Typy aptek oraz zakres ich czynności.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 17 czerwca 1969 r.
w sprawie typów aptek oraz zakresu ich czynności.

Na podstawie art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 8 stycznia 1951 r. o aptekach (Dz. U. Nr 1, poz. 2) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Ustala się następujące rodzaje aptek otwartych:
1)
dla miast i osiedli:

a) apteka typu "A" - przeznaczona dla 5-8 tysięcy ludności,

b) apteka typu "B" - przeznaczona dla 8-15 tysięcy ludności,

c) apteka typu "C" - przeznaczona dla 15-25 tysięcy ludności oraz dla zadań szkoleniowych;

2)
dla wsi:

a) apteka typu "Wiejska 1" - przeznaczona dla obszaru działania dwóch ośrodków zdrowia,

b) apteka typu "Wiejska 2" - przeznaczona dla obszaru działania dwóch lub trzech ośrodków zdrowia;

3)
dla miast i osiedli oraz wsi:

apteka typu "D" - apteka leków gotowych, organizowana stosownie do lokalnych potrzeb.

2.
Oprócz aptek rodzajów określonych w ust. 1 apteki otwarte mogą być prowadzone w budynkach zakładów opieki zdrowotnej zamkniętej, jeżeli zapewnione są odpowiednie warunki. Apteki te oprócz zaopatrywania ludności w leki wykonują zadania apteki zakładowej (szpitalnej).
§  2.
1.
Do zadań aptek wymienionych w § 1 należy wykonywanie czynności określonych w przepisach o aptekach.
2.
Właściwy do spraw zdrowia organ prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa), na wniosek zarządu aptek, może wyznaczyć aptekę otwartą do:
1)
prowadzenia leków gotowych zagranicznych i niektórych leków krajowych oraz skupu leków zagranicznych, zgodnie z ustalonymi wykazami,
2)
pełnienia funkcji apteki macierzystej w stosunku do jej placówek terenowych (§ 3),
3)
zaopatrywania w leki i materiały opatrunkowe zakładów leczniczych i weterynaryjnych oraz instytucji (zakładów pracy), w zakresie asortymentu przewidzianego dla apteczek pierwszej pomocy i apteczek okrętowych,
4)
szkolenia studentów wydziałów farmaceutycznych oraz uczniów państwowych szkół medycznych i techników farmaceutycznych, jak również doszkalania fachowych pracowników aptek, niezależnie od wykonywania tych zadań przez apteki typu "C".
§  3.
1.
Placówkami terenowymi prowadzonymi przez wyznaczone apteki otwarte (§ 2 ust. 2 pkt 2) są punkty apteczne I i II typu oraz punkty sprzedaży środków antykoncepcyjnych.
2.
Punkty apteczne I i II typu zaopatrują ludność w leki gotowe i inne artykuły dozwolone do obrotu aptecznego zgodnie z ustalonymi dla tych punktów wykazami.
3.
Punkty apteczne II typu i punkty sprzedaży środków antykoncepcyjnych tworzy się w zakładach opieki zdrowotnej otwartej.
§  4.
1.
Apteki zakładowe tworzy się w zakładach opieki zdrowotnej zamkniętej, domach pomocy społecznej dla przewlekle chorych, wojewódzkich stacjach pogotowia ratunkowego oraz zakładach lecznictwa uzdrowiskowego, jako komórki organizacyjne tych zakładów.
2.
Do zadań aptek zakładowych należy zaopatrywanie w leki i inne artykuły dozwolone do obrotu aptecznego wszystkich komórek organizacyjnych podstawowej działalności zakładów, w których są utworzone, z tym że apteki te mogą zaopatrywać inne takie zakłady położone w tej samej miejscowości.
3.
Zadania określone w ust. 1 i 2, z wyłączeniem sporządzania leków recepturowych i płynów iniekcyjnych, może wykonywać zakładowy punkt apteczny, w którym czynności fachowe wykonuje farmaceuta w rozumieniu przepisów o aptekach.
§  5.
Właściwy do spraw zdrowia organ prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) może:
1)
zwolnić, na wniosek dyrektora zakładu, aptekę zakładową od obowiązku sporządzania leków recepturowych lub płynów iniekcyjnych, w razie gdy nie ma warunków do ich sporządzania lub nie istnieje potrzeba zaopatrywania w nie chorych leczonych w zakładzie,
2)
wyznaczyć aptekę zakładową do wykonywania zadań w zakresie szkolenia studentów wydziałów farmaceutycznych i uczniów państwowych szkół medycznych, techników farmaceutycznych, a także doszkalania pracowników farmaceutycznych.
§  6.
1.
Aptekami zakładowymi są również apteki kolejowe, które zaopatrują w leki i artykuły sanitarne osoby uprawnione do świadczeń kolejowej służby zdrowia.
2.
Do aptek kolejowych w zależności od wykonywanych przez nie zadań stosuje się odpowiednio przepisy § 1-5, z tym że decyzje, o których mowa w § 5 pkt 1, wydaje zarząd służby zdrowia właściwej okręgowej dyrekcji kolei państwowych.
§  7.
W okresie czasowego unieruchomienia apteki otwartej dopuszcza się, jako rozwiązanie zastępcze, wykonywanie zadań apteki w odpowiednio przystosowanym pojeździe.
§  8.
Czynne w dniu wejścia w życie zarządzenia zakładowe punkty apteczne zostaną przekształcone w apteki w terminie do dnia 31 grudnia 1975 r.
§  9.
Traci moc zarządzenie Ministra Zdrowia z dnia 22 lutego 1956 r. w sprawie typów aptek, zakresu ich czynności, lokali i wyposażenia (Monitor Polski Nr 18, poz. 254).
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1969.26.200

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Typy aptek oraz zakres ich czynności.
Data aktu: 17/06/1969
Data ogłoszenia: 28/06/1969
Data wejścia w życie: 28/06/1969