Zakres działania Ministra Przemysłu Lekkiego z tytułu koordynacji międzyresortowej.

ZARZĄDZENIE Nr 77
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 12 sierpnia 1969 r.
o zakresie działania Ministra Przemysłu Lekkiego z tytułu koordynacji międzyresortowej.

Na podstawie § 1 uchwały nr 114 Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 1969 r. w sprawie koordynacji międzyresortowej (Monitor Polski Nr 30, poz. 224) zarządza się, co następuje:
§  1. 1
1.
Minister Przemysłu Lekkiego sprawuje koordynację międzyresortową w odniesieniu do następujących gałęzi gospodarki narodowej:
1)
przemysłu włókienniczego (w tym dziewiarsko-pończoszniczego),
2)
przemysłu odzieżowego,
3)
przemysłu skórzanego.
2.
Minister Przemysłu Lekkiego sprawuje koordynację międzyresortową w zakresie gospodarowania:
1)
włókienniczymi surowcami wtórnymi (z włókien naturalnych, chemicznych i syntetycznych) w postaci odpadów produkcyjnych i poużytkowych,
2)
skórzanymi surowcami wtórnymi w postaci produktów ubocznych garbarń (z wyjątkiem szczeciny pogarbarskiej), odpadów skór garbarskich i zużytych wyrobów ze skóry (z wyjątkiem obuwia).
§  2.
1.
W ramach koordynacji międzyresortowej oprócz funkcji wymienionych w § 4 uchwały nr 144 Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 1969 r. w sprawie koordynacji międzyresortowej (Monitor Polski Nr 30, poz. 224) Minister Przemysłu Lekkiego wydaje wiążące wytyczne dla wszystkich jednostek organizacyjnych w zakresie:
1)
normalizacji i standaryzacji wyrobów,
2)
założeń do programów rekonstrukcji organizacyjno-technicznej branż,
3)
kierunków i zasad usprawnienia gospodarki materiałowej o znaczeniu międzybranżowym,
4)
rozwoju i usprawnienia działalności branż,
5)
podziału produkcji, zakresu rekonstrukcji i inwestycji oraz współpracy gospodarczej i kooperacji przemysłowej,
6)
ujednoliconych dla branż (gałęzi) zasad wstępnej kalkulacji kosztów oraz zasad ustalania cen fabrycznych i cen zbytu,
7)
norm i normatywów zużycia materiałowego surowców, półfabrykatów, chemikaliów i innych materiałów pomocniczych,
8)
zasad ustalania zdolności produkcyjnych,
9)
zasad tworzenia mierników opartych o pracochłonność,
10)
podnoszenia poziomu wzornictwa.
2.
Minister Przemysłu Lekkiego wydaje opinie i zgłasza wnioski co do opracowywanych przez poszczególne resorty planów, a przede wszystkim w zakresie:
1)
prawidłowości zagospodarowania i wykorzystania mocy produkcyjnych,
2)
wielkości produkcji pod kątem zaspokojenia przez przemysł potrzeb rynku i eksportu,
3)
perspektywicznych programów inwestycji oraz pięcioletnich i dwuletnich planów inwestycyjnych ze szczególnym uwzględnieniem planu importu maszyn i urządzeń,
4)
kierunków specjalizacji i koncentracji.
3.
W celu opracowania w obowiązującym trybie projektów pięcioletnich planów rozwoju gałęzi określonych w § 1, Minister Przemysłu Lekkiego w oparciu o aktualne i przewidywane rozmiary spożycia wyrobów włókienniczych, odzieżowych i skórzanych wysuwa sugestie i propozycje co do kierunków i tempa rozwoju poszczególnych gałęzi oraz przedstawia je Komisji Planowania przy Radzie Ministrów.
§  3.
1.
Minister Przemysłu Lekkiego w ramach narodowego planu gospodarczego ustala bilanse i plany rozdziału surowców, półfabrykatów dla gałęzi przemysłu określonych w § 1.
2.
Plany rozdziału, o których mowa w ust. 1, są podstawą do ustalania wielkości bieżących planów produkcji w poszczególnych resortach.
3.
Upoważnia się Ministra Przemysłu Lekkiego do dokonywania zmian w planach rozdziału bilansowanych surowców i półfabrykatów, będących w gestii Ministra Przemysłu Lekkiego, w oparciu o stan zapasów odbiorców, zwłaszcza na koniec roku poprzedzającego rok planowy, oraz zachodzące zmiany struktury zamówień wyrobów finalnych.
§  4.
Minister Przemysłu Lekkiego w ramach narodowego planu gospodarczego w porozumieniu z Ministrem Handlu Zagranicznego dysponuje całością środków dewizowych na import surowców, półfabrykatów, chemikaliów oraz innych artykułów przeznaczonych dla celów zaopatrzenia gałęzi gospodarki narodowej, koordynowanych przez Ministra Przemysłu Lekkiego.
§  5.
Minister Przemysłu Lekkiego otrzymywać będzie odpowiednią dokumentację planistyczną i obowiązującą sprawozdawczość w zakresie niezbędnym do należytego wykonywania koordynacji.
§  6.
W celu elastycznego dostosowania produkcji do potrzeb rynku wewnętrznego i eksportu przyznaje się Ministrowi Przemysłu Lekkiego prawo do wprowadzenia zmian (in plus i in minus) wskaźników dyrektywnych, określonych dla resortu przemysłu lekkiego narodowym planem gospodarczym, w granicach 1% (w zadaniach i środkach) pod warunkiem:
1)
utrzymania relacji ekonomicznych planu,
2)
zapewnienia wykonania planowanej akumulacji.
§  7. 2
(skreślony).
§  8.
Minister Przemysłu Lekkiego opracuje i przedstawi Prezesowi Rady Ministrów w terminie do dnia 30 września 1969 r. projekty aktów prawnych niezbędnych do uzgodnienia obowiązujących przepisów z ustalonym w tym zarządzeniu zakresem działania Ministra z tytułu koordynacji międzyresortowej.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 61 z dnia 15 września 1975 r. w sprawie koordynacji międzyresortowa w zakresie gospodarowania niemetalicznymi surowcami wtórnymi (M.P.75.29.178) z dniem 23 września 1975 r.
2 § 7 skreślony przez § 1 pkt 3 zarządzenia nr 15 z dnia 9 lutego 1972 r. w sprawie usprawnienia działania niektórych naczelnych organów administracji z tytułu koordynacji międzyresortowej (M.P.72.13.93) z dniem 1 marca 1972 r.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024