Wytyczne dotyczące zasad organizacji specjalistycznych laboratoriów środowiskowych.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMITETU NAUKI I TECHNIKI
z dnia 30 lipca 1970 r.
w sprawie wytycznych dotyczących zasad organizacji specjalistycznych laboratoriów środowiskowych.

Na podstawie § 5 ust. 1 uchwały Nr 71 Rady Ministrów z dnia 25 maja 1970 r. w sprawie tworzenia i organizacji specjalistycznych laboratoriów środowiskowych (Monitor Polski Nr 25, poz. 201) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustala się wytyczne w sprawie zasad organizacji specjalistycznych laboratoriów środowiskowych, stanowiące załącznik do niniejszego zarządzenia.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WYTYCZNE W SPRAWIE ZASAD ORGANIZACJI SPECJALISTYCZNYCH LABORATORIÓW ŚRODOWISKOWYCH

1.
Specjalistyczne laboratoria środowiskowe utworzone przy lub w placówkach naukowych, które nie mają, z mocy obowiązujących przepisów, uprawnień do zatrudniania pracowników naukowo-badawczych, powinny zatrudniać tych pracowników na zasadach przewidzianych w art. 39 ustawy z dnia 17 lutego 1961 r. o instytutach naukowo-badawczych (Dz. U. z 1965 r. Nr 19, poz. 129).
2.
Laboratorium kieruje kierownik powoływany i odwoływany przez dyrektora placówki naukowej, przy której lub w której zostało ono utworzone, po zasięgnięciu opinii rady naukowej tej placówki.
3.
Kierownikiem laboratorium może być profesor, doktor habilitowany lub samodzielny pracownik naukowo-badawczy.
4.
W zależności od potrzeb kierownik laboratorium może tworzyć pracownie specjalistyczne, które są mu bezpośrednio podporządkowane. Pracownie specjalistyczne są tworzone w zasadzie wówczas, gdy działalność laboratorium jest wielokierunkowa lub wymagająca różnych metod badawczych bądź poznawczych i gdy wyodrębnienie organizacyjne tej działalności uzasadnione jest szczególnymi potrzebami.
5.
Pracownią w laboratorium kieruje kierownik powoływany i odwoływany przez kierownika laboratorium.
6.
1) Przy laboratorium może być powoływana komisja naukowo-techniczna jako organ opiniodawczy i doradczy laboratorium.
2)
Komisję naukowo-techniczną laboratorium oraz jej przewodniczącego powołuje dyrektor właściwej placówki naukowej za zgodą właściwego ministra (Sekretarza Naukowego Polskiej Akademii Nauk kierownika urzędu centralnego).
3)
Członkowie komisji naukowo-technicznej powoływani są spośród profesorów i doktorów habilitowanych, samodzielnych pracowników naukowo-badawczych, konstruktorów aparatury naukowo-badawczej oraz spośród innych specjalistów z zakresu zagadnień objętych działalnością laboratorium. W skład komisji naukowo-technicznej powinni wejść również przedstawiciele ministrów zainteresowanych działalnością laboratorium (§ 3 ust. 3 uchwały).
4)
W posiedzeniach komisji naukowo-technicznej bierze udział z głosem stanowiącym kierownik laboratorium.
5)
Komisję naukowo-techniczną powołuje się na okres 3 lat.
7.
Praca w laboratoriach powinna być zorganizowana w sposób zapewniający pełne wykorzystanie aparatury naukowo-badawczej i wyposażenia technicznego oraz stosowanie postępowych nowoczesnych metod pomiarowych. W celu pełnego wykorzystywania aparatury unikalnej należy przyjąć zasadę pracy wielozmianowej.
8.
1) Pomiary wykonywane są przez personel laboratorium w kolejności zgłoszeń, w zasadzie z wyłączeniem udostępniania aparatury do bezpośredniego użytku przedstawicielom zlecających placówek naukowych.
2)
Na żądanie zlecającej placówki naukowej laboratorium podaje metody, jakie będzie stosowało przy wykonywaniu zleconych badań lub pomiarów, oraz umożliwia przedstawicielom tych placówek obecność w czasie wykonywania zleconych prac.
3)
Zgłoszenie powinno być zaakceptowane przez kierownika placówki zgłaszającej badanie.
4)
Prace interpretacyjne i szkoleniowe wykonywane są przez personel naukowy, a prace pomiarowe - przez wyspecjalizowany personel techniczny.
9.
1) Dla wykonania określonego zadania, wymagającego współdziałania pracowników innych placówek naukowych lub specjalistów z dziedziny objętej tym zadaniem, kierownik laboratorium może organizować zespoły robocze na czas opracowania tego zadania.
2)
Zespoły robocze powołuje dyrektor placówki naukowej na wniosek kierownika laboratorium, wyznaczając kierownika zespołu i ustalając jego skład, cel pracy, zakres działania, termin zakończenia pracy, sposób wynagrodzenia osób spoza laboratorium zgodnie z obowiązującymi przepisami i inne niezbędne dane dotyczące organizacji i zasad pracy zespołu.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1970.25.213

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Wytyczne dotyczące zasad organizacji specjalistycznych laboratoriów środowiskowych.
Data aktu: 30/07/1970
Data ogłoszenia: 08/08/1970
Data wejścia w życie: 08/08/1970