Ustanowienie odznaki "Przodujący Drogowiec".

UCHWAŁA Nr 65
RADY MINISTRÓW
z dnia 1 kwietnia 1969 r.
w sprawie ustanowienia odznaki "Przodujący Drogowiec".

§  1.
1.
Ustanawia się odznakę "Przodujący Drogowiec".
2.
Odznaka jest dwustopniowa: złota i srebrna.
§  2.
Odznaka "Przodujący Drogowiec", zwana w dalszym ciągu "odznaką", jest zaszczytnym wyróżnieniem zawodowym nadawanym:
1)
pracownikom zatrudnionym w organach administracji dróg publicznych wszystkich kategorii, w drogowej służbie liniowej, w przedsiębiorstwach i innych jednostkach organizacyjnych powołanych do budowy, przebudowy, ochrony i utrzymania dróg publicznych (ulic, placów) oraz mostów na tych drogach za wzorowe wykonywanie swych obowiązków,
2)
innym osobom za zasługi położone w dziedzinie drogownictwa,
3)
obywatelom państw obcych za zasługi w dziedzinie rozwoju i umacniania współpracy międzynarodowej w zakresie drogownictwa.
§  3.
Odznakę nadaje Minister Komunikacji lub Minister Gospodarki Komunalnej, każdy w swoim zakresie, osobom wymienionym w § 2 pkt 1 i 2, a nadto Minister Komunikacji osobom wymienionym w § 2 pkt 3.
§  4.
1.
Utrata odznaki następuje w razie prawomocnego skazania pracownika na dodatkową karę utraty praw publicznych lub obywatelskich praw honorowych.
2.
Organ uprawniony do nadania odznaki może pozbawić odznaki, jeżeli:
1)
nadanie odznaki oparte było na fałszywych danych albo
2)
osoba wyróżniona odznaką dopuściła się czynu, wskutek którego stała się niegodna posiadania odznaki.
§  5.
Ministrowie Komunikacji i Gospodarki Komunalnej w uzgodnieniu z zarządami głównymi właściwych branżowo związków zawodowych ustala regulamin odznaki "Przodujący Drogowiec", określający warunki uzyskania odznaki, tryb jej nadawania, wręczania i pozbawiania, wzór odznaki i sposób jej noszenia, jak również wzór dokumentu stwierdzającego nadanie odznaki.
§  6.
Pracownicy wyróżnieni odznaką i posiadający wymagane warunki na równi z innymi pracownikami korzystają z pierwszeństwa:
1)
w przedstawianiu do orderów i odznaczeń,
2)
w awansie,
3)
w kierowaniu na kursy zawodowe oraz inne formy szkolenia zawodowego,
4)
w skierowaniu na wczasy pracownicze.
§  7.
Koszty odznaki i wydatki połączone z jej nadaniem pokrywane będą z budżetu zainteresowanych ministerstw.
§  8.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Komunikacji i Ministrowi Gospodarki Komunalnej.
§  9.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1969.15.113

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Ustanowienie odznaki "Przodujący Drogowiec".
Data aktu: 01/04/1969
Data ogłoszenia: 12/04/1969
Data wejścia w życie: 12/04/1969