Opodatkowanie obrotów i dochodów z działalności gospodarczej kółek rolniczych i innych jednostek zrzeszonych w Centralnym Związku Kółek Rolniczych.

UCHWAŁA Nr 27
RADY MINISTRÓW
z dnia 20 stycznia 1969 r.
w sprawie opodatkowania obrotów i dochodów z działalności gospodarczej kółek rolniczych i innych jednostek zrzeszonych w Centralnym Związku Kółek Rolniczych.

Na podstawie art. 2 dekretu z dnia 21 września 1950 r. o opodatkowaniu przedsiębiorstw gospodarki uspołecznionej (Dz. U. Nr 44, poz. 399) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Przepisy niniejszej uchwały stosuje się do kółek rolniczych, związków i zrzeszeń branżowych, spółdzielni usługowo-wytwórczych kółek rolniczych i spółdzielczych ośrodków rolnych, zrzeszonych w Centralnym Związku Kółek Rolniczych, oraz do międzykółkowych baz maszynowych działających przy państwowych ośrodkach maszynowych.
§  2.
1.
Zwalnia się od opodatkowania obroty i dochody osiągnięte z działalności gospodarczej jednostek wymienionych w § 1, polegającej na:
1)
świadczeniu na rzecz gospodarstw rolnych indywidualnych, spółdzielczych i państwowych oraz państwowych gospodarstw leśnych wszelkiego rodzaju usług, związanych z działalnością tych gospodarstw, jak również usług na rzecz jednostek organizacyjnych zrzeszonych w Centralnym Związku Kółek Rolniczych,
2)
świadczeniu usług transportowych na rzecz:
a)
państwowych i spółdzielczych przedsiębiorstw przetwarzających produkty rolne - w zakresie dostaw tych produktów,
b)
spółdzielni mleczarskich i ogrodniczych - w zakresie dostaw mleka, warzyw i owoców,
c)
jednostek skupu produktów rolnych - w zakresie dostaw tych produktów,
d)
gminnych spółdzielni "Samopomoc Chłopska" - w zakresie przewozów nawozów sztucznych, materiału siewnego, materiałów budowlanych, maszyn i urządzeń rolniczych oraz innych wyrobów potrzebnych do produkcji rolnej,
3)
produkcji rolnej,
4)
przetwarzaniu i uszlachetnianiu płodów rolnych i leśnych (z wyjątkiem produkcji win i miodów pitnych), produkcji pieczywa, prowadzeniu wylęgarni, chowu i tuczu drobiu oraz hodowli zwierząt gospodarskich i hodowli ryb, pozyskiwaniu surowców miejscowego pochodzenia oraz wykonywaniu na terenie wiejskim robót i usług komunalnych,
5)
produkcji materiałów budowlanych, jeżeli obroty z tej działalności osiągnięte zostały ze sprzedaży odbiorcom wymienionym w pkt 1,
6)
sprzedaży nie przerobionych sposobem przemysłowym produktów rolnych kółka rolniczego i spółdzielczych ośrodków rolnych oraz produktów przemysłu ludowego i artystycznego nabytych bezpośrednio od producentów-rolników.
2.
Zwalnia się od opodatkowania obroty i dochody z działalności gospodarczej nie wymienionej w ust. 1, jeżeli obroty z tej działalności nie przekraczają 50.000 zł rocznie.
3.
Zwolnienia, o których mowa w ust. 1 i 2, mają zastosowanie pod warunkiem odrębnego ewidencjonowania w rachunkowości obrotów zwolnionych od opodatkowania i podlegających opodatkowaniu.
4.
Zwolnienia, o których mowa w ust. 1 pkt 2, stosuje się pod warunkiem, że na fakturze wymieniony zostanie rodzaj przewożonych produktów i odbiorca tych produktów.
§  3.
Jednostki wymienione w § 1 podlegają opodatkowaniu według zasad i w wypadkach określonych w § 4.
§  4.
Obroty i dochody osiągnięte z działalności gospodarczej: wytwórczej, przetwórczej, handlowej i usługowej nie korzystające ze zwolnienia od podatku (§ 2) podlegają opodatkowaniu w formie podatku scalonego obejmującego podatek obrotowy i dochodowy przez zastosowanie stawki podatkowej do kwoty obrotu osiągniętego z wymienionych niżej rodzajów działalności:
Rodzaj działalności Stawka podatkowa przy wysokości obrotu rocznego:
ponad

50.000 zł

do

150.000 zł

ponad

150.000 zł

do

300.000 zł

ponad

300.000 zł

do

500.000 zł

ponad

500.000 zł

1. Działalność nie

zwolniona od

opodatkowania, z

wyjątkiem wymienionej

w poz. 2

9% 12% 16% 20%
2. Wytwarzanie win i

miodów pitnych

42% 42% 42% 42%

Do spółdzielni usługowo-wytwórczych kółek rolniczych mają zastosowanie stawki podatkowe wykazane pod poz. 1, obniżone o 50%.

§  5.
1.
Podatek scalony (§ 4) płatny jest po upływie każdego półrocza: do dnia 10 września - na podstawie sprawozdania finansowego sporządzonego na dzień 30 czerwca oraz do dnia 31 marca roku następnego po upływie roku podatkowego - na podstawie sprawozdania finansowego sporządzonego na dzień 31 grudnia. Ostateczne obliczenie podatku scalonego za dany rok podatkowy następuje na podstawie zatwierdzonego sprawozdania finansowego sporządzonego na dzień 31 grudnia w terminie dwóch tygodni od dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego, z tym jednak że termin ten nie może przekroczyć dnia 30 czerwca po upływie roku podatkowego.
2.
Dla określenia stawki podatkowej, którą należy zastosować przy ustalaniu wysokości podatku bądź zwolnienia od podatku za pierwsze półrocze, przyjmuje się dwukrotnie zwiększony obrót tego półrocza.
3.
Podatek scalony należy wpłacać bez wezwania na rachunek właściwego miejscowo organu finansowego prezydium powiatowej (równorzędnej) rady narodowej, na której terenie znajduje się siedziba zarządu jednostki wymienionej w § 1. Obowiązek ustalania, poboru i kontroli prawidłowości wpłat podatku scalonego ciąży na wymienionym organie finansowym.
4.
Jeżeli jednostki, o których mowa w § 1, osiągnęły w danym półroczu obroty i dochody podlegające opodatkowaniu, obowiązane są w terminie płatności (ust. 1) składać deklaracje według wzoru ustalonego przez Ministra Finansów.
§  6.
Do spółdzielni usługowo-wytwórczych kółek rolniczych i spółdzielczych ośrodków rolnych zrzeszonych w Centralnym Związku Kółek Rolniczych nie mają zastosowania przepisy uchwały:
1)
nr 257 Rady Ministrów z dnia 12 sierpnia 1968 r. w sprawie podatku obrotowego od jednostek gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr 35, poz. 244),
2)
nr 189 Rady Ministrów z dnia 5 marca 1955 r. o podatku dochodowym od spółdzielczości (Monitor Polski z 1967 r. Nr 1, poz. 8 i z 1968 r. Nr 35, poz. 243).
§  7.
Tracą moc:
1)
uchwała nr 401 Rady Ministrów z dnia 1 października 1959 r. w sprawie opodatkowania kółek rolniczych podatkiem obrotowym, podatkiem od operacji nietowarowych i podatkiem dochodowym (Monitor Polski z 1959 r. Nr 89, poz. 474 i z 1961 r. Nr 14, poz. 75),
2)
zarządzenie Ministra Finansów z dnia 26 lutego 1963 r. w sprawie zwolnienia od podatku od operacji nietowarowych i podatku dochodowego niektórych obrotów i dochodów osiągniętych przez kółka rolnicze (Monitor Polski Nr 20, poz. 109).
§  8.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Finansów.
§  9.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1969 r.

Zmiany w prawie

Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1969.3.24

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Opodatkowanie obrotów i dochodów z działalności gospodarczej kółek rolniczych i innych jednostek zrzeszonych w Centralnym Związku Kółek Rolniczych.
Data aktu: 20/01/1969
Data ogłoszenia: 01/02/1969
Data wejścia w życie: 01/01/1969, 01/02/1969