Wydatki reprezentacyjne przedsiębiorstw i zjednoczeń.

UCHWAŁA Nr 274
RADY MINISTRÓW
z dnia 20 sierpnia 1968 r.
w sprawie wydatków reprezentacyjnych przedsiębiorstw i zjednoczeń.

Na podstawie art. 9 i 25 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. z 1960 r. Nr 18, poz. 111) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Przedsiębiorstwa, zjednoczenia i inne państwowe jednostki organizacyjne działające na zasadach rozrachunku gospodarczego mogą ponosić wydatki o charakterze reprezentacyjnym określone w zarządzeniu Ministra Finansów.
2.
Na wniosek Ministra Handlu Zagranicznego lub Ministra Żeglugi Minister Finansów może ustalić dla tych resortów wydatki inne niż wymienione w zarządzeniu, o którym mowa w ust. 1; wydatki te będą finansowane w granicach limitu, o którym mowa w §§ 3 i 4.
3.
Dokonywanie innych wydatków reprezentacyjnych aniżeli wymienione w ust. 1 lub ustalone w trybie ust. 2 jest niedopuszczalne.
4.
Wydatki określone w ust. 1 i 2 nie mogą przewyższać limitu ustalonego przez jednostkę nadrzędną zgodnie z przepisami §§ 3 i 4. Poza limitem można dokonywać wydatków reprezentacyjnych związanych z podejmowaniem przez przedsiębiorstwo (zjednoczenie) osób przybyłych z zagranicy na zaproszenie Rządu lub członków Rządu dokonane na zasadach określonych odrębnymi przepisami. Poniesione z tego tytułu wydatki powinny być refundowane z odpowiednich środków jednostek organizujących pobyt zaproszonych osób w przedsiębiorstwie (zjednoczeniu).
§  2.
1.
Łączna suma funduszu dyspozycyjnego, ustalonego na podstawie uchwały nr 247 Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 21 lipca 1960 r. w sprawie zasad tworzenia i wykorzystywania funduszu dyspozycyjnego, a przysługującego na dzień wejścia w życie niniejszej uchwały przedsiębiorstwom rozliczającym się z budżetem centralnym i zjednoczeniom tych przedsiębiorstw określonego resortu, stanowi limit resortowy wydatków reprezentacyjnych w latach następnych.
2.
Łączna suma funduszu dyspozycyjnego ustalonego na podstawie uchwały wymienionej w ust. 1, a przysługującego na dzień wejścia w życie niniejszej uchwały wszystkim zjednoczeniom przedsiębiorstw terenowych na obszarze województwa, stanowi limit wojewódzki wydatków reprezentacyjnych w latach następnych.
§  3.
1.
W ramach resortowego limitu wydatków reprezentacyjnych (§ 2 ust. 1) ministerstwa ustalają limit tych wydatków:
1)
łącznie dla przedsiębiorstw zgrupowanych w poszczególnych zjednoczeniach,
2)
dla central zjednoczeń,
3)
dla przedsiębiorstw bezpośrednio podległych ministrom.
2.
W ramach limitu określonego w trybie ust. 1 pkt 1 centrale zjednoczeń ustalają limit wydatków reprezentacyjnych dla poszczególnych przedsiębiorstw.
3.
Dyrektorzy przedsiębiorstw wielozakładowych mogą wydzielić dla zakładów określoną część limitu wydatków reprezentacyjnych przedsiębiorstwa.
§  4.
1.
W ramach wojewódzkiego limitu wydatków reprezentacyjnych (§ 2 ust. 2) prezydia wojewódzkich rad narodowych ustalają limit tych wydatków dla zjednoczeń przedsiębiorstw terenowych. Prezydium wojewódzkiej rady narodowej może również ustalić limit wydatków reprezentacyjnych dla większych przedsiębiorstw terenowych nie zgrupowanych w zjednoczeniach, jeżeli z działalnością tych przedsiębiorstw związana jest konieczność ponoszenia tego rodzaju wydatków.
2.
W wypadkach uzasadnionych rozmiarami i charakterem działalności niektórych przedsiębiorstw terenowych zjednoczenie może wydzielić dla nich określoną część limitu ustalonego w trybie ust. 1.
§  5.
Ustalenie limitu wydatków reprezentacyjnych (§§ 3 i 4) powinno być dokonane równocześnie z ustaleniem wskaźników i norm finansowych dla opracowania planów techniczno-ekonomicznych.
§  6.
Ministerstwa i prezydia wojewódzkich rad narodowych oraz centrale zjednoczeń rozliczających się z budżetem centralnym powinny wydzielać rezerwę w wysokości co najmniej 5% limitu wydatków reprezentacyjnych (§ 2, § 3 ust. 1 i § 4), którą przeznacza się na niezbędne zwiększenie w ciągu roku limitu podległych jednostek oraz na przyznanie limitu nowo powstałym przedsiębiorstwom (zjednoczeniom).
§  7.
W razie zmian podporządkowania zjednoczeń (przedsiębiorstw) następują odpowiednie zwiększenia i zmniejszenia limitów, o których mowa w § 2 oraz § 3 ust. 1.
§  8.
Minister Finansów może zwiększyć resortowy limit wydatków reprezentacyjnych na wniosek Ministra Handlu Zagranicznego (innego właściwego ministra) w razie znacznego rozszerzenia bezpośrednich kontaktów przedsiębiorstw handlu zagranicznego (przedsiębiorstw posiadających uprawnienia w zakresie handlu zagranicznego lub świadczących usługi dla zagranicy) z zagranicznymi kontrahentami.
§  9.
Wydatki reprezentacyjne dokonane z naruszeniem przepisów niniejszej uchwały powinny być przypisane do zwrotu osobom, które je spowodowały.
§  10.
Zaleca się centralnym organizacjom spółdzielczym oraz organizacjom społecznym prowadzącym działalność gospodarczą w formie przedsiębiorstw ustalenie w porozumieniu z Ministrem Finansów zasad finansowania wydatków o charakterze reprezentacyjnym zgodnie z przepisami niniejszej uchwały. Zasady te powinny przewidywać ograniczenie wydatków reprezentacyjnych oraz finansowanie ich przez centralne (okręgowe) organizacje spółdzielcze i zarządy organizacji społecznych, a jedynie w wyjątkowo uzasadnionych wypadkach - przez określone spółdzielnie i przedsiębiorstwa.
§  11.
Ilekroć w uchwale mowa jest:
1)
o ministerstwach, należy przez to rozumieć również urzędy centralne,
2)
o prezydiach wojewódzkich rad narodowych, należy przez to rozumieć również prezydia rad narodowych miast wyłączonych z województw,
3)
o zjednoczeniach, należy przez to rozumieć również inne jednostki organizacyjne działające na zasadach rozrachunku gospodarczego, grupujące przedsiębiorstwa państwowe,
4)
o przedsiębiorstwach, należy przez to rozumieć również inne jednostki organizacyjne działające na zasadach rozrachunku gospodarczego.
§  12.
Traci moc uchwała nr 247 Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 21 lipca 1960 r. w sprawie zasad tworzenia i wykorzystywania funduszu dyspozycyjnego.
§  13.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024