Zm.: uchwała o podatku dochodowym od spółdzielczości.

UCHWAŁA Nr 229
RADY MINISTRÓW
z dnia 31 grudnia 1969 r.
zmieniająca uchwałę o podatku dochodowym od spółdzielczości.

Na podstawie art. 2 dekretu z dnia 21 września 1950 r. o opodatkowaniu przedsiębiorstw gospodarki uspołecznionej (Dz. U. Nr 44, poz. 399) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
W § 7 ust. 1 uchwały nr 189 Rady Ministrów z dnia 5 marca 1955 r. o podatku dochodowym od spółdzielczości (Monitor Polski z 1967 r. Nr 1, poz. 8, z 1968 r. Nr 35, poz. 243 oraz z 1969 r. Nr 36, poz. 277) wprowadza się następujące zmiany:
1)
pkt 1 otrzymuje brzmienie:

"1) dla jednostek spółdzielczych zrzeszonych w Centralnym Związku Spółdzielczości Pracy, z wyłączeniem jednostek, które prowadzą wyłącznie działalność handlową, zależnie od udziału nakładów osobowych w nakładach ogółem oraz od rentowności według następującej skali:

% udziału nakładów osobowych w Stawka podatku dochodowego od każdej części zysku wynosi przy rentowności
nakładach ogółem do 5% powyżej 5 do 10% powyżej 10 do 15% powyżej 15%
do 10% 60% 85% 90% 95%
powyżej 10% do 20% 48%
" 20% do 30% 38%
" 30% do 40% 28% 80%
" 40% do 50% 20%
" 50% 15%

W spółdzielniach, w których wyłączną działalność stanowi świadczenie usług dla ludności, oraz w spółdzielniach powiatowych wielobranżowych i rejonowych wielobranżowych świadczących usługi w wysokości ponad 50% wartości całej działalności podatek wynosi 15% zysku bilansowego. W pozostałych spółdzielniach pracy świadczących usługi, których wyniki są wyodrębnione w dokumentacji i ewidencji księgowej, podatek od tej działalności wynosi 15% zysku osiągniętego z tej działalności pod warunkiem, że usługi dla ludności stanowią co najmniej 50% łącznej wartości usług. Jeżeli usługi dla ludności stanowią mniej niż 50% łącznej wartości usług, stawkę w wysokości 15% stosuje się tylko do usług dla ludności.",

2)
w pkt 2 dotychczasową treść oznacza się jako lit. a) oraz dodaje się dodatkowy przepis oznaczony lit. b) w brzmieniu:

"b) dla pozostałych spółdzielni zrzeszonych w Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska", z wyjątkiem wojewódzkich spółdzielni transportu wiejskiego - 38% zysku",

3)
pkt 3 wyrazy "53%" zastępuje się wyrazami "58%",
4)
dodaje się nowy pkt 5 w brzmieniu:

"5) dla spółdzielni zrzeszonych w Centralnym Związku Spółdzielczości Pracy, które prowadzą wyłącznie działalność handlową - 58%",

5)
dotychczasowe pkt 5 i 6 otrzymują kolejną numerację 6 i 7.
§  2.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Finansów.
§  3.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i ma zastosowanie do rozliczeń podatku począwszy od 1969 r., z tym że przy rozliczeniach za rok 1969:
1)
podatek od spółdzielni zrzeszonych w Związku Spółdzielni Spożywców "Społem", Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" oraz od spółdzielni prowadzących wyłącznie działalność handlową, zrzeszonych w Centralnym Związku Spółdzielczości Pracy, zmniejsza się o połowę różnicy między stawkami dotychczasowymi a określonymi w uchwale,
2)
podatek od spółdzielni zrzeszonych w Centralnym Związku Spółdzielczości Pracy nie wymienionych w pkt 1, a przypadający od rentowności do 5% przy udziale nakładów osobowych powyżej 20%, pobiera się według dotychczasowych stawek.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024