Regulamin Rady Wyższego Szkolnictwa Artystycznego.

UCHWAŁA Nr 130
RADY MINISTRÓW
z dnia 23 lipca 1969 r.
w sprawie regulaminu Rady Wyższego Szkolnictwa Artystycznego. *

Na podstawie art. 4 ustawy z dnia 29 marca 1962 r. o wyższych szkołach artystycznych (Dz. U. z 1969 r. Nr 6, poz. 48) oraz art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 5 listopada 1958 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 1969 r. Nr 4, poz. 31) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Zakres i sposób działania Rady Wyższego Szkolnictwa Artystycznego oraz liczbę członków i tryb ich powoływania określa regulamin Rady Wyższego Szkolnictwa Artystycznego, stanowiący załącznik do uchwały.
§  2.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Kultury i Sztuki.
§  3.
Traci moc uchwała nr 370 Rady Ministrów z dnia 5 grudnia 1962 r. w sprawie regulaminu Rady Wyższego Szkolnictwa Artystycznego (Monitor Polski Nr 85, poz. 398).
§  4.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

REGULAMIN RADY WYŻSZEGO SZKOLNICTWA ARTYSTYCZNEGO

§  1.
1.
Rada Wyższego Szkolnictwa Artystycznego, zwana dalej "Radą", jest organem doradczym i opiniodawczym Kultury i Sztuki we wszystkich sprawach dotyczących wyższego szkolnictwa artystycznego, a w szczególności w sprawach:
1)
ogólnych założeń perspektywicznych rozwoju wyższego szkolnictwa artystycznego,
2)
stanu i perspektyw rozwoju poszczególnych rodzajów studiów prowadzonych w wyższych szkołach artystycznych,
3)
pracy dydaktyczno-wychowawczej w wyższych szkołach artystycznych, planu studiów i ramowych programów nauczania, regulaminów studiów oraz podręczników i skryptów,
4)
planu rozwoju kadry naukowo-dydaktycznej w poszczególnych dziedzinach sztuki i typach wyższych szkół artystycznych,
5)
rozwoju badań naukowo-artystycznych w wyższych szkołach artystycznych oraz współpracy tych szkół z innymi instytucjami w tym zakresie,
6)
zasad organizacji i struktury oraz rozmieszczenia wyższych szkół artystycznych.
2.
Na wniosek Ministra Kultury i Sztuki Rada udziela opinii w zakresie swej właściwości określonej przepisami ustawy o wyższych szkołach artystycznych, ustawy o szkolnictwie wyższym oraz ustawy o stopniach naukowych i tytułach naukowych, a w szczególności w sprawach:
1)
przedstawiania kandydatów do tytułu naukowego w zakresie dyscyplin artystycznych,
2)
stwierdzania, że dany wydział wyższej szkoły artystycznej tworzy środowisko artystyczne, które uzasadnia uzyskanie uprawnienia do przeprowadzania przewodów kwalifikacyjnych na stanowisko docenta w zakresie dyscyplin artystycznych,
3)
dopuszczenia do przewodu kwalifikacyjnego na stanowisko docenta w zakresie dyscyplin artystycznych osoby, która nie odpowiada warunkowi określonemu w art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o wyższych szkołach artystycznych,
4)
powołania w wyniku przewodu kwalifikacyjnego na stanowisko docenta w zakresie dyscyplin artystycznych,
5)
odwołania od uchwały rady wydziału odmawiającej kandydatowi przyznania kwalifikacji artystycznych i pedagogicznych do objęcia stanowiska docenta w zakresie dyscyplin artystycznych,
6)
przeniesienia do innej szkoły profesora zwyczajnego, profesora nadzwyczajnego, docenta - który nie wyraził na to zgody.
3.
Rada działa także w innych sprawach osobowych na wniosek Ministra Kultury i Sztuki.
§  2.
1.
Przewodniczącym Rady jest Minister Kultury i Sztuki. W razie nieobecności Ministra funkcje Przewodniczącego Rady spełnia zastępujący go Podsekretarz Stanu.
2.
Członkami Rady są profesorowie zwyczajni, profesorowie nadzwyczajni i docenci, reprezentujący główne kierunki studiów w wyższych szkołach artystycznych.
3.
Rada składa się z 39 członków, w tym 26 członków wybranych na zebraniach elektorów i 13 członków powoływanych przez Ministra Kultury i Sztuki.
§  3.
Liczbę mandatów dla członków Rady z wyboru, reprezentujących główne kierunki studiów w poszczególnych typach wyższych szkół artystycznych, ustala Minister Kultury i Sztuki.
§  4.
Do Rady Wyższego Szkolnictwa Artystycznego stosuje się odpowiednio przepisy § 3-17 regulaminu Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego, stanowiącego załącznik do uchwały nr 95 Rady Ministrów z dnia 3 czerwca 1969 r. (Monitor Polski Nr 23, poz. 178), z następującymi zmianami:
1)
uprawnienia zastrzeżone w regulaminie dla Ministra Oświaty i Szkolnictwa Wyższego przysługują odpowiednio Ministrowi Kultury i Sztuki;
2)
w plenarnych posiedzeniach Rady bierze udział z głosem doradczym również przedstawiciel Ministra Obrony Narodowej oraz przedstawiciel Zarządu Głównego Związku Zawodowego Pracowników Kultury i Sztuki;
3)
Rada na pierwszym plenarnym posiedzeniu dokonuje wyboru spośród siebie członków Prezydium Rady: sekretarza i 3 członków. Przewodniczący Rady powołuje spośród członków Rady dalszych 2 członków Prezydium Rady;
4)
w posiedzeniach Prezydium Rady może brać udział na zaproszenie Przewodniczącego również przedstawiciel Zarządu Głównego Związku Zawodowego Pracowników Kultury i Sztuki;
5)
Prezydium Rady może powoływać zespoły rzeczoznawców poza sekcjami;
6)
w posiedzeniach plenarnych Rady, Prezydium Rady oraz sekcji Rady bierze udział dyrektor Zarządu Szkół Artystycznych w Ministerstwie Kultury i Sztuki; w posiedzeniach sekcji mogą brać udział na zaproszenie przewodniczącego sekcji również przedstawiciele zainteresowanych związków i stowarzyszeń twórców, Zarządu Głównego Związku Zawodowego Pracowników Kultury i Sztuki oraz departamentów Ministerstwa Kultury i Sztuki; wymienione w tym punkcie osoby uprawnione są do zabierania głosu w dyskusji.
* Z dniem 18 kwietnia 1973 r. nin. uchwała utraciła częściowo podstawę prawną na skutek zmiany art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 5 listopada 1958 r. o szkolnictwie wyższym (Dz.U.69.4.31) przez art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 12 kwietnia 1973 r. o zmianie przepisów dotyczących stopni naukowych i tytułów naukowych oraz organizacji instytutów naukowo-badawczych (Dz.U.73.12.89).

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024