Współdziałanie jednostek resortu zdrowia i opieki społecznej oraz organów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w kontroli nad orzecznictwem o czasowej niezdolności do pracy.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ ORAZ PREZESA ZAKŁADU UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH
z dnia 7 lutego 1968 r.
w sprawie współdziałania jednostek resortu zdrowia i opieki społecznej oraz organów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w kontroli nad orzecznictwem o czasowej niezdolności do pracy.

Na podstawie § 8 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 stycznia 1968 r. w sprawie zasad i trybu postępowania przy wystawianiu, doręczaniu oraz kontroli orzeczeń i zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy (Dz. U. Nr 3, poz. 16) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie dotyczy Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej, zwanego dalej "Ministerstwem", wydziałów zdrowia i opieki społecznej prezydiów rad narodowych stopnia wojewódzkiego, zwanych dalej "wydziałami zdrowia", Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, zwanego dalej "ZUS", oraz oddziałów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, zwanych dalej "oddziałami ZUS".
§  2.
1.
Powołuje się przy wydziale zdrowia komisję do kontroli orzecznictwa lekarskiego o czasowej niezdolności do pracy.
2.
W skład komisji wchodzą:
1)
lekarz-kierownik działu (sekcji) do spraw nadzoru nad orzecznictwem o czasowej niezdolności do pracy wojewódzkiej (miejskiej) przychodni przemysłowej, a w razie jej braku - zespołu wojewódzkich przychodni specjalistycznych - jako przewodniczący,
2)
dwaj przedstawiciele oddziału ZUS, w tym lekarz-inspektor do spraw orzecznictwa o czasowej niezdolności do pracy,
3)
lekarz-kierownik działu metodyczno-organizacyjnego zespołu wojewódzkich przychodni specjalistycznych bądź inny lekarz wyznaczony przez dyrektora zespołu.
3.
Komisja może powoływać w miarę potrzeby do udziału w swoich pracach specjalistów odpowiedniej dziedziny medycyny jako rzeczoznawców.
§  3.
1.
Do zadań komisji określonej w § 2 należy:
1)
bieżąca analiza kształtowania się absencji chorobowej,
2)
badanie i ocena wykonywania obowiązków w zakresie kontroli orzecznictwa o czasowej niezdolności do pracy przez zakłady społeczne służby zdrowia, wydziały zdrowia i opieki społecznej stopnia powiatowego i wojewódzkiego oraz oddziały ZUS,
3)
przeprowadzanie wyrywkowych kontroli zasadności wydanych orzeczeń o czasowej niezdolności do pracy,
4)
występowanie z wnioskami zmierzającymi do poprawy stanu orzecznictwa o czasowej niezdolności do pracy, a w razie stwierdzenia istotnych uchybień w tym zakresie ze strony lekarzy - o zastosowanie sankcji przewidzianych w obowiązujących przepisach.
2.
Szczegółowe zadania i tryb działania komisji ustala ramowy regulamin, wydany przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej oraz Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
§  4.
1.
Wydział zdrowia i oddział ZUS wspólnie ustalają okresowe plany kontroli orzecznictwa o czasowej niezdolności do pracy, obejmując planem kontrole wspólne oraz kontrole prowadzone przez każdy z tych organów.
2.
Oddział ZUS przekazuje wydziałowi zdrowia 1 egzemplarz protokołu samodzielnie przeprowadzonej kontroli wraz z wnioskami, jakie wynikają z kontroli.
3.
Wydział zdrowia informuje oddział ZUS o sposobie załatwienia zgłoszonych wniosków oraz o krokach podjętych w związku ze wspólnymi kontrolami.
§  5.
1.
Wydział zdrowia przekazuje właściwemu oddziałowi ZUS półroczne i roczne dane statystyczne dotyczące absencji chorobowej bezzwłocznie po ich sporządzeniu, a oddział ZUS przekazuje wydziałowi zdrowia dane dotyczące wskaźnika dni zasiłkowych z terenu województwa bezzwłocznie po ich obliczeniu.
2.
Wydział zdrowia i właściwy oddział ZUS dokonują bieżącej wymiany informacji o okolicznościach wpływających w sposób istotny na aktualne kształtowanie się absencji chorobowej na terenie województwa.
3.
Wydział zdrowia w porozumieniu z właściwym oddziałem ZUS i przy udziale przedstawicieli tego oddziału organizuje półroczne narady poświęcone ocenie stanu orzecznictwa o czasowej niezdolności do pracy oraz absencji chorobowej.
§  6.
1.
Ministerstwo w porozumieniu z ZUS organizuje coroczne posiedzenie kolegium Ministerstwa z udziałem przedstawicieli ZUS, poświęcone ocenie stanu orzecznictwa o czasowej niezdolności do pracy oraz absencji chorobowej.
2.
Przedstawiciele ZUS i właściwego oddziału ZUS uczestniczą w kolegiach wyjazdowych Ministerstwa w części dotyczącej oceny stanu orzecznictwa o czasowej niezdolności do pracy.
§  7.
1.
Ministerstwo przekazuje ZUS na bieżąco opracowania i dane statystyczne dotyczące absencji chorobowej, a ZUS przekazuje Ministerstwu na bieżąco dane dotyczące wskaźników dni zasiłkowych.
2.
Ministerstwo i ZUS dokonują bieżącej wymiany informacji o okolicznościach wpływających w istotny sposób na aktualne kształtowanie się absencji chorobowej.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1968.8.47

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Współdziałanie jednostek resortu zdrowia i opieki społecznej oraz organów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w kontroli nad orzecznictwem o czasowej niezdolności do pracy.
Data aktu: 07/02/1968
Data ogłoszenia: 24/02/1968
Data wejścia w życie: 24/02/1968