Gospodarowanie funduszem prewencyjnym Państwowego Zakładu Ubezpieczeń.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 21 maja 1969 r.
w sprawie gospodarowania funduszem prewencyjnym Państwowego Zakładu Ubezpieczeń.

Na podstawie art. 22 ustawy z dnia 2 grudnia 1958 r. o ubezpieczeniach majątkowych i osobowych (Dz. U. z 1958 r. Nr 72, poz. 357 i z 1964 r. Nr 16, poz. 94) i § 10 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 lutego 1963 r. w sprawie współdziałania organów administracji państwowej z Państwowym Zakładem Ubezpieczeń w zakresie ubezpieczeń majątkowych i osobowych oraz w zakresie zapobiegania powstawaniu szkód losowych (Dz. U. Nr 8, poz. 47) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Fundusz prewencyjny Państwowego Zakładu Ubezpieczeń (PZU), zwany dalej funduszem prewencyjnym, dzieli się na:
1)
fundusz pochodzący z ubezpieczeń jednostek gospodarki państwowej, zwany dalej funduszem prewencyjnym A,
2)
fundusz pochodzący z ubezpieczeń jednostek gospodarki niepaństwowej, zwany dalej funduszem prewencyjnym B.
2.
Fundusz prewencyjny A i fundusz prewencyjny B przeznaczone są na finansowanie działalności zapobiegawczej, mającej na celu zmniejszenie liczby i rozmiarów szkód losowych w ubezpieczonym mieniu jednostek określonych w ust. 1 i szkód losowych dotyczących osób ubezpieczonych przez te jednostki.
§  2.
Działalność zapobiegawcza finansowana ze środków funduszu prewencyjnego prowadzona jest na podstawie rocznego planu działalności zapobiegawczej, uwzględniającego podział określony w § 1. Plany te uchwala Rada Ubezpieczeniowa PZU.
§  3.
1.
Działalność zapobiegawczą finansowaną z funduszu prewencyjnego prowadzą:
1)
Centrala i terenowe jednostki organizacyjne PZU,
2)
ministerstwa oraz jednostki i zakłady budżetowe podległe ministrom,
3)
zjednoczenia (jednostki równorzędne) i przedsiębiorstwa podległe bezpośrednio ministrom oraz przedsiębiorstwa zgrupowane w zjednoczeniach,
4)
jednostki i zakłady budżetowe oraz zjednoczenia (jednostki równorzędne) i przedsiębiorstwa podległe prezydiom wojewódzkich i powiatowych rad narodowych.
2.
Jednostki wymienione w ust. 1 są dysponentami funduszu prewencyjnego.
§  4.
1.
Centrala PZU, po zasięgnięciu opinii ministerstw oraz na podstawie analizy szkodowości, opracowuje projekt planu działalności zapobiegawczej, uwzględniający rodzaje ubezpieczeń i zadania prewencyjne oraz wysokość środków funduszu prewencyjnego na ich sfinansowanie. Po uzyskaniu akceptacji Ministra Finansów na przewidziany w projekcie planu podział środków funduszu na podstawowe zadania prewencyjne Centrala PZU przedstawia projekt planu działalności zapobiegawczej Radzie Ubezpieczeniowej PZU w terminie do dnia 15 maja roku poprzedzającego okres, którego plan dotyczy.
2.
Po uchwaleniu przez Radę Ubezpieczeniową planu działalności zapobiegawczej, uwzględniającego podział środków funduszu prewencyjnego między ministerstwa, prezydia wojewódzkich rad narodowych oraz zjednoczenia (jednostki równorzędne) podległe ministrom - Centrala PZU zawiadamia te jednostki o wysokości środków funduszu na poszczególne rodzaje ubezpieczeń i zadania prewencyjne, z uwzględnieniem podziału na fundusz A i B. Zawiadomienie to powinno nastąpić do końca czerwca roku poprzedzającego okres, którego plan dotyczy.
3.
Zjednoczenia (jednostki równorzędne) podległe ministrom dzielą środki funduszu prewencyjnego A pomiędzy zgrupowane w tych zjednoczeniach przedsiębiorstwa w zależności od potrzeb i ze wskazaniem zadań prewencyjnych oraz zawiadamiają o tym podziale Centralę PZU.
4.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych w porozumieniu z oddziałami wojewódzkimi PZU dzielą przyznane środki funduszu prewencyjnego A i B pomiędzy podległe tym prezydiom jednostki organizacyjne wykonujące zadania prewencyjne oraz pomiędzy prezydia powiatowych rad narodowych, z uwzględnieniem potrzeb i ze wskazaniem zadań prewencyjnych.
5.
Zjednoczenia (jednostki równorzędne) podległe prezydiom wojewódzkich rad narodowych, po uzgodnieniu z oddziałami wojewódzkimi PZU, dzielą środki funduszu prewencyjnego A pomiędzy zgrupowane w tych zjednoczeniach przedsiębiorstwa, w zależności od potrzeb i ze wskazaniem zadań prewencyjnych.
6.
Przepis ust. 4 stosuje się do podziału środków przez prezydia powiatowych rad narodowych.
7.
Ostateczny podział środków funduszu prewencyjnego powinien być dokonany do dnia 31 lipca roku poprzedzającego okres, którego plan dotyczy.
§  5.
Opracowanie i zatwierdzenie planu funduszu następuje w trybie przepisów o gospodarowaniu funduszami celowymi.
§  6.
1.
Środki funduszu prewencyjnego są przekazywane jednostkom wykonującym zadania prewencyjne w następujących terminach:
1)
środki funduszu A - w miesiącu styczniu roku, którego plan dotyczy,
2)
środki funduszu B - w ostatnim miesiącu pierwszego, drugiego i trzeciego kwartału, z tym że środki na inwestycje będą przekazywane w ostatnim miesiącu pierwszego kwartału.
2.
Środki funduszu prewencyjnego przekazują:
1)
Centrala PZU - jednostkom budżetowym, zakładom budżetowym i zjednoczeniom (jednostkom równorzędnym) podległym ministrom,
2)
terenowe jednostki organizacyjne PZU - jednostkom organizacyjnym podległym prezydiom rad narodowych, z wyjątkiem przedsiębiorstw,
3)
zjednoczenia (jednostki równorzędne) - zgrupowanym przedsiębiorstwom.
§  7.
1.
Ministerstwa, po uzgodnieniu z Centralą PZU, mogą dokonywać zmian w planach funduszu prewencyjnego przez zmianę kwot przyznanych jednostkom podległym, jednak tylko w granicach określonego rodzaju ubezpieczeń; o zmianach tych ministerstwa zawiadamiają niezwłocznie Centralę PZU.
2.
Wydziały finansowe prezydiów rad narodowych, po uzgodnieniu z terenowymi jednostkami organizacyjnymi PZU, mogą dokonywać zmian w planach funduszu prewencyjnego przez zmianę kwot przyznanych jednostkom podległym prezydiom rad narodowych, jednak tylko w granicach określonego rodzaju ubezpieczeń.
3.
Uprawnienia określone w ust. 1 i 2 przysługują odpowiednio zjednoczeniom.
4.
Przepisy ust. 1 i 2 nie dotyczą środków funduszu prewencyjnego przeznaczonych na inwestycje.
§  8.
Pozostałe po wykonaniu zadania środki funduszu prewencyjnego podlegają zwrotowi:
1)
przez jednostki organizacyjne podległe ministrom - na rachunek bankowy funduszu prewencyjnego Centrali PZU,
2)
przez jednostki organizacyjne podległe prezydiom rad narodowych - na rachunki funduszu prewencyjnego terenowych jednostek organizacyjnych PZU

w terminie 3 miesięcy po wykonaniu zadania.

§  9.
Odpisy sprawozdań z wykonania planu funduszu prewencyjnego jednostki wykonujące zadania prewencyjne przesyłają jednostkom organizacyjnym PZU, od których otrzymały środki funduszu.
§  10.
W sprawach funduszu prewencyjnego nie uregulowanych w zarządzeniu obowiązują przepisy o gospodarowaniu funduszami celowymi.
§  11.
Ilekroć w zarządzeniu mówi się o:
1)
ministerstwach - rozumie się przez to również urzędy centralne,
2)
prezydiach wojewódzkich rad narodowych - rozumie się przez to również prezydia rad narodowych miast wyłączonych z województw,
3)
prezydiach powiatowych rad narodowych - rozumie się przez to również prezydia rad narodowych miast stanowiących powiaty oraz prezydia dzielnicowych rad narodowych w miastach wyłączonych z województw.
§  12.
Traci moc zarządzenie Ministra Finansów z dnia 20 listopada 1964 r. w sprawie szczegółowych zasad gospodarowania środkami funduszu prewencyjnego Państwowego Zakładu Ubezpieczeń oraz zasad sprawozdawczości w tym zakresie (Monitor Polski z 1964 r. Nr 84, poz. 396 i z 1967 r. Nr 24, poz. 114).
§  13.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1969 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024