowników nauki w szkołach wyższych, oraz warunków i trybu ich powoływania i zwalniania (Monitor Polski z 1959 r. Nr 89, poz. 478 oraz z 1962 r. Nr 43, poz. 200).
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1970.29.246

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Warunki powoływania, awansowania i zwalniania adiunktów, starszych asystentów i asystentów w szkołach wyższych.
Data aktu: 15/08/1970
Data ogłoszenia: 11/09/1970
Data wejścia w życie: 11/09/1970