Pozarynkowa sprzedaż materiałów budowlanych z puli rynkowej jednostkom gospodarki uspołecznionej i organizacjom społecznym przez placówki uspołecznionego handlu detalicznego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU WEWNĘTRZNEGO
z dnia 6 marca 1969 r.
w sprawie pozarynkowej sprzedaży materiałów budowlanych z puli rynkowej jednostkom gospodarki uspołecznionej i organizacjom społecznym przez placówki uspołecznionego handlu detalicznego.

Na podstawie art. 3 ust. 1 i 2 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia (Dz. U. z 1952 r. Nr 44, poz. 301 i z r. 1956 r. Nr 54, poz. 244) oraz § 1 ust. 1 zarządzenia nr 40 Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 maja 1966 r. w sprawie przekazania Ministrowi Handlu Wewnętrznego uprawnień do wydawania przepisów w zakresie sprzedaży przez placówki handlu detalicznego i przemysłu gastronomicznego (Monitor Polski Nr 24, poz. 123) zarządza się, co następuje:
§  1.
Odbiorcami pozarynkowymi w rozumieniu zarządzenia są:
1)
jednostki gospodarki uspołecznionej (jednostki i zakłady budżetowe, przedsiębiorstwa państwowe i ich zjednoczenia, banki państwowe oraz inne państwowe jednostki organizacyjne, spółdzielnie i ich związki, kółka rolnicze i ich związki),
2)
organizacje społeczne dokonujące zakupów materiałów budowlanych na własne potrzeby i do własnego użytku w związku z prowadzoną działalnością, a nie do odsprzedaży.
§  3.
Przez użyte w zarządzeniu określenie:
1)
"przedsiębiorstwa handlowe" - rozumie się państwowe przedsiębiorstwa handlu detalicznego oraz przedsiębiorstwa spółdzielcze prowadzące handel detaliczny materiałami budowlanymi,
2)
"placówki handlu detalicznego" - rozumie się sklepy i składy jednostek określonych w pkt 1.
§  3.
1.
Materiały budowlane sprzedawane odbiorcom pozarynkowym przez placówki handlu detalicznego dzielą się na:
1)
materiały budowlane nie limitowane,
2)
materiały budowlane limitowane.
2.
W razie wyczerpania ustalonego limitu materiałów budowlanych placówka handlu detalicznego nie może dokonywać dalszej sprzedaży odbiorcom pozarynkowym.
3.
Przepis ust. 2 nie ma zastosowania przy sprzedaży niewielkich ilości materiałów budowlanych w wyjątkowo uzasadnionych wypadkach:
1)
państwowym gospodarstwom rolnym i innym jednostkom rolnictwa (instytucjom, zakładom doświadczalnym i naukowym prowadzącym działalność w zakresie rolnictwa, ogrodnictwa, sadownictwa itp.) oraz zakładom doświadczalnym i naukowym prowadzącym działalność w zakresie leśnictwa, zaopatrującym się w drobne ilości detaliczne materiałów budowlanych w sieci podległej Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska",
2)
izbom porodowym, izbom chorych, żłobkom, przedszkolom, szkołom, sierocińcom, domom wychowawczym, domom starców oraz innym instytucjom opiekuńczym, rozporządzającym dotacjami z budżetu lub funduszami społecznymi,
3)
wytwórniom (pracowniom) filmowym, zakupującym materiały budowlane na produkcję rekwizytów, placówkom naukowo-badawczym na cele związane z wykonaniem prototypów oraz z prowadzeniem prac naukowo-badawczych.
§  4.
Odbiorcom pozarynkowym sprzedawane są materiały budowlane w ilościach zwyczajowo nabywanych w detalu. Przez określenie "zwyczajowo nabywanych" rozumie się sprzedaż niewielkich ilości detalicznych przeznaczonych na naprawy, remonty itp.
§  5.
Odbiorcy pozarynkowi przy wyborze oraz zakupie materiałów budowlanych powinni być traktowani na równi z konsumentami indywidualnymi i nie korzystają z dodatkowych uprawnień (tj. pierwszeństwa przy zakupie, rezerwowania towarów).
§  6.
Sprzedaż dla odbiorców pozarynkowych materiałów budowlanych prowadzą placówki handlu miejskiego (składy opałowe i materiałów budowlanych) oraz placówki handlu wiejskiego podległe Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" i inne placówki handlu detalicznego wyznaczone przez właściwe do spraw handlu organy prezydiów rad narodowych.
§  7.
1.
W handlowej sieci detalicznej mogą zaopatrywać się w materiały budowlane z pominięciem warunków wymienionych w § 3 ust. 2 i § 4:
1)
rolnicze spółdzielnie produkcyjne,
2)
kółka rolnicze, lecz wyłącznie w materiały budowlane przeznaczone na prace wykonywane systemem gospodarczym dla:
a)
indywidualnych rolników,
b)
potrzeb własnych.
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy spółdzielni usługowo-wytwórczych kółek rolniczych.
§  8.
Zakupu materiałów budowlanych z puli rynkowej określonej limitami dla odbiorców pozarynkowych mogą dokonywać w pierwszej kolejności ci odbiorcy pozarynkowi, którzy nie są zaopatrywani za pośrednictwem swoich jednostek z puli zaopatrzenia materiałowego (centralnego lub terenowego).
§  9.
Wykaz materiałów budowlanych objętych limitowaną sprzedażą i maksymalny limit sprzedaży pozarynkowej dla poszczególnych województw ustala Minister Handlu Wewnętrznego w porozumieniu z Ministrem Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych.
§  10.
1.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) w zależności od sytuacji rynkowej województwa może obniżyć ustalone limity sprzedaży pozarynkowej materiałów budowlanych z puli rynkowej.
2.
Wydziały handlu prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) dokonują rozdziału przysługujących dla województwa limitów między poszczególne powiaty (miasta stanowiące powiaty) w wysokościach zróżnicowanych w porozumieniu z wojewódzkimi organizacjami handlu detalicznego. O dokonanym podziale limitów powiadamiają one prezydia powiatowych rad narodowych (rad narodowych miast stanowiących powiaty).
3.
Właściwe do spraw handlu organy prezydiów powiatowych rad narodowych dokonują rozdziału przysługujących dla powiatu limitów materiałów budowlanych między poszczególne gromady, osiedla i miasta nie stanowiące powiatów w wysokościach zróżnicowanych, w porozumieniu z powiatowymi organizacjami handlu. O dokonanym podziale limitów powiadamiają one prezydia gromadzkich, osiedlowych i miejskich rad narodowych.
4.
Wydziały handlu prezydiów wojewódzkich rad narodowych, o których mowa w ust. 2, obowiązane są jednocześnie zawiadamiać o ustalonych limitach właściwe organy kontroli dla umożliwienia prowadzenia systematycznej kontroli ich przestrzegania.
5.
Ilości materiałów budowlanych przypadające dla poszczególnych powiatów i miast stanowiących powiaty nie mogą w sumie przekraczać ilości materiałów budowlanych określonych maksymalnymi limitami dla danego województwa.
§  11.
Sprzedaż odbiorcom pozarynkowym materiałów budowlanych w ramach limitów odbywa się na podstawie składanych przez nich zamówień na drukach powszechnego użytku i tylko w razie niemożności nabycia tych materiałów z puli zaopatrzeniowej we właściwej wojewódzkiej centrali materiałów budowlanych lub innej jednostce zbytu. Fakt niemożności nabycia materiałów budowlanych w tych jednostkach powinien być przez nie potwierdzony na zamówieniu. Potwierdzenie odmowy nie obowiązuje odbiorców wymienionych w § 3 ust, 3.
§  12.
1.
Placówki handlu detalicznego prowadzące sprzedaż odbiorcom pozarynkowym wystawiają na sprzedane materiały budowlane rachunki na drukach powszechnego użytku.
2.
Odbiorca otrzymuje oryginał rachunku; jedną kopię rachunku placówka handlu detalicznego przekazuje przedsiębiorstwu handlowemu, a drugą zachowuje w kopiale rachunków.
3.
Formularze rachunków dostarczanych placówkom handlu detalicznego przez przedsiębiorstwa powinny być ponumerowane.
§  13.
Placówki handlu detalicznego dokonujące sprzedaży materiałów budowlanych prowadzą na podstawie kopii rachunków rejestr sprzedaży pozarynkowej, zawierający następujące dane:
1)
liczbę porządkową, datę rachunku oraz nazwę i adres odbiorcy,
2)
ilość sprzedanych materiałów budowlanych limitowanych z podziałem na asortymenty i w jednostkach miar przyjętych w sprawozdawczości Głównego Urzędu Statystycznego,
3)
narastającą ilość sprzedaży pozarynkowej od początku miesiąca i kwartału.
§  14.
W celu wzmożenia kontroli prawidłowości pozarynkowej sprzedaży materiałów budowlanych z puli rynkowej zobowiązuje się:
1)
zarządy gminnych spółdzielni "Samopomoc Chłopska" i jednostki miejskiego handlu detalicznego do comiesięcznej analizy pozarynkowej sprzedaży materiałów budowlanych i - w razie stwierdzenia nieprawidłowości - do wyciągania odpowiednich wniosków,
2)
jednostki bezpośrednio nadrzędne nad organizacjami handlu detalicznego do podejmowania środków przeciwdziałających nieuzasadnionym przekroczeniom limitów w oparciu o obowiązującą sprawozdawczość i wyrywkową kontrolę.
§  15.
Właściwe do spraw handlu organy prezydiów powiatowych (miast stanowiących powiaty) i wojewódzkich (miast wyłączonych z województw) rad narodowych w oparciu o sprawozdawczość dokonują raz na kwartał oceny kształtowania się sprzedaży pozarynkowej materiałów budowlanych i prawidłowości stosowania niniejszego zarządzenia przez przedsiębiorstwa handlowe.
§  16.
W zarządzeniu Ministra Handlu Wewnętrznego z dnia 31 sierpnia 1966 r. w sprawie pozarynkowej sprzedaży artykułów jednostkom gospodarki uspołecznionej i organizacjom społecznym przez placówki uspołecznionego handlu detalicznego i przemysłu gastronomicznego (Monitor Polski Nr 46, poz. 232) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 4 po wyrazach "ustala Minister Handlu Wewnętrznego" skreśla się wyrazy "z tym, że listę limitowanych materiałów budowlanych Minister Handlu Wewnętrznego ustala w porozumieniu z Ministrem Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych",
2)
w § 12 po wyrazie "handlowej" skreśla się wyrazy "materiały budowlane i",
3)
w § 13 ust. 1 skreśla się zdanie drugie,
4)
dodaje się § 16a w brzmieniu:

"§ 16a. Zarządzenie nie dotyczy sprzedaży materiałów budowlanych.".

§  17.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1969.15.114

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Pozarynkowa sprzedaż materiałów budowlanych z puli rynkowej jednostkom gospodarki uspołecznionej i organizacjom społecznym przez placówki uspołecznionego handlu detalicznego.
Data aktu: 06/03/1969
Data ogłoszenia: 12/04/1969
Data wejścia w życie: 12/04/1969