Zasady i warunki ustalania okresów zatrudnienia w prezydiach rad narodowych oraz zaliczania do tych okresów innych okresów zatrudnienia oraz okresów przerw w pracy.

ZARZĄDZENIE Nr 10
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 20 stycznia 1969 r.
w sprawie zasad i warunków ustalania okresów zatrudnienia w prezydiach rad narodowych oraz zaliczania do tych okresów innych okresów zatrudnienia oraz okresów przerw w pracy.

Na podstawie art. 24 ust. 6 oraz art. 32 ust. 3 ustawy z dnia 15 lipca 1968 r. o pracownikach rad narodowych (Dz. U. Nr 25, poz. 164) zarządza się, co następuje:
§  1.
Do okresu zatrudnienia wymaganego do nabycia uprawnień przewidzianych w art. 24 ustawy z dnia 15 lipca 1968 r. o pracownikach rad narodowych (Dz. U. Nr 25, poz. 164) lub uprawnień do uzyskania gratyfikacji jubileuszowych zgodnie z art. 32 tej ustawy zalicza się, pod warunkiem zachowania ciągłości pracy, okresy zatrudnienia po dniu 22 lipca 1944 r. w radach narodowych oraz w organach, których zakres działania przejęły rady narodowe na podstawie art. 37 ustawy z dnia 20 marca 1950 r. o terenowych organach jednolitej władzy państwowej (Dz. U. Nr 14, poz. 130).
§  2.
Ciągłość pracy ustala się według zasad określania uprawnień do urlopu wypoczynkowego przewidzianych w dekrecie z dnia 18 stycznia 1956 r. o ograniczeniu dopuszczalności rozwiązywania umów o pracę bez wypowiedzenia oraz o zabezpieczeniu ciągłości pracy (Dz. U. z 1956 r. Nr 2, poz. 11, Nr 41, poz. 187 i z 1959 r. Nr 27, poz. 170).
§  3.
1.
Do okresu zatrudnienia w prezydiach rad narodowych wymaganego do nabycia uprawnień, o których mowa w § 1, zalicza się - z zastrzeżeniem przepisów ust. 2 - okresy pracy w innych urzędach państwowych oraz w zakładach pracy podporządkowanych radom narodowym, jeśli zatrudnienie w prezydium rady narodowej nastąpiło w wyniku przeniesienia.
2.
Warunkiem zaliczenia w myśl ust. 1 okresów pracy w innych urzędach i zakładach pracy dla nabycia uprawnień z art. 32 ustawy o pracownikach rad narodowych jest stosowanie w tych urzędach i zakładach pracy przepisów o gratyfikacjach jubileuszowych.
§  4.
1.
Poza okresami pracy wymienionymi w §§ 1 i 3 do okresu zatrudnienia w prezydiach rad narodowych wymaganego do nabycia uprawnień, o których mowa w § 1, zalicza się - z zastrzeżeniem przepisów ust. 2 - okresy przerw w zatrudnieniu w prezydiach rad narodowych spowodowane:
1)
czynną służbą wojskową pełnioną na podstawie przepisów o powszechnym obowiązku obrony Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, a przed wejściem w życie tych przepisów - na podstawie przepisów o powszechnym obowiązku wojskowym,
2)
pełnieniem służby publicznej z wyboru,
3)
pełnieniem funkcji z wyboru w organizacjach politycznych, w związkach zawodowych oraz w innych organizacjach społecznych, uprawnionych do żądania zwolnienia pracownika od pracy zawodowej do pełnienia funkcji w tych organizacjach,
4)
nauką w szkołach, do których pracownik został skierowany,
5)
przerwą w pracy wynikłą z pozbawienia wolności pracownika, jeśli następnie został zrehabilitowany w postępowaniu karnym przez jego umorzenie z braku dowodów winy lub cech przestępstwa albo przez wydanie prawomocnego wyroku uniewinniającego, a także przerwą spowodowaną niezgodnym z prawem rozwiązaniem stosunku pracy,
6)
bezpłatnym urlopem udzielonym po zakończeniu urlopu macierzyńskiego na zasadach przewidzianych dla matek opiekujących się małymi dziećmi.
2.
Warunkiem zaliczenia okresów przerw w pracy wymienionych w ust. 1 oraz zachowania ciągłości pracy jest zgłoszenie się do pracy w tym samym prezydium rady narodowej albo podjęcie pracy za zgodą tego prezydium w innym prezydium rady narodowej w terminie czternastu dni od ustania przerwy, o ile przepisy szczególne nie przewidują innych terminów jako warunku zachowania ciągłości pracy.
§  5.
Okresy niewykonywania pracy w prezydiach rad narodowych z powodu udzielonego na wniosek pracownika bezpłatnego urlopu - z zastrzeżeniem przepisu § 4 ust. 1 pkt 6 - nie są uważane za przerwy w ciągłości pracy, lecz nie podlegają zaliczeniu do ilości lat pracy, jeśli urlop bezpłatny trwa dłużej niż trzy miesiące.
§  6.
W razie wypłaty gratyfikacji jubileuszowej przed wejściem w życie ustawy o pracownikach rad narodowych dalsza wypłata gratyfikacji jubileuszowych za okresy pracy ustalone na zasadach niniejszego zarządzenia może następować tylko w odstępach pięcioletnich.
§  7.
W sprawach unormowanych niniejszym zarządzeniem, a dotyczących gratyfikacji jubileuszowych, nie mają zastosowania przepisy w sprawie zaliczania określonych okresów do okresów zatrudnienia w zakresie uprawnień uzależnionych od ciągłości pracy albo od ilości lat pracy w danym zawodzie lub służbie bądź w szczególnych warunkach, od których zależy nabycie tych uprawnień.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1969 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1969.3.26

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady i warunki ustalania okresów zatrudnienia w prezydiach rad narodowych oraz zaliczania do tych okresów innych okresów zatrudnienia oraz okresów przerw w pracy.
Data aktu: 20/01/1969
Data ogłoszenia: 01/02/1969
Data wejścia w życie: 01/02/1969