Powiązania kooperacyjne przedsiębiorstw gospodarki uspołecznionej z jednostkami gospodarki nie uspołecznionej.

ZARZĄDZENIE Nr 27
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 20 marca 1969 r.
w sprawie powiązań kooperacyjnych przedsiębiorstw gospodarki uspołecznionej z jednostkami gospodarki nie uspołecznionej.

W celu ograniczenia długotrwałych powiązań kooperacyjnych przedsiębiorstw gospodarki uspołecznionej z jednostkami gospodarki nie uspołecznionej zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Przedsiębiorstwa przemysłowe zarządzane centralnie obowiązane są sporządzać w okresach półrocznych na podstawie ewidencji zawartych umów kooperacyjnych, prowadzonej zgodnie z przepisami § 10 ust. 1 uchwały nr 314 Rady Ministrów z dnia 8 sierpnia 1961 r. w sprawie usprawnienia kooperacji przemysłowej (Monitor Polski z 1969 r. Nr 13, poz. 106), wyciągi z umów wieloletnich i porozumień w sprawie kooperacji zawartych z jednostkami gospodarki nie uspołecznionej, określające w szczególności przedmiot, ilość i wartość dostaw oraz czasokres zawartych umów.
2.
Wyciągi, o których mowa w ust. 1, przedsiębiorstwa przedstawiają jednostce nadrzędnej w terminach obowiązujących dla sprawozdawczości finansowej, a w odpisie przesyłają prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej.
§  2.
1.
Jednostki nadrzędne, o których mowa w § 1 ust. 2, opracują analizę powiązań kooperacyjnych podległych przedsiębiorstw z gospodarką nie uspołecznioną oraz program zastępowania tych powiązań przez rozwijanie własnej produkcji i usług oraz przez rozwijanie powiązań kooperacyjnych z państwowymi i spółdzielczymi zakładami przemysłu drobnego. Programy te powinny być oparte na analizie opłacalności zmian w zakresie powiązań kooperacyjnych.
2.
Realizację programów, o których mowa w ust. 1, wraz z naświetleniem stopnia niezbędności powiązań kooperacyjnych z gospodarką nie uspołecznioną jednostki nadrzędne obowiązane są uwzględniać w rocznych analizach ekonomicznych działalności przedsiębiorstw.
§  3.
1.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych obowiązane są wykorzystać dane z wyciągów, o których mowa w § 1, dla oceny możliwości zorganizowania dostaw kooperacyjnych w ramach zakładów uspołecznionej drobnej wytwórczości działających na terenie województwa, uwzględniając wnioski i propozycje jednostek nadrzędnych, o których mowa w § 2 ust. 1.
2.
Zorganizowanie dostaw kooperacyjnych, o których mowa w ust. 1, nie może ograniczyć zadań uspołecznionej drobnej wytwórczości w zakresie produkcji przeznaczonej na zaopatrzenie rynku, lecz powinno nastąpić w drodze uruchomienia istniejących rezerw oraz dodatkowych środków.
3.
Jeżeli zorganizowanie dostaw kooperacyjnych, o których mowa w ust. 1, jest niemożliwe na terenie danego województwa, prezydia wojewódzkich rad narodowych przedstawią odpowiednie wnioski Komitetowi Drobnej Wytwórczości.
§  4.
Przedsiębiorstwa państwowego przemysłu terenowego obowiązane są przed przystąpieniem do zawarcia umów kooperacyjnych z jednostkami gospodarki nie uspołecznionej uzyskać każdorazowo zgodę właściwego zjednoczenia państwowego przemysłu terenowego.
§  5.
Zaleca się organizacjom spółdzielczości pracy odpowiednie stosowanie § 4.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024