Określenie przedsiębiorstw uprawnionych do nabywania surowca tytoniowego oraz warunki uprawy tytoniu do celów naukowo-badawczych i szkoleniowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU SPOŻYWCZEGO I SKUPU
z dnia 26 marca 1969 r.
w sprawie określenia przedsiębiorstw uprawnionych do nabywania surowca tytoniowego oraz warunków uprawy tytoniu do celów naukowo-badawczych i szkoleniowych.

Na podstawie art. 1 ust. 2, 3, 4, 6 i 7 oraz art. 2 ust. 1 dekretu z dnia 24 czerwca 1953 r. o uprawie tytoniu i wytwarzaniu wyrobów tytoniowych (Dz. U. Nr 34, poz. 144) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Do zawierania umów kontraktacji tytoniu oraz wykupu tytoniu od plantatorów wyznacza się wytwórnie tytoniu przemysłowego oraz zakłady przemysłu tytoniowego, zgrupowane w Zjednoczeniu Przemysłu Tytoniowego, zwane w dalszej treści zarządzenia "wytwórniami".
2.
Wytwórnie są również upoważnione do sprawowania kontroli wykonywania umów kontraktacji tytoniu.
3.
Właściwość miejscową poszczególnych wytworni w sprawach, o których mowa w ust. 1 i 2, określa Naczelny Dyrektor Zjednoczenia Przemysłu Tytoniowego, ustanawiając okręgi ich działania oraz zasady podziału okręgów na podokręgi i rejony uprawy tytoniu.
§  2.
1.
Wytwórnie współdziałają z organami administracji państwowej powołanymi do ścigania i zapobiegania przestępstwom przewidzianym w dekrecie z dnia 24 czerwca 1953 r. o uprawie tytoniu i wytwarzaniu wyrobów tytoniowych (Dz. U. Nr 34, poz. 144), a w szczególności z organami Milicji Obywatelskiej.
2.
Organami wykonawczymi wytwórni w sprawach kontroli wykonywania umów kontraktacji tytoniu są kierownicy podokręgów uprawy tytoniu oraz inspektorzy uprawy tytoniu.
3.
Kierownicy podokręgów uprawy tytoniu pełnią swoje obowiązki w powierzonych im podokręgach (§ 1 ust. 3).
4.
Inspektorzy uprawy tytoniu pełnią swoje obowiązki w przydzielonych im rejonach uprawy tytoniu (§ 1 ust. 3).
§  3.
1.
Instytuty naukowo-badawcze, zwane w dalszej treści zarządzenia "instytutami", mogą w granicach ich zadań statutowych uprawiać w celach naukowo-badawczych rośliny tytoniowe dowolnych odmian i w dowolnych ilościach.
2.
O rozpoczętej uprawie tytoniu instytuty obowiązane są zawiadamiać Zjednoczenie Przemysłu Tytoniowego w terminie do dnia 30 czerwca roku uprawy, podając w zawiadomieniu następujące dane:
1)
miejsce uprawy,
2)
gatunek i odmiany uprawianych roślin tytoniowych,
3)
powierzchnię uprawy albo ilość zasadzonych roślin tytoniowych każdej odmiany,
4)
rodzaj i zakres doświadczeń uprawowych.
§  4.
Instytuty obowiązane są udostępniać wyznaczonym przez Naczelnego Dyrektora Zjednoczenia Przemysłu Tytoniowego pracownikom przemysłu tytoniowego dokonywanie oględzin doświadczalnych plantacji tytoniu oraz udzielać im objaśnień i informacji w zakresie prowadzonych doświadczeń tytoniowych.
§  5.
1.
Liście tytoniowe nie zużyte do badań naukowych instytuty obowiązane są odstępować odpłatnie wytwórniom wskazanym przez Zjednoczenie Przemysłu Tytoniowego. O terminach i miejscu dostawy liści tytoniowych Zjednoczenie Przemysłu Tytoniowego powiadamiać będzie instytuty nie później aniżeli do końca września każdego roku uprawy.
2.
Dostawa liści tytoniowych do wskazanych miejsc (ust. 1) następuje na koszt instytutu. Ocena dostarczanych liści tytoniowych będzie dokonywana według obowiązującej taryfy wykupu liści i nasion tytoniu krajowego.
§  6.
1.
Zezwala się na uprawę roślin tytoniowych przez szkoły rolnicze i rolnicze instytucje oświatowe do celów szkoleniowych, pod warunkiem dokonania zgłoszenia uprawy wytwórniom i zakładom wymienionym w ust. 2.
2.
Zgłoszenia uprawy roślin tytoniowych szkoły rolnicze i instytucje oświatowe dokonują następującym wytwórniom i zakładom:
1)
na obszarze m. Poznania oraz województw: bydgoskiego, gdańskiego, poznańskiego, koszalińskiego i szczecińskiego - Grudziądzkiej Wytwórni Tytoniu Przemysłowego w Grudziądzu;
2)
na obszarze województw: białostockiego i olsztyńskiego - Mazurskiej Wytwórni Tytoniu Przemysłowego w Augustowie;
3)
na obszarze m. Łodzi oraz województw: łódzkiego i kieleckiego z wyjątkiem powiatu kazimierskiego - Zakładom Przemysłu Tytoniowego w Radomiu;
4)
na obszarze miast: Krakowa i Wrocławia oraz województw: krakowskiego, katowickiego, opolskiego, wrocławskiego, zielonogórskiego oraz powiatu kazimierskiego w województwie kieleckim - Zakładom Przemysłu Tytoniowego w Krakowie;
5)
na obszarze m.st. Warszawy oraz województw: warszawskiego i lubelskiego, z wyjątkiem gromad: Lipiny i Potok w powiecie biłgorajskim - Lubelskiej Wytwórni Tytoniu Przemysłowego w Lublinie;
6)
na obszarze województwa rzeszowskiego oraz gromad: Lipiny i Potok powiatu biłgorajskiego w województwie lubelskim - Leżajskiej Wytwórni Tytoniu Przemysłowego w Leżajsku.
§  7.
1.
Zgłoszenia uprawy roślin tytoniowych należy dokonywać wytwórniom i zakładom wymienionym w § 6 ust. 2 w terminie do końca marca roku uprawy.
2.
Zgłoszenie powinno zawierać:
1)
nazwę i siedzibę szkoły (instytucji),
2)
miejsce uprawy, odmianę tytoniu i wielkość plantacji albo ilość zasadzonych roślin tytoniu.
§  8.
Szkoły rolnicze i rolnicze instytucje oświatowe, które w terminie określonym w § 7 dokonały zgłoszenia uprawy roślin tytoniowych, upoważnione są również do wyhodowania rozsady tytoniu w ilości potrzebnej do obsadzenia plantacji albo też do nabycia takiej ilości rozsad u osób upoważnionych do ich hodowli.
§  9.
Nie zużyte liście tytoniowe zebrane z plantacji szkół rolniczych i rolniczych instytucji oświatowych powinny być odstępowane wytwórniom w trybie i na zasadach określonych w § 5.
§  10.
1.
Jeżeli instytut, szkoła rolnicza lub rolnicza instytucja oświatowa nie mają odpowiednich warunków do zbioru liści tytoniowych, ich wysuszenia i prawidłowego przygotowania do dostawy, powinny zniszczyć uprawiane rośliny tytoniowe.
2.
Zniszczenie roślin tytoniowych powinno być stwierdzone protokołem, który podpisuje kierownik instytutu (szkoły, instytucji).
3.
Rośliny tytoniowe wyhodowane na małych plantacjach, obejmujących poniżej 10 m2 albo mniej niż 50 roślin, należy niszczyć po wykorzystaniu plantacji.
§  11.
Tracą moc:
1)
zarządzenie Ministra Przemysłu Rolnego i Spożywczego z dnia 12 lipca 1954 r. w sprawie sprawowania kontroli nad wykonaniem umów o uprawę rośliny tytoniowej (Monitor Polski Nr 94, poz. 1037);
2)
zarządzenie Ministra Przemysłu Rolnego i Spożywczego z dnia 12 lipca 1954 r. w sprawie zawierania umów o uprawę i dostawę tytoniu (Monitor Polski Nr 94, poz. 1038 oraz z 1956 r. Nr 45, poz. 538);
3)
zarządzenie Ministra Przemysłu Rolnego i Spożywczego z dnia 12 lipca 1954 r. w sprawie trybu i warunków zgłaszania uprawy tytoniu dla celów naukowo-badawczych i szkoleniowych oraz warunków przekazywania tytoniu przez instytuty naukowo-badawcze (Monitor Polski Nr 94, poz. 1036 oraz z 1956 r. Nr 65, poz. 760).
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1969.15.116

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Określenie przedsiębiorstw uprawnionych do nabywania surowca tytoniowego oraz warunki uprawy tytoniu do celów naukowo-badawczych i szkoleniowych.
Data aktu: 26/03/1969
Data ogłoszenia: 12/04/1969
Data wejścia w życie: 12/04/1969