Określenie organów uprawnionych do bezpłatnego przyznawania przedmiotów ortopedycznych niektórym grupom ludności oraz zasady i tryb przyznawania tych przedmiotów.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 19 czerwca 1969 r.
w sprawie określenia organów uprawnionych do bezpłatnego przyznawania przedmiotów ortopedycznych niektórym grupom ludności oraz zasad i trybu przyznawania tych przedmiotów.

Na podstawie § 1 ust. 2 uchwały nr 265 Rady Ministrów z dnia 10 listopada 1967 r. w sprawie zaopatrywania w przedmioty ortopedyczne niektórych grup ludności (Monitor Polski Nr 62, poz. 296) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zarządzenie dotyczy zasad i trybu bezpłatnego zaopatrywania w przedmioty ortopedyczne osób wymienionych w § 1 ust. 1 uchwały nr 265 Rady Ministrów z dnia 10 listopada 1967 r. w sprawie zaopatrywania w przedmioty ortopedyczne niektórych grup ludności (Monitor Polski Nr 62, poz. 296), zwanej dalej "uchwałą".
2.
Zaopatrzenie, o którym mowa w ust. 1, obejmuje przedmioty ortopedyczne wymienione w § 2 uchwały.
§  2.
Decyzje w sprawie bezpłatnego przyznawania przedmiotów ortopedycznych wydaje wojewódzka poradnia zaopatrzenia ortopedycznego, zwana dalej "poradnią", właściwa ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o przyznanie przedmiotu ortopedycznego, z tym że jeżeli osoba potrzebująca przedmiotu ortopedycznego przebywa w zakładzie opieki zdrowotnej zamkniętej, w zakładzie rehabilitacji zawodowej inwalidów lub w zakładzie pomocy społecznej, decyzję o bezpłatnym przyznaniu przedmiotu ortopedycznego wydaje poradnia właściwa ze względu na siedzibę zakładu.
§  3.
1.
Decyzja o bezpłatnym przyznaniu przedmiotu ortopedycznego uprawnia do jednorazowego zaopatrzenia z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Decyzja o bezpłatnym zaopatrzeniu niewidomego w białą laskę, na wniosek niewidomego lub właściwego terenowo okręgu Polskiego Związku Niewidomych - może uprawniać do wielokrotnego zaopatrzenia.
§  4.
1.
Przyznanie przedmiotu ortopedycznego osobom wymienionym w § 1 ust. 1 uchwały może nastąpić na wniosek przychodni obwodowej lub innego zakładu leczniczego upoważnionego do wystawiania takich wniosków przez wydział zdrowia i opieki społecznej prezydium właściwej powiatowej (miejskiej w mieście stanowiącym powiat, dzielnicowej w mieście wyłączonym z województwa) rady narodowej.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, wystawia się po sprawdzeniu dokumentów uprawniających do ubiegania się o bezpłatne przyznanie przedmiotu ortopedycznego, na formularzu Mz/Inw-21, a następnie przesyła do poradni (§ 2).
§  5.
1.
Dokumentami stwierdzającymi uprawnienia do ubiegania się o bezpłatne przyznanie przedmiotu ortopedycznego są:
1)
dla dzieci - metryka urodzenia lub wpis do dowodu osobistego jednego z rodziców,
2)
dla uczącej się młodzieży - ważna na dany rok szkolny legitymacja szkolna lub zaświadczenie o uczęszczaniu do szkoły,
3)
dla osób chorych na gruźlicę, ozdrowieńców po przebytej gruźlicy i inwalidów z powodu gruźlicy - orzeczenie o uznaniu osoby zainteresowanej za chorą na gruźlicę, za ozdrowieńca po przebytej gruźlicy lub za inwalidę z powodu tej choroby, wydane przez właściwą poradnię przeciwgruźliczą w trybie określonym w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 13 kwietnia 1960 r. w sprawie niektórych orzeczeń, wniosków i wskazań poradni przeciwgruźliczych (Dz. U. Nr 22, poz. 132),
4)
dla niewidomych - ważna na dany rok legitymacja Polskiego Związku Niewidomych,
5)
dla byłych uczestników walk narodowowyzwoleńczych oraz dla byłych więźniów politycznych - ważna na dany rok kalendarzowy:
a)
legitymacja członka Związku Bojowników o Wolność i Demokrację oraz
b)
książeczka świadczeń leczniczych wystawiona przez zarząd wojewódzki Związku Bojowników o Wolność i Demokrację.
2.
Dokumenty, o których mowa w ust. 1, osoby zainteresowane obowiązane są przedstawić w zakładzie leczniczym wystawiającym wniosek oraz w poradni przy zgłoszeniu się na jej wezwanie.
§  6.
1.
Decyzję o bezpłatnym przyznaniu przedmiotu ortopedycznego wydaje poradnia według ustalonego wzoru.
2.
Poradnia prowadzi ewidencją decyzji, o których mowa w ust. 1.
§  7.
Tryb postępowania w zakresie orzekania o przyznaniu przedmiotu ortopedycznego, zleceniu jego wykonania i odbioru regulują przepisy w sprawie organizacji, zakresu działania i trybu postępowania wojewódzkich poradni zaopatrzenia ortopedycznego.
§  8.
W sprawach nie unormowanych niniejszym zarządzeniem stosuje się odpowiednio przepisy § 4, 8, 9 ust. 1 i 2, § 10, 11, § 14 ust. 1-3, § 17, 18, 19 i 25 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 10 listopada 1967 r. w sprawie zaopatrywania w przedmioty ortopedyczne (Dz. U. Nr 42, poz. 214).
§  9.
Koszty zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i napraw przyznawanych w trybie zarządzenia pokrywane są ze środków przeznaczonych na zaopatrzenie ortopedyczne ludności.
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1969.27.211

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Określenie organów uprawnionych do bezpłatnego przyznawania przedmiotów ortopedycznych niektórym grupom ludności oraz zasady i tryb przyznawania tych przedmiotów.
Data aktu: 19/06/1969
Data ogłoszenia: 01/07/1969
Data wejścia w życie: 01/07/1969