Zmiana zasad i warunków umów o wykonanie obiektów budownictwa oraz zasad ustalania wynagrodzeń i dokonywania rozliczeń za te obiekty.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA BUDOWNICTWA I PRZEMYSŁU MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH
z dnia 8 sierpnia 1969 r.
w sprawie zmiany zasad i warunków umów o wykonanie obiektów budownictwa oraz zasad ustalania wynagrodzeń i dokonywania rozliczeń za te obiekty.

Na podstawie art. 13 ust. 3 pkt 3 i 4 oraz ust. 4 i 5 ustawy z dnia 31 stycznia 1961 r. - Prawo budowlane (Dz. U. Nr 7, poz. 46) oraz w związku z art. 384 Kodeksu cywilnego i art. 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. o zmianach w organizacji i zakresie działania naczelnych organów administracji państwowej w dziedzinie budownictwa i planowania przestrzennego (Dz. U. Nr 8, poz. 49) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zasady rozszerzonego generalnego wykonawstwa, zawarte w instrukcji stanowiącej załącznik do zarządzenia nr 12 Prezesa Rady Ministrów z dnia 19 stycznia 1968 r. w sprawie generalnego wykonawstwa inwestycji przemysłowych i specjalnych (Dziennik Budownictwa Nr 1, poz. 1), należy stosować do wszystkich inwestycji z zakresu budownictwa.
2.
Generalni wykonawcy, zawierający umowy o wykonanie obiektów budownictwa zgodnie z zarządzeniem Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie zasad i warunków umów o wykonanie obiektów budownictwa oraz ustalania wynagrodzeń i dokonywania rozliczeń za te obiekty (Monitor Polski z 1967 r. Nr 2, poz. 9), obowiązani są rozważyć możliwość realizacji zleconych im zadań w systemie rozszerzonego generalnego wykonawstwa, a zwykły system generalnego wykonawstwa, zobowiązujący jedynie do wykonania obiektów i robót poza obiektami, stosować tylko wówczas, gdy nie osiągną z zamawiającym porozumienia co do możliwości realizacji zadania w systemie rozszerzonego generalnego wykonawstwa.
§  2.
1.
Generalnemu wykonawcy, zobowiązującemu się do realizacji zadania inwestycyjnego w systemie rozszerzonego generalnego wykonawstwa, przysługuje od inwestora wynagrodzenie w wysokości:
1)
6% kwoty wynagrodzenia za prace projektowe, ustalonego na podstawie obowiązujących cenników (wykazanego w fakturze jednostki projektowania) - za koordynację i nadzór nad pracami związanymi z opracowaniem i dostarczeniem projektów inwestycji (założeń techniczno-ekonomicznych i projektu technicznego inwestycji),
2)
1,0% kwoty wynagrodzenia za obiekt, ustalonego w umowie (bez wartości maszyn i urządzeń nie zaliczanych do wartości produkcji budowlano-montażowej) - za przejęcie od inwestora czynności nadzoru inwestorskiego,
3)
7,5% wartości maszyn i urządzeń nie zaliczanych do wartości robót budowlanych - za przejęcie od inwestora obowiązku dostawy tych maszyn i urządzeń, łącznie z kosztami zaopatrzenia i składowania oraz konserwacji i finansowania kredytów zaciągniętych przez generalnego wykonawcę na zakup tych maszyn i urządzeń,
4)
ustalonego na podstawie faktur dostawców kosztu zakupu maszyn i urządzeń, o których mowa w pkt 3, łącznie z kosztami transportu tych maszyn i urządzeń do magazynu na placu budowy,
5)
wydatków ustalonych w preliminarzu uzgodnionym z inwestorem - za organizację i koordynację czynności przygotowawczych do rozruchu, a także przeprowadzenie rozruchu oraz za inne dodatkowe czynności ustalone w umowie z inwestorem.
2.
Wynagrodzenie za czynności wymienione w ust. 1 inwestor opłaca na podstawie faktury wystawionej przez generalnego wykonawcę:
1)
za założenia techniczno-ekonomiczne oraz za projekt techniczny - po opracowaniu każdej z tych części,
2)
za czynności związane z nadzorem inwestorskim, dostawą maszyn i urządzeń oraz z rozruchem - po dokonaniu odbioru końcowego obiektu przewidzianego w umowie z inwestorem.
3.
Jeżeli wysokość stawek wynagrodzenia, ustalonych w ust. 1, nie będzie odpowiadała rzeczywistym warunkom wynikającym z rachunku ekonomicznego budowy, ustalenie stawek wyższych lub niższych może nastąpić za zgodą Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych udzieloną w porozumieniu z zainteresowanym ministrem nadzorującym inwestora, a w zakresie robót górniczo-dołowych - za zgodą Ministra Górnictwa i Energetyki.
4.
W odniesieniu do inwestycji zleconych i realizowanych przez jednostki wojskowe ustalenie stawek wyższych lub niższych od określonych w ust. 1 następuje za zgodą Ministra Obrony Narodowej.
§  3.
W zasadach ustalania wynagrodzeń i dokonywania rozliczeń za obiekty budownictwa, stanowiących załącznik nr 2 do zarządzenia Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie zasad i warunków umów o wykonanie obiektów budownictwa oraz zasad ustalania wynagrodzeń i dokonywania rozliczeń za te obiekty (Monitor Polski z 1967 r. Nr 2, poz. 9), w § 3 ust. 2 po wyrazach "na rzecz jednostek niepaństwowych" skreśla się kropkę i dodaje się wyrazy "z wyjątkiem wykonywanych na rzecz spółdzielni budownictwa mieszkaniowego".
§  4.
Do umów o wykonanie inwestycji w systemie rozszerzonego generalnego wykonawstwa nie mają zastosowania przepisy:
1)
zarządzenia Ministra Gospodarki Komunalnej oraz Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 16 listopada 1966 r. w sprawie realizacji uspołecznionego budownictwa mieszkaniowego typu miejskiego systemem zamówień gotowych obiektów inwestycyjnych (Dziennik Budownictwa z 1967 r. Nr 1, poz. 1),
2)
zarządzenia nr 104 Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 7 października 1967 r. w sprawie wynagrodzenia przedsiębiorstwa wykonawczego z tytułu przejęcia niektórych obowiązków inwestora (Dziennik Budownictwa Nr 11, poz. 78).
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i ma zastosowanie do umów zawartych po tym terminie.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1969.36.286

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zmiana zasad i warunków umów o wykonanie obiektów budownictwa oraz zasad ustalania wynagrodzeń i dokonywania rozliczeń za te obiekty.
Data aktu: 08/08/1969
Data ogłoszenia: 23/08/1969
Data wejścia w życie: 23/08/1969