Gospodarowanie złomami wyrobów ogniotrwałych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU CIĘŻKIEGO
z dnia 7 maja 1970 r.
w sprawie gospodarowania złomami wyrobów ogniotrwałych.

Na podstawie art. 1 i art. 3 ust. 2 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia (Dz. U. z 1952 r. Nr 44, poz. 301 i z 1956 r. Nr 54, poz. 244), § 1 zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 16 czerwca 1953 r. w sprawie przekazania Ministrowi Hutnictwa uprawnień do wydawania przepisów w sprawie ujawniania i upłynniania zbędnych i nadmiernych zapasów materiałów ogniotrwałych w przedsiębiorstwach gospodarki uspołecznionej oraz gospodarowania surowcami wtórnymi wyrobów ogniotrwałych (Monitor Polski Nr A-61, poz. 746) oraz art. 1 ustawy z dnia 22 marca 1957 r. o zmianach w organizacji i zakresie działania naczelnych organów administracji państwowej w niektórych gałęziach przemysłu, budownictwa i komunikacji (Dz. U. Nr 17, poz. 86 z późniejszymi zmianami) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zarządzenie reguluje gospodarkę złomami wyrobów ogniotrwałych w jednostkach gospodarki uspołecznionej, zwanymi dalej "użytkownikami", posiadającymi urządzenia cieplne z zastosowaniem wymurówki z wypalonych materiałów ogniotrwałych, o ogniotrwałości 161 sP i powyżej.
2.
Złomami ogniotrwałymi w rozumieniu zarządzenia są:
1)
zniszczone lub uszkodzone wyroby ogniotrwałe, które po przeprowadzeniu przez posiadacza odpowiedniej segregacji zostały uznane za nie nadające się do użycia we własnym zakresie,
2)
wyroby ogniotrwałe, które jako nietypowe nie nadają się do wykorzystania na potrzeby użytkownika i zostały przez Centralę Handlową Materiałów Ogniotrwałych z siedzibą w Gliwicach zakwalifikowane do złomowania,
3)
uzyskane przy rozbiórkach lub remontach urządzeń cieplnych wyroby ogniotrwałe, które nie nadają się do wykorzystania na potrzeby użytkownika,
4)
złomy wyrobów ogniotrwałych objęte normą branżową BN-67/6761-10,
5)
złomy wyrobów ogniotrwałych nie objęte normą wymienioną w pkt 4, a pochodzące z importowanych topionych bloków szklarskich, w szczególności takich, jak Corhart, Korvisit, Zetacor.
3.
Urządzeniami cieplnymi w rozumieniu zarządzenia są urządzenia przemysłowe do przeprowadzania procesów technologicznych w wysokich temperaturach, z zastosowaniem wymurówki z wypalonych materiałów ogniotrwałych, o ogniotrwałości 161 sP i powyżej.
§  2.
Skup złomów ogniotrwałych oraz sprzedaż skupionych złomów dla potrzeb jednostek gospodarki uspołecznionej powierza się na zasadzie wyłączności Przedsiębiorstwu Wtórnych Surowców Ogniotrwałych z siedzibą w Gliwicach, zwanemu dalej "Przedsiębiorstwem".
§  3.
1.
Użytkownicy przeprowadzający remont bądź rozbiórkę urządzeń cieplnych obowiązani są z uzyskanych złomów ogniotrwałych wydzielić te surowce, które są przydatne do ponownego zużycia w remontach własnych urządzeń cieplnych.
2.
Użytkownicy zobowiązani są zabezpieczyć złomy ogniotrwałe przed ich zanieczyszczeniem oraz pomieszaniem rodzajów, a po nagromadzeniu ich w ilości przynajmniej 10 ton zgłosić do skupu Przedsiębiorstwu.
3.
Zgłoszenia dokonuje się w ciągu 30 dni licząc od dnia nagromadzenia złomów ogniotrwałych, ze wskazaniem ich rodzajów i ilości.
4.
W razie posiadania przez użytkownika urządzeń cieplnych nie pozwalających na uzyskanie złomów ogniotrwałych w ilości określonej w ust. 2 w okresie jednego roku, Przedsiębiorstwo ustali w porozumieniu z użytkownikiem ilości złomów podlegające obowiązkowi zgłoszenia do skupu.
5.
Zabrania się wywożenia na hałdy złomów ogniotrwałych przed przeprowadzeniem oceny ich przydatności przez Przedsiębiorstwo.
6.
Z obowiązku odprzedaży złomów może zwolnić użytkownika jedynie Przedsiębiorstwo. Zwolnienie takie może nastąpić tylko w razie stwierdzenia nieprzydatności złomów do dalszego użytku.
§  4.
Złomy ogniotrwałe uzyskane podczas remontu i rozbiórki urządzeń cieplnych powinny być przez użytkownika ważone i ewidencjonowane, z uwzględnieniem rodzajów złomu wymienionych w § 1 ust. 2 pkt 4 i 5.
§  5.
Po otrzymaniu zgłoszenia, o którym mowa w § 3 ust. 2, Przedsiębiorstwo obowiązane jest zawrzeć z użytkownikiem umowę o zakup zgłoszonych złomów ogniotrwałych w terminie 14 dni od daty otrzymania zgłoszenia.
§  6.
1.
Użytkownicy mogą zlecać, a "Przedsiębiorstwo obowiązane jest przyjmować zlecenia w wypadkach gospodarczo uzasadnionych na:
1)
przeprowadzenie robót rozbiórkowych nieczynnych lub remontowanych urządzeń cieplnych, w których występują materiały ogniotrwałe,
2)
dokonanie oceny, zakwalifikowania, sortowania i czyszczenia złomów ogniotrwałych pochodzących z rozbiórki lub remontu urządzeń cieplnych.
2.
Przedsiębiorstwo wykonuje usługi, o których mowa w ust. 1, odpłatnie na podstawie umowy zawartej między stronami.
§  7.
Użytkownicy, u których przy sortowaniu i czyszczeniu złomów ogniotrwałych pracują brygady robocze Przedsiębiorstwa, obowiązani są zapewnić tym brygadom odpowiednie warunki pracy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz składowisko złomów i pomieszczenie zabezpieczające sprzęt.
§  8.
Przedsiębiorstwo upoważnione jest do przeprowadzania kontroli całokształtu gospodarki złomami ogniotrwałymi u użytkowników, w szczególności w zakresie ujawnienia zapasów, właściwego gromadzenia i magazynowania złomów ogniotrwałych.
§  9.
Traci moc zarządzenie Ministra Hutnictwa z dnia 10 listopada 1953 r. w sprawie gospodarowania wtórnymi surowcami wyrobów ogniotrwałych (Monitor Polski z 1953 r. Nr A-108, poz. 1448 i z 1954 r. Nr A-81, poz. 944).
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1970.14.120

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Gospodarowanie złomami wyrobów ogniotrwałych.
Data aktu: 07/05/1970
Data ogłoszenia: 16/05/1970
Data wejścia w życie: 16/05/1970