Zasady gospodarowania używanym ogumieniem trakcyjnym.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU CHEMICZNEGO
z dnia 30 września 1969 r.
w sprawie zasad gospodarowania używanym ogumieniem trakcyjnym.

Na podstawie art. 3 ust. 2 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia (Dz. U. z 1952 r. Nr 44, poz. 301 i z 1956 r. Nr 54, poz. 244) oraz § 2 uchwały nr 185 Rady Ministrów z dnia 18 czerwca 1968 r. w sprawie gospodarki ogumieniem trakcyjnym (Monitor Polski Nr 29, poz. 193) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Skup używanego ogumienia trakcyjnego prowadzą jednostki organizacyjne określone przez Przewodniczącego Komitetu Drobnej Wytwórczości na podstawie § 4 pkt 1 uchwały nr 185 Rady Ministrów z dnia 18 czerwca 1968 r. w sprawie gospodarki ogumieniem trakcyjnym (Monitor Polski Nr 29, poz. 193) na zasadach określonych w zarządzeniu, zwane w dalszym ciągu "jednostkami skupu".
2.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa:
1)
o używanym ogumieniu trakcyjnym, należy przez to rozumieć komplet, składający się z opony, dętki i ochraniacza (stosowanego w niektórych rodzajach ogumienia),
2)
o oponach, należy przez to rozumieć opony bez dętek i ochraniaczy.
3.
Przedmiotem skupu są opony nadające się do regeneracji (bieżnikowania i naprawy) albo do dalszego użytkowania w trakcji wolnobieżnej lub konnej, zwane w dalszym ciągu używanymi oponami.
§  2.
Jednostki skupu mają obowiązek skupowania używanych opon (§ 1 ust. 3) oferowanych przez jednostki gospodarki uspołecznionej i przez jednostki nie będące jednostkami gospodarki uspołecznionej.
§  3.
1.
Jednostki gospodarki uspołecznionej mają obowiązek odprzedaży opon używanych (§ 1 ust. 3) w rozmiarach:

560-15

590-15

825-20

900-20

1.100-20

- co najmniej w wysokości 30% ilości nabywanych opon nowych oraz w rozmiarach:

640-15

670-15

600-16

650-16

650-20

750-20

- co najmniej w wysokości 60% ilości nabywanych opon nowych.

2.
Dyrektor Zjednoczenia Przemysłu Gumowego może w porozumieniu z Dyrektorem Centrali Surowców Wtórnych oraz Dyrektorem Centrali Techniczno-Handlowej "Motozbyt" w zależności od potrzeb gospodarczych okresowo ograniczać lub rozszerzać skup używanych opon (§ 1 ust. 3), zawiadamiając o tym zainteresowanych.
3.
W razie ograniczenia skupu (ust. 2) jednostki gospodarki uspołecznionej mają obowiązek zagospodarowania używanych opon w trybie przepisów o gospodarowaniu surowcami wtórnymi.
§  4.
1.
Zjednoczenie Przemysłu Gumowego, Centrala Surowców Wtórnych i Centrala Techniczno-Handlowa "Motozbyt" będą corocznie uzgadniały wielkości dostaw używanych opon (§ 1 ust. 3) dla zakładów bieżnikujących.
2.
W oparciu o uzgodnione wielkości dostaw (ust. 1) zakłady bieżnikujące wskazane przez Zjednoczenie Przemysłu Gumowego i jednostki skupu określone przez Centralę Surowców Wtórnych i Centralę Techniczno-Handlową "Motozbyt" zobowiązane są do zawarcia umów kupna-sprzedaży używanych opon.
§  5.
1.
Jednostki gospodarki uspołecznionej mogą nabywać nowe opony jedynie po przedstawieniu oryginalnych dowodów odprzedaży opon używanych co najmniej w ilościach określonych w § 3 ust. 1.
2.
Jednostki sprzedające opony nowe mają obowiązek naniesienia adnotacji na oryginale dowodu sprzedaży opon używanych o dokonanej sprzedaży opon nowych.
3.
Użytkownicy eksploatujący opony bieżnikowane są zwolnieni od odprzedaży opon używanych przy zakupie opon nowych, w ilościach zakupionych opon bieżnikowanych. Zwolnienia z obowiązku odprzedaży opon używanych dokonuje jednostka, w której użytkownik nabył opony bieżnikowane.
§  6.
Klasyfikacji skupowanych opon (§ 1 ust. 3) dokonują na podstawie obowiązujących norm jednostki określone w odrębnych przepisach (§ 4 pkt 5 uchwały nr 185 Rady Ministrów z dnia 18 czerwca 1968 r. powołanej w § 1 ust. 1 zarządzenia).
§  7.
1.
Opony regenerowane powinny być stosowane do produkcji nowych maszyn i urządzeń, o ile warunki techniczne i eksploatacyjne ogumienia zezwalają na stosowanie opon regenerowanych, a w szczególności do nowych maszyn i urządzeń rolniczych, wozów konnych, przyczep i naczep (z wyjątkiem autobusowych).
2.
Zabrania się stosowania nowych opon do maszyn, urządzeń, przyczep, naczep i agregatów na kołach ogumionych, gdy opony regenerowane odpowiadają ich warunkom technicznym i eksploatacyjnym.
3.
Przepisów ust. 1 i 2 nie stosuje się do przedmiotów przeznaczonych na eksport oraz w wypadkach, gdy podaż opon regenerowanych nie pokrywa zapotrzebowania.
§  8.
Traci moc zarządzenie Ministra Handlu Wewnętrznego z dnia 6 października 1961 r. w sprawie gospodarowania ogumieniem trakcyjnym (Monitor Polski Nr 80, poz. 336).
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1969.46.364

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady gospodarowania używanym ogumieniem trakcyjnym.
Data aktu: 30/09/1969
Data ogłoszenia: 28/10/1969
Data wejścia w życie: 28/10/1969