Zakres działania Komitetu Drobnej Wytwórczości z tytułu koordynacji międzyresortowej.

ZARZĄDZENIE Nr 80
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 14 sierpnia 1969 r.
o zakresie działania Komitetu Drobnej Wytwórczości z tytułu koordynacji międzyresortowej.

Na podstawie § 1 uchwały nr 114 Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 1969 r. w sprawie koordynacji międzyresortowej (Monitor Polski Nr 30, poz. 224) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Komitet Drobnej Wytwórczości organizuje i koordynuje działalność wytwórczą i usługową drobnej wytwórczości, a w szczególności: państwowego przemysłu terenowego, spółdzielczości pracy, rzemieślniczej spółdzielczości zaopatrzenia i zbytu, organizacji społecznych prowadzących działalność gospodarczą, rzemiosła indywidualnego oraz innych nie uspołecznionych drobnych wytwórców.
2.
Zadania i środki dla Komitetu Drobnej Wytwórczości, określane zbiorczo w narodowym planie gospodarczym, dzielone są przez Komitet Drobnej Wytwórczości i odpowiednio wyodrębniane na poszczególne organizacje drobnej wytwórczości objęte planem centralnym i terenowym.
§  2.
Komitet Drobnej Wytwórczości sprawuje funkcje koordynacji międzyresortowej w stosunku do resortów i instytucji centralnych prowadzących działalność w dziedzinach:
1)
usług dla ludności, koordynowanych dotychczas stosownie do uchwały nr 203 Rady Ministrów z dnia 30 lipca 1965 r. w sprawie rozwoju usług dla ludności w latach 1966-1970 (Monitor Polski Nr 47, poz. 259) przez Komitet Drobnej Wytwórczości, Ministerstwo Gospodarki Komunalnej i Ministerstwo Komunikacji, oraz tych usług dla jednostek gospodarki uspołecznionej, które w przeważającej mierze wykonywane są w sieci usług dla ludności; Przewodniczący Komitetu Drobnej Wytwórczości w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami ustala wykaz usług wymagających koordynacji międzyresortowej, obejmujący w szczególności usługi polegające na naprawie artykułów trwałego użytku, usługi stacji obsługi pojazdów mechanicznych, usługi remontowo-budowlane i inne;
2)
produkcji wyrobów lub grup wyrobów, w których drobna wytwórczość jest głównym producentem w skali krajowej, zgodnie z odrębnymi przepisami oraz porozumieniami zawartymi pomiędzy Przewodniczącym Komitetu Drobnej Wytwórczości a zainteresowanymi ministrami;
3)
produkcji i usług zastrzeżonych dla zatrudnienia inwalidów;
4)
pracy nakładczej oraz ustalania wytycznych i przepisów w zakresie organizowania i wykonywania tej pracy;
5)
działalności gospodarczej organizacji społecznych, nadzorowanych przez odpowiednie resorty;
6)
polityki dotyczącej działalności rzemiosła, przemysłu prywatnego, przemysłu domowego i ludowego oraz usług nierzemieślniczych.
§  3.
Zadaniem Komitetu Drobnej Wytwórczości jest koordynowanie działalności drobnej wytwórczości oraz działalności innych resortów w powiązaniu z terenowymi zadaniami aktywizacji gospodarczej w celu zaspokajania zapotrzebowania ludności i jednostek gospodarki uspołecznionej na usługi i wyroby określone w § 2 oraz zapewnienie zgodnej z interesem gospodarki narodowej działalności rzemiosła i innych nie uspołecznionych drobnych wytwórców.
§  4.
W ramach koordynacji międzyresortowej oprócz funkcji wymienionych w § 4 uchwały nr 114 Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 1969 r. w sprawie koordynacji międzyresortowej (Monitor Polski Nr 30, poz. 224) Komitet Drobnej Wytwórczości:
1)
programuje perspektywicznie oraz bilansuje zadania i środki niezbędne do zapewnienia rozwoju dziedzin działalności, określonych w § 2, zgodnie z potrzebami gospodarki narodowej,
2)
zgłasza wnioski co do zapewnienia w planach właściwych resortów środków niezbędnych do realizacji zadań objętych koordynacją międzyresortową,
3)
zapewnia bądź występuje do właściwych naczelnych organów administracji państwowej z wnioskami o wprowadzenie bodźców oraz warunków ekonomicznych i organizacyjno-technicznych do należytego rozwoju koordynowanych dziedzin działalności,
4)
występuje z wnioskami o wydanie lub wydaje w ramach swej właściwości przepisy w dziedzinach określonych w § 2.
§  5.
Ministerstwa i instytucje centralne, nadzorujące działalność objętą zakresem koordynacji międzyresortowej Komitetu Drobnej Wytwórczości, obowiązane są w szczególności do:
1)
przedstawiania Komitetowi informacji i analiz niezbędnych do oceny stanu i postępu realizacji zadań ustalanych w trybie koordynacji międzyresortowej,
2)
przedstawiania Komitetowi do oceny projektów planów resortowych w zakresie objętym jego koordynacją,
3)
uzgadniania z Komitetem programów działania oraz podstawowych przedsięwzięć organizacyjno-technicznych, zwłaszcza w dziedzinie inwestycji, postępu technicznego, szkolenia kadr itp.,
4)
zgłaszania wniosków w sprawie środków niezbędnych do realizacji zadań.
§  6.
Ministrowie bilansujący środki zaopatrzenia materiałowo-technicznego obowiązani są uwzględniać w bilansach i planach rozdziału potrzeby zgłaszane przez Komitet Drobnej Wytwórczości w zakresie koordynowanych przez niego dziedzin działalności.
§  7. 1
(skreślony).
§  8.
Przewodniczący Komitetu Drobnej Wytwórczości opracuje i przedstawi Prezesowi Rady Ministrów w terminie do dnia 30 września 1969 r. projekty aktów prawnych niezbędnych do uzgodnienia obowiązujących przepisów z ustalonym w tym zarządzeniu zakresem działania Komitetu Drobnej Wytwórczości z tytułu koordynacji międzyresortowej.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 7 skreślony przez § 1 pkt 4 zarządzenia nr 15 z dnia 9 lutego 1972 r. w sprawie usprawnienia działania niektórych naczelnych organów administracji z tytułu koordynacji międzyresortowej (M.P.72.13.93) z dniem 1 marca 1972 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1969.37.304

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zakres działania Komitetu Drobnej Wytwórczości z tytułu koordynacji międzyresortowej.
Data aktu: 14/08/1969
Data ogłoszenia: 29/08/1969
Data wejścia w życie: 29/08/1969