Zasady podziału przez rzemieślnicze spółdzielnie zaopatrzenia i zbytu zamówień na dostawy, roboty i usługi pomiędzy zrzeszonych w nich rzemieślników i w sprawie nadzoru nad wykonaniem tych zamówień.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMITETU DROBNEJ WYTWÓRCZOŚCI
z dnia 15 kwietnia 1969 r.
w sprawie zasad podziału przez rzemieślnicze spółdzielnie zaopatrzenia i zbytu zamówień na dostawy, roboty i usługi pomiędzy zrzeszonych w nich rzemieślników i w sprawie nadzoru nad wykonaniem tych zamówień.

Na podstawie § 6 ust. 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 20 marca 1969 r. w sprawie dostaw, robót i usług na rzecz jednostek państwowych (Dz. U. Nr 9, poz. 65) zarządza się, co następuje:
§  1.
Podziału zamówień na dostawy, roboty i usługi, udzielanych przez jednostki państwowe rzemieślniczym spółdzielniom zaopatrzenia i zbytu, zwanym dalej "spółdzielniami", dokonuje zarząd spółdzielni pomiędzy zrzeszonych w spółdzielni rzemieślników.
§  2.
Podziału zamówień, o których mowa w § 1, należy dokonywać przy przestrzeganiu następujących zasad:
1)
równomiernego wykorzystania zdolności produkcyjnych zakładów rzemieślniczych zrzeszonych w spółdzielni,
2)
uzasadnionego pod względem technicznym podziału konkretnego zamówienia,
3)
oceny danego zakładu rzemieślniczego pod względem fachowości, rzetelności i terminowości wykonania zamówienia,
4)
wpływu podziału zamówienia na wysokość kosztów jego wykonania,
5)
przeciwdziałania nadmiernej koncentracji obrotów i zysków w poszczególnych zakładach rzemieślniczych.
§  3.
1.
Po dokonaniu podziału zamówienia spółdzielnia udziela zleceń poszczególnym rzemieślnikom - członkom spółdzielni na wykonanie ustalonej części zamówienia.
2.
Zarząd spółdzielni nie może zlecać przyjętego zamówienia do wykonania rzemieślnikom, którzy nie wykonali rzetelnie i terminowo powierzonych im uprzednio zamówień.
§  4.
Zamówienie na dostawy, roboty lub usługi, w których wykonywaniu wyspecjalizowany jest jeden tylko zakład rzemieślniczy, może być przydzielone temu zakładowi w całości, jeżeli aktualna własna zdolność produkcyjna tego zakładu gwarantuje wywiązanie się ze zlecenia, przy przestrzeganiu zasady, o której mowa w § 2 pkt 5.
§  5.
1.
Jeżeli przedmiotem zamówienia są artykuły wytwarzane w oparciu o wynalazek, wzór użytkowy lub zdobniczy, powierzenie wykonania zamówienia powinno następować z zachowaniem przepisów prawa wynalazczego.
2.
W razie niemożliwości wykonania zamówienia przez uprawnionego do korzystania z wynalazku, wzoru użytkowego czy zdobniczego, spółdzielnia powinna podjąć starania w celu wykonania zamówienia przez innych członków spółdzielni z zachowaniem przepisów prawa wynalazczego.
§  6.
Protokoły dokonania podziału zamówień pomiędzy rzemieślników powinny być podawane do publicznej wiadomości przez wywieszenie w lokalu spółdzielni na okres co najmniej 7 dni.
§  7.
Spółdzielnie obowiązane są kontrolować sposób wykonywania poszczególnych części zamówień przez zrzeszonych rzemieślników oraz czuwać nad terminowym i prawidłowym wykonaniem całości zamówienia w zakresie ustalonym w umowie z zamawiającym.
§  8.
Rada spółdzielni obowiązana jest przynajmniej raz na kwartał dokonywać analizy podziału i realizacji zamówień oraz działalności zarządu spółdzielni w tym zakresie.
§  9.
1.
Centralny Związek Rzemieślniczych Spółdzielni Zaopatrzenia i Zbytu wyda szczegółowe wytyczne regulujące postępowanie przy podziale zamówień przez spółdzielnie, uwzględniając przepisy § 2 oraz możliwość międzyspółdzielczej realizacji zamówień. Wytyczne te podlegają zatwierdzeniu przez Przewodniczącego Komitetu Drobnej Wytwórczości w porozumieniu z Ministrem Finansów.
2.
Centralny Związek Rzemieślniczych Spółdzielni Zaopatrzenia i Zbytu zapewni kontrolę prawidłowego postępowania spółdzielni w zakresie unormowanym zarządzeniem oraz ustali obowiązki delegatur Centralnego Związku Rzemieślniczych Spółdzielni Zaopatrzenia i Zbytu w tym zakresie.
§  10.
Traci moc zarządzenie Przewodniczącego Komitetu Drobnej Wytwórczości z dnia 16 maja 1961 r. w sprawie zasad podziału przez rzemieślnicze spółdzielnie zaopatrzenia i zbytu zamówień na dostawy, roboty i usługi pomiędzy zrzeszonych w nich rzemieślników i w sprawie nadzoru nad wykonaniem tych zamówień (Monitor Polski Nr 40, poz. 191).
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 czerwca 1969 r.

Zmiany w prawie

Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1969.17.147

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady podziału przez rzemieślnicze spółdzielnie zaopatrzenia i zbytu zamówień na dostawy, roboty i usługi pomiędzy zrzeszonych w nich rzemieślników i w sprawie nadzoru nad wykonaniem tych zamówień.
Data aktu: 15/04/1969
Data ogłoszenia: 03/05/1969
Data wejścia w życie: 01/06/1969