Zgodność towarów pochodzących z importu z wymaganiami Polskich Norm i norm branżowych.

ZARZĄDZENIE
PREZESA POLSKIEGO KOMITETU NORMALIZACYJNEGO
z dnia 28 października 1968 r.
w sprawie zgodności towarów pochodzących z importu z wymaganiami Polskich Norm i norm branżowych. *

Na podstawie art. 11 ustawy z dnia 27 listopada 1961 r. o normalizacji (Dz. U. Nr 53, poz. 298) zarządza się, co następuje:
§  1.
Wprowadza się wytyczne w sprawie obowiązywania Polskich Norm i norm branżowych w stosunku do towarów pochodzących z importu, stanowiące załącznik do zarządzenia.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WYTYCZNE W SPRAWIE OBOWIĄZYWANIA POLSKICH NORM I NORM BRANŻOWYCH W STOSUNKU DO TOWARÓW POCHODZĄCYCH Z IMPORTU

W związku z § 4 ust. 2 ogólnych warunków umów sprzedaży towarów pochodzących z importu, stanowiących załącznik nr 2 do zarządzenia Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 13 lutego 1967 r. w sprawie ogólnych warunków umów sprzedaży oraz umów dostawy związanych z obrotem z zagranicą pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr 12, poz. 64) ustala się, co następuje:
§  1.
Towar pochodzący z importu, objęty Polską Normą lub normą branżową, powinien odpowiadać postanowieniom tej normy, jeżeli została ona ustanowiona jako obowiązująca w zakresie obrotu, chyba że - zgodnie z postanowieniem normy - nie obowiązuje ona w zakresie importu.
§  2.
1.
Jeżeli w Polskiej Normie lub w normie branżowej obowiązującej w zakresie obrotu nie ma postanowienia wyłączającego zastosowanie normy do towarów pochodzących z importu, a ze względów gospodarczych lub traktatowych nie jest możliwy lub celowy import towaru objętego normą, odpowiadającego jej postanowieniom, bądź doraźne potrzeby kupującego wymagają towaru o odmiennych własnościach - nabycie towaru nie odpowiadającego normie może nastąpić po uzyskaniu zezwolenia na odstąpienie od normy.
2.
Wniosek o udzielenie zezwolenia na odstąpienie od normy, o którym mowa w ust. 1, zgłasza do organu, który daną normę ustanowił, bezpośrednio przedsiębiorstwo importowe w porozumieniu z kupującym - odbiorcą krajowym, z zachowaniem zasad określonych w § 18 ust. 5-8 zarządzenia Prezesa Polskiego Komitetu Normalizacyjnego z dnia 12 maja 1962 r. w sprawie opracowywania norm i prowadzenia ich rejestru oraz w sprawie udzielania zezwoleń na odstąpienie od normy (Monitor Polski Nr 44, poz. 209).
§  3.
1.
Nie ma potrzeby uzyskiwania zezwolenia na odstąpienie od normy obowiązującej w zakresie obrotu, jeżeli zachowane są równocześnie następujące warunki:
1)
towar jest zgodny z normą w zakresach:
a)
bezpieczeństwa użytkowania i ochrony zdrowia,
b)
gwarantowania nie gorszych własności użytkowych zgodnie z przeznaczeniem,
c)
obowiązującego w kraju systemu miar,
d)
zamienności i koordynacji wymiarowej,
e)
dopuszczalnych poziomów zakłóceń radioelektrycznych;
2)
towar w zakresie innych wymagań odpowiada postanowieniom:
a)
norm i zaleceń międzynarodowych albo
b)
norm narodowych kraju eksportującego lub stosowanym w obrocie międzynarodowym, albo
c)
standardom giełdowym lub innym standardom powszechnie przyjętym w handlu międzynarodowym;
3)
przedsiębiorstwo importowe uzyskało zgodę kupującego - odbiorcy krajowego.
2.
Nie ma również potrzeby uzyskiwania zezwolenia na odstąpienie od normy obowiązującej w zakresie obrotu, jeżeli:
1)
przedsiębiorstwo importowe uzgodniło z kupującym - odbiorcą krajowym, że importowany zgodnie z planem towar zostanie uszlachetniony i doprowadzony przed wprowadzeniem do obrotu krajowego do stanu odpowiadającego właściwej normie,
2)
chodzi o wyroby importowane na podstawie umów licencyjnych, pod warunkiem że wyroby te są zgodne z normą w zakresie określonym w ust. 1 pkt 1 lit. a), b) i e).
3.
Ograniczenia, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, nie mają zastosowania do wypadków, gdy zakup towarów według właściwości określonych w tych punktach spowodowałby trudności w zakresie eksportu innych towarów, produkowanych przy użyciu takich towarów z importu.
* Z dniem 1 lutego 1972 r. przepisy niniejszego zarządzenia nie mają zastosowania w stosunku do norm na towary rolno-spożywcze ustanawianych po dniu wejścia w życie zarządzenia z dnia 25 stycznia 1972 r. w sprawie norm dla towarów rolno-spożywczych pochodzących z importu (M.P.72.6.42), zgodnie z § 10 powołanego zarządzenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1968.46.325

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zgodność towarów pochodzących z importu z wymaganiami Polskich Norm i norm branżowych.
Data aktu: 28/10/1968
Data ogłoszenia: 09/11/1968
Data wejścia w życie: 09/11/1968