Tryb zgłaszania wniosków o przyznanie nagród państwowych w dziedzinie nauki, techniki oraz kultury i sztuki w 1970 r.

WYTYCZNE
PREZYDIUM KOMITETU NAGRÓD PAŃSTWOWYCH
z dnia 12 lutego 1969 r.
w sprawie trybu zgłaszania wniosków o przyznanie nagród państwowych w dziedzinie nauki, techniki oraz kultury i sztuki w 1970 r.

W celu wykonania uchwały nr 410 Rady Ministrów z dnia 19 grudnia 1963 r. w sprawie powołania oraz zakresu działania Komitetu Nagród Państwowych w dziedzinie nauki, techniki oraz kultury i sztuki (Monitor Polski z 1964 r. Nr 1, poz. 1 i z 1965 r. Nr 21, poz. 96), zwanej dalej "uchwałą nr 410 Rady Ministrów", ustala się następujące wytyczne w sprawie trybu zgłaszania w 1969 r. wniosków o przyznanie nagród państwowych w dziedzinie nauki, techniki oraz kultury i sztuki w 1970 r.:

I.

Przy zgłaszaniu wniosków o przyznanie nagród państwowych należy uwzględniać:
1)
w dziedzinie nauki - prace stanowiące poważny wkład w rozwój nauk społecznych, matematyczno-fizycznych, biologicznych, medycznych, chemicznych, geologicznych, technicznych i innych;
2)
w dziedzinie techniki - rozwiązania konstrukcyjne, technologiczne, organizacyjne i projektowe, powodujące poważne korzyści dla gospodarki narodowej, a w szczególności:
a)
oryginalne wynalazki i usprawnienia techniczne, nowe rozwiązania problemów technicznych zastosowane po raz pierwszy w kraju lub adaptacje rozwiązań już dokonanych do całkowicie nowych warunków,
b)
uruchomienie nowych i trudnych do opanowania technicznego produkcji, które dały bezpośrednio lub pośrednio dodatnie efekty ekonomiczne,
c)
nowe postępowe rozwiązania w projektach architektonicznych oraz projektach kształtowania przestrzennego miast i wsi;
3)
w dziedzinie kultury i sztuki - osiągnięcia literackie, artystyczne, z zakresu wiedzy o literaturze i sztuce lub krytyki artystycznej, stanowiące wkład do kultury narodowej, a w szczególności:
a)
wybitne dzieła literackie,
b)
wybitne dzieła plastyczne (w tym również fotografika) oraz z dziedziny wystawiennictwa i artystycznego wzornictwa przemysłowego,
c)
wybitne dzieła, kreacje lub osiągnięcia teatralne, filmowe, muzyczne, choreograficzne, radiowe i telewizyjne.

II.

1.
Wnioski o przyznanie nagród zgłaszają kierownicy jednostek organizacyjnych wymienionych w § 4 ust. 1 i 2 uchwały nr 410 Rady Ministrów w trybie ust. 3 tegoż paragrafu.
2.
Wnioski o przyznanie nagród państwowych mogą dotyczyć bądź indywidualnych osób, bądź zespołów. W skład zespołów mogą wchodzić tylko osoby, które wniosły twórczy wkład do pracy przedstawionej do nagrody. W razie zgłaszania do nagrody państwowej zespołu należy we wniosku podać pełny jego skład, opisać dokładnie wkład pracy każdego członka zespołu, określić, na czym polega istota twórczego wkładu w osiągnięcie, oraz zaproponować podział nagrody proporcjonalnie do wniesionego wkładu.
3.
Kierownik jednostki podejmuje decyzję w sprawie zgłoszenia wniosku na podstawie oceny prac kandydatów przedstawionych do nagród dokonanej przez zespół złożony z osób posiadających odpowiednie kwalifikacje w danej dziedzinie, cieszących się zaufaniem i zapewniających rzetelny, obiektywny wybór kandydatów, oraz przedstawicieli odpowiednich instancji organizacji partyjnych i związkowych.
4.
Wnioski o przyznanie nagród państwowych powinny zawierać:
1)
imię i nazwisko autora prac,
2)
datę i miejsce urodzenia,
3)
stopień i tytuł naukowy,
4)
adres prywatny,
5)
nazwę i adres zakładu pracy oraz zajmowane stanowisko,
6)
ogólną charakterystykę całokształtu twórczości i działalności naukowej, technicznej, literackiej, artystycznej i społecznej kandydata (autora pracy); we wnioskach zespołowych dane wymienione w pkt 1-6 odnoszą się do każdego członka zespołu,
7)
dokumentację wyjaśniającą istotę pracy i uzasadniającą jej doniosłość.
5.
Dokumentacja wymieniona w ust. 4 pkt 7 powinna zawierać dla prac:
1)
z dziedziny nauki:
a)
wyczerpujący opis prac przedstawionych do nagrody, ich wyniki i publikacje (recenzje o pracy, dane o przekładach na języki obce), wskazanie, czy wyniki można zastosować w gospodarce narodowej,
b)
opinie instytutów naukowych, naukowo-badawczych oraz laboratoriów, reprezentujących zainteresowane ośrodki naukowe;
2)
z dziedziny techniki:
a)
wyczerpujący opis, rysunki, schematy, fotografie lub receptury, ewentualnie uzyskane patenty (tytuły i numery),
b)
wskazanie, czy i w jakim stopniu praca została zastosowana w gospodarce narodowej, uzyskane z tego tytułu bądź przewidywane korzyści ekonomiczne,
c)
opinie odpowiednich instytutów, laboratoriów, ośrodków naukowo-badawczych, zakładów produkcyjnych, użytkowników, ewentualnie właściwych stowarzyszeń naukowo-technicznych;
3)
z dziedziny kultury i sztuki:
a)
charakterystykę dzieła, ocenę osiągnięcia artystycznego oraz uzasadnienie jego znaczenia (publikacje, recenzje, dane o przekładach na języki obce),
b)
opinie związków i środowisk twórczych.

Wnioski nie posiadające pełnej dokumentacji i nie uzupełnione przez wnioskodawcę w określonym terminie nie będą rozpatrywane.

III. 1

1.
Przy zgłaszaniu wniosków o przyznanie nagród państwowych w 1972 r. należy uwzględniać prace i osiągnięcia z lat 1970 i 1971 oraz wcześniejsze, jeżeli ich zastosowanie w praktyce bądź potwierdzenie ich wartości nastąpiło w tych latach.
2.
Ministrowie i kierownicy centralnych organów administracji państwowej, Sekretarz Naukowy Polskiej Akademii Nauk, Przewodniczący Centralnej Rady Związków Zawodowych, przewodniczący rad narodowych szczebla wojewódzkiego oraz Przewodniczący Zarządu Głównego Naczelnej Organizacji Technicznej ustalą tryb i terminy zgłaszania przez podległe im jednostki organizacyjne wniosków o przyznanie nagród państwowych w terminie umożliwiającym zgłoszenie tych wniosków przez organy nadrzędne, wymienione w § 4 ust. 3 uchwały nr 410 Rady Ministrów, do dnia 15 grudnia 1971 r. Wymieniony termin obowiązuje organy nadrzędne do złożenia w Sekretariacie Komitetu również wniosków ponownie skierowanych przez wnioskodawców w trybie § 4 ust. 3 uchwały nr 410 Rady Ministrów.
3.
Wnioskodawcy mogą wystąpić o przyznanie nagród państwowych osobom zgłoszonym w 1970 r., a nie wyróżnionym przez Komitet nagrodą państwową, o ile w uzasadnieniu wniosków znajdą się nowe elementy dokumentujące doniosłość osiągnięcia proponowanego do nagrody. Wnioski powtórnie zgłoszone mogą uwzględniać prace dokonane w okresie poprzedzającym lata 1970 i 1971, o ile ich zastosowanie w praktyce bądź potwierdzenie wartości nastąpiło w tych latach.
1 Dział III zmieniony przez wytyczne z dnia 15 lutego 1971 r. (M.P.71.16.119) zmieniającej nin. wytyczne z dniem 19 marca 1971 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1969.7.68

Rodzaj: Wytyczne
Tytuł: Tryb zgłaszania wniosków o przyznanie nagród państwowych w dziedzinie nauki, techniki oraz kultury i sztuki w 1970 r.
Data aktu: 12/02/1969
Data ogłoszenia: 25/02/1969
Data wejścia w życie: 25/02/1969