Zakres inspekcji organów Państwowej Inspekcji Handlowej w jednostkach produkcyjnych oraz w nie uspołecznionych jednostkach świadczących usługi dla ludności.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU WEWNĘTRZNEGO
z dnia 24 grudnia 1969 r.
w sprawie zakresu inspekcji organów Państwowej Inspekcji Handlowej w jednostkach produkcyjnych oraz w nie uspołecznionych jednostkach świadczących usługi dla ludności.

Na podstawie art. 5 ust. 2 i art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. d) ustawy z dnia 25 lutego 1958 r. o Państwowej Inspekcji Handlowej (Dz. U. z 1969 r. Nr 26, poz. 206) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie określa zakres podmiotowy i przedmiotowy inspekcji dokonywanej przez organy Państwowej Inspekcji Handlowej w jednostkach produkcyjnych oraz w nie uspołecznionych jednostkach świadczących usługi dla ludności.
§  2.
1.
Zarządzenie stosuje się do:
1)
zakładów produkcyjnych:
a)
podległych lub nadzorowanych przez Ministrów: Przemysłu Spożywczego i Skupu, Przemysłu Lekkiego, Przemysłu Chemicznego, Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego, Żeglugi, Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych, Kultury i Sztuki, Rolnictwa, Przemysłu Ciężkiego oraz Przemysłu Maszynowego,
b)
podległych radom narodowym,
c)
spółdzielni i związków spółdzielni zrzeszonych w: Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska", Związku Spółdzielni Spożywców "Społem", Centralnym Związku Spółdzielczości Pracy, Centrali Spółdzielni Ogrodniczych, Centralnym Związku Spółdzielni Mleczarskich oraz Centralnym Związku Rzemieślniczych Spółdzielni Zaopatrzenia i Zbytu,
d)
prowadzonych przez organizacje społeczne i jednostki gospodarki nie uspołecznionej, zwanych dalej "zakładami produkcyjnymi",
2)
prywatnych przedsiębiorstw i zakładów świadczących usługi dla ludności wymienionych w § 3, zwanych dalej "zakładami usługowymi".
2.
Zarządzenia nie stosuje się do zakładów produkcyjnych:
1)
przemysłu paszowego i rybno-utylizacyjnego, piwowarsko-słodowniczego, spirytusowo-drożdżowego, cukrowniczego, ziemniaczanego, zielarskiego i zbożowo-młynarskiego,
2)
przemysłu farmaceutycznego,
3)
przemysłu poligraficznego,
4)
grupy "S" przemysłu chemicznego i przemysłu maszynowego, z wyłączeniem ubocznej produkcji tych zakładów polegającej na wytwarzaniu artykułów rynkowych,
5)
należących do zjednoczeń przemysłu betonów, izolacji budowlanej kamienia budowlanego, kruszyw i surowców mineralnych, cementowego, wapienniczo-gipsowego, stolarki budowlanej oraz zjednoczenia przedsiębiorstw remontowych maszyn i urządzeń budownictwa.
§  3.
Inspekcji dokonywanej przez organy Państwowej Inspekcji Handlowej podlegają nie uspołecznione zakłady usługowe, świadczące następujące rodzaje usług:
1)
w zakresie rzemiosła:
-
blacharstwo,
-
bieliźniarstwo,
-
czapnictwo,
-
dziewiarstwo,
-
elektromechanika,
-
fotografowanie,
-
fryzjerstwo,
-
introligatorstwo,
-
kaletnictwo,
-
kowalstwo,
-
krawiectwo damskie,
-
krawiectwo męskie,
-
kuśnierstwo,
-
lakiernictwo,
-
mechanika maszyn,
-
mechanika pojazdowa,
-
modniarstwo,
-
optyka,
-
parasolnictwo,
-
pozłotnictwo,
-
pranie, czyszczenie i farbowanie,
-
rymarstwo,
-
rękawicznictwo,
-
stolarstwo,
-
szewstwo,
-
szklarstwo,
-
ślusarstwo,
-
tapicerstwo,
-
tele i radiomechanika,
-
wulkanizatorstwo,
-
wyprawa skór futerkowych,
-
zegarmistrzostwo,
-
złotnictwo;
2)
w zakresie innych usług:
-
kosmetyka nielecznicza,
-
nagrywanie pocztówek dźwiękowych,
-
podnoszenie oczek,
-
naprawa zabawek,
-
naprawa wiecznych piór, ołówków automatycznych i napełnianie długopisów,
-
wynajem pokojów umeblowanych (gościnnych).
§  4.
Organy Państwowej Inspekcji Handlowej dokonują inspekcji w zakładach produkcyjnych w zakresie:
1)
spraw związanych ze spekulacją i nadużyciami, dotyczących obrotu towarami przeznaczonymi na zaopatrzenie rynku wewnętrznego,
2)
badania jakości towarów przeznaczonych na zaopatrzenie jednostek handlu i przemysłu gastronomicznego,
3)
przestrzegania przepisów dotyczących zawierania i wykonywania umów sprzedaży i umów dostawy towarów pomiędzy jednostkami produkującymi te towary a jednostkami obrotu rynkowego.
§  5.
Organy Państwowej Inspekcji Handlowej dokonują inspekcji w nie uspołecznionych zakładach usługowych w zakresie:
1)
spraw związanych z przestępstwami i wykroczeniami w działalności usługowej,
2)
przestrzegania obowiązujących przepisów w odniesieniu do:
a)
jakości i terminowości wykonywanych usług,
b)
stosowania obowiązujących cen za usługi oraz uwidaczniania tych cen,
c)
źródeł zaopatrzenia oraz jakości surowców i materiałów potrzebnych do wykonywania usług,
d)
sposobu magazynowania i zabezpieczania przyjmowanych przedmiotów od zleceniodawców usług,
e)
prowadzenia dokumentacji księgowej.
§  6.
Tracą moc zarządzenia Ministra Handlu Wewnętrznego:
1)
z dnia 12 lutego 1959 r. w sprawie uprawnień Państwowej Inspekcji Handlowej do dokonywania inspekcji w zakładach produkcyjnych, podległych lub nadzorowanych przez Ministra Przemysłu Spożywczego i Skupu (Monitor Polski Nr 40, poz. 182),
2)
z dnia 12 lutego 1959 r. w sprawie uprawnień Państwowej Inspekcji Handlowej do dokonywania inspekcji w zakładach produkcyjnych podległych lub nadzorowanych przez Ministra Przemysłu Lekkiego (Monitor Polski Nr 40, poz. 183),
3)
z dnia 24 marca 1959 r. w sprawie uprawnień Państwowej Inspekcji Handlowej do dokonywania inspekcji w zakładach produkcyjnych podległych lub nadzorowanych przez Ministra Przemysłu Chemicznego (Monitor Polski Nr 40, poz. 184),
4)
z dnia 24 marca 1959 r. w sprawie uprawnień Państwowej Inspekcji Handlowej do dokonywania inspekcji w zakładch produkcyjnych podległych Ministrom Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego, Żeglugi i Gospodarki Wodnej, Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych, Kultury i Sztuki, Rolnictwa, Górnictwa i Energetyki, Przemysłu Ciężkiego oraz w zakładach produkcyjnych podległych radom narodowym (Monitor Polski Nr 40, poz. 185),
5)
z dnia 24 marca 1959 r. w sprawie uprawnień Państwowej Inspekcji Handlowej do dokonywania inspekcji w spółdzielczych zakładach produkcyjnych (Monitor Polski Nr 40, poz. 186).
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024