Wycena, ewidencja i rozliczenia przedmiotów o charakterze środków trwałych, nabytych lub wytworzonych ze środków pozainwestycyjnych w toku prac nad rozwojem nauki i techniki.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW I PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI CEN
z dnia 22 listopada 1969 r.
w sprawie wyceny, ewidencji i rozliczeń przedmiotów o charakterze środków trwałych, nabytych lub wytworzonych ze środków pozainwestycyjnych w toku prac nad rozwojem nauki i techniki.

Na podstawie § 1 ust. 1 pkt 8 i 11 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1950 r. w sprawie zakresu działania Ministra Finansów i zmiany zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. Nr 22, poz. 188 z późniejszymi zmianami), § 1 ust. 1 pkt 1 uchwały nr 406 Rady Ministrów z dnia 3 czerwca 1953 r. w sprawie właściwości organów do ustalania niektórych cen, opłat i stawek taryfowych oraz w sprawie zasad i trybu składania wniosków o ustalenie cen, opłat i stawek taryfowych oraz określenia wytycznych do ich ustalania (Monitor Polski Nr A-57, poz. 722 z późniejszymi zmianami) i § 1 uchwały nr 240 Rady Ministrów z dnia 9 lipca 1957 r. w sprawie wykonywania przez Państwową Komisję Cen niektórych zadań z zakresu cen, opłat i stawek taryfowych (Monitor Polski Nr 57, poz. 356) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie określa zasady wyceny, ewidencji i rozliczeń finansowych dotyczących przedmiotów nabytych lub wytworzonych ze środków pozainwestycyjnych w toku prac nad rozwojem nauki i techniki, a zakwalifikowanych do dalszego wykorzystania jako środki trwałe. Przedmioty te zwane będą dalej "przedmiotami o charakterze środków trwałych".
§  2.
1.
Równocześnie z czynnościami, o których mowa w § 2 ust. 1 zarządzenia Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 8 listopada 1969 r. w sprawie rozporządzania przedmiotami o charakterze środków trwałych, nabytymi lub wytworzonymi ze środków pozainwestycyjnych w toku prac nad rozwojem nauki i techniki (Monitor Polski Nr 52, poz. 405) - jednostka wykonująca pracę, zwana dalej "wykonawcą", obowiązana jest w porozumieniu z jednostką zlecającą i finansującą pracę, zwaną dalej "zleceniodawcą":
1)
w zakresie aparatury i innych przedmiotów zakupionych w bezpośrednim związku z wykonywaniem określonych prac nad rozwojem nauki i techniki - ustalić cenę tych przedmiotów na zasadach określonych uchwałą nr 420 Rady Ministrów z dnia 27 października 1961 r. w sprawie cen zbędnych maszyn i innych zbędnych przedmiotów urządzenia trwałego zbywanych przez państwowe lub spółdzielcze jednostki organizacyjne (Monitor Polski Nr 86, poz. 364) oraz zarządzeniem Państwowej Komisji Cen nr 429 z dnia 28 listopada 1961 r. (Biuletyn Cen z 1961 r. Nr 34, poz. 593 i z 1962 r. Nr 1, poz. 23),
2)
w zakresie aparatury i innych przedmiotów wytworzonych w bezpośrednim związku z wykonywaniem określonych prac nad rozwojem nauki i techniki lub wytworzonych w wyniku tych prac - ustalić orientacyjną wartość sprzedażną przedmiotów z uwzględnieniem poziomu cen artykułów podobnego rodzaju oraz stanu technicznego przedmiotów i ich wartości użytkowej.
2.
Jeżeli praca wykonywana jest bez umowy(zlecenia), funkcje zleceniodawcy spełnia jednostka nadrzędna wykonawcy.
§  3.
Jednostki, które stosownie do przepisów § 5 zarządzenia wymienionego w § 2 weszły w posiadanie przedmiotów o charakterze środków trwałych w sposób nieodpłatny, obowiązane są:
1)
włączyć te przedmioty do ilościowej i wartościowej ewidencji swego majątku trwałego, stosując wycenę zgodnie z ustaleniami, o których mowa w § 2 ust. 1,
2)
jeżeli prowadzą gospodarkę finansową według zasad rozrachunku gospodarczego - dokonywać odpisów amortyzacyjnych od wartości przedmiotów począwszy od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym przedmiot został przejęty przez tę jednostkę, bez względu na to, czy został faktycznie przekazany do użytkowania,
3)
wyodrębnić ewidencyjną wartość przychodu tych przedmiotów w rocznej sprawozdawczości finansowej z zakresu środków trwałych.
§  4.
W razie sprzedaży przedmiotów o charakterze środków trwałych stosownie do przepisów § 4 ust. 1 zarządzenia wymienionego w § 2, wykonawca:
1)
określa cenę przedmiotów, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1, na zasadach przewidzianych w uchwale Rady Ministrów wymienionej w tym przepisie,
2)
ustala cenę przedmiotów, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 2, każdorazowo w drodze uzgodnienia jej z nabywcą, z uwzględnieniem poziomu cen artykułów podobnego rodzaju oraz stanu technicznego i wartości użytkowej przedmiotu; w tym wypadku cenę uzgodnioną zatwierdza jednostka, która zlecała wykonanie określonej pracy.
§  5.
1.
Przychód netto ze sprzedaży przedmiotów o charakterze środka trwałego wpływa na dochody tego funduszu, z którego sfinansowano pracę; jeżeli pracę finansowano z kredytów budżetowych, przychód netto przekazuje się na dochody właściwej części budżetu centralnego jako wpływ majątkowy.
2.
Wykonawca, prowadzący gospodarkę finansową według zasad rozrachunku gospodarczego lub w formie zakładu budżetowego, upoważniony jest do potrącenia z przychodu netto 10% jego sumy tytułem prowizji sprzedażnej. Prowizja ta stanowi:
1)
w jednostce na rozrachunku gospodarczym - zysk nadzwyczajny,
2)
w zakładzie budżetowym - wpływ majątkowy.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia oraz ma zastosowanie również do przedmiotów o charakterze środków trwałych nie zagospodarowanych do tego dnia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1969.52.408

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Wycena, ewidencja i rozliczenia przedmiotów o charakterze środków trwałych, nabytych lub wytworzonych ze środków pozainwestycyjnych w toku prac nad rozwojem nauki i techniki.
Data aktu: 22/11/1969
Data ogłoszenia: 19/12/1969
Data wejścia w życie: 19/12/1969