Zasady i tryb nadawania medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny".

ZARZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 16 lipca 1968 r.
w sprawie zasad i trybu nadawania medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny".

Na podstawie art. 6 ustawy z dnia 15 lipca 1968 r. o medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" (Dz. U. Nr 25, poz. 165) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Do nadania Brązowego, Srebrnego lub Złotego Medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" przedstawia się żołnierzy zawodowych, którzy nienagannie przesłużyli w Siłach Zbrojnych Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej pięć, dziesięć lub dwadzieścia lat.
2.
Do nadania Brązowego, Srebrnego lub Złotego Medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" mogą być również przedstawiani pracownicy cywilni, którzy nienagannie przepracowali w Siłach Zbrojnych Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej pięć, dziesięć bądź dwadzieścia lat i wyróżnili się całokształtem swojej pracy zawodowej w dziedzinie umocnienia Sił Zbrojnych.
§  2.
1.
Do okresu służby (pracy) wymaganego dla nadania Medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" zalicza się:
1)
czynną służbę wojskową, pełnioną w Siłach Zbrojnych Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej po dniu 22 lipca 1944 r.,
2)
czynną służbę wojskową, pełnioną w polskich formacjach wojskowych zorganizowanych na obszarze Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich po dniu 13 maja 1943 r.,
3)
służbę w oddziałach Gwardii Ludowej i Armii Ludowej,
4)
okres zatrudnienia po dniu 22 lipca 1944 r. w charakterze pracownika cywilnego w jednostkach (instytucjach, zakładach) wojskowych oraz w podległych Ministrowi Obrony Narodowej przedsiębiorstwach państwowych.
2.
Do okresu służby (pracy) wymaganego dla nadania medalu nie zalicza się okresów:
1)
przebywania w stanie zmiennym oddziałów karnych,
2)
odbywania kary pozbawienia wolności, orzeczonej prawomocnym wyrokiem sądu, oraz tymczasowego aresztowania, chyba że żołnierz (pracownik) tymczasowo aresztowany został następnie uniewinniony albo postępowanie karne zostało umorzone.
3.
Do okresu służby wymaganego dla nadania medalu nie zalicza się również okresów:
1)
odbywania zasadniczej służby wojskowej,
2)
pobierania nauki w szkołach wojskowych,
3)
odbywania studiów w akademiach wojskowych.
4.
Okresy wymienione w ust. 3 pkt 2 i 3 zalicza się jednak żołnierzom, którzy przed przyjęciem do szkoły lub akademii wojskowej pełnili wojskową służbę zawodową.
§  3.
1.
Żołnierzy (pracowników) dotychczas odznaczonych Brązowym, Srebrnym lub Złotym Medalem "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" nie przedstawia się powtórnie do nadania medalu tego samego stopnia.
2.
Nie nadaje się również medalu niższego stopnia osobie, która posiada medal wyższego stopnia lub w stosunku do której wystąpiono z wnioskiem o nadanie medalu wyższego stopnia.
§  4.
Do nadania Medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" przedstawia się żołnierzy i pracowników cywilnych w tym roku kalendarzowym, w którym do dnia 31 grudnia posiadaliby wymagany okres służby wojskowej lub pracy w Siłach Zbrojnych.
§  5.
Z wnioskiem o nadanie Medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" mogą występować w odniesieniu do:
1)
żołnierzy zawodowych i pracowników cywilnych zatrudnionych w jednostkach (instytucjach, zakładach) wojskowych - dowódcy (szefowie, komendanci) tych jednostek lub wyżsi przełożeni,
2)
żołnierzy i pracowników cywilnych przedsiębiorstw państwowych podległych Ministrowi Obrony Narodowej - dyrektorzy przedsiębiorstw lub dowódcy (szefowie) sprawujący bezpośredni nadzór nad tymi przedsiębiorstwami.
§  6.
1.
Odznaką Medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" jest wieniec laurowy o średnicy 34 mm, na który nałożone są dwa skrzyżowane obosieczne miecze, zwrócone ostrzem ku górze; w środku wieńca znajduje się czerwono emaliowana okrągła tarcza o średnicy 15 mm, z nałożonym na nią srebrnym orłem; tarcza umieszczona jest w biało emaliowanym otoku w obramowaniach; na otoku jest napis: "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny"; w dolnej części wieńca znajduje się czerwono emaliowana, owalna tarcza w obramowaniu, z umieszczoną na niej cyfrą określającą lata nienagannej służby wojskowej lub pracy, za którą medal został nadany; odwrotna strona medalu jest gładka, polerowana; wieniec, miecze, obramowania, napisy i odwrotna strona medalu są złocone, srebrzone lub brązowe.
2.
Medal "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" nosi się na czerwonej wstążce szerokości 35 mm, z dwoma białymi paskami szerokości 2 mm po bokach.
3.
Wzory rysunkowe odznak medalu zawiera załącznik do zarządzenia.
§  7.
1.
Medal "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" wręczają dowódcy (szefowie, komendanci) jednostek (instytucji, zakładów) wojskowych i dyrektorzy przedsiębiorstw państwowych podległych Ministrowi Obrony Narodowej albo wyżsi przełożeni.
2.
Wręczenie medalu obejmuje wręczenie odznaki medalu i dokumentu o jego nadaniu (legitymacji).
3.
Medal należy wręczać w sposób i w okolicznościach zapewniających uroczysty charakter aktu wręczenia.
§  8.
1.
Medal "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" nosi się na lewej piersi w kolejności ustalonej w uchwale Rady Państwa z dnia 29 lutego 1960 r. w sprawie orderów i odznaczeń (Monitor Polski Nr 25, poz. 120).
2.
Zamiast medalu można nosić jego miniaturę lub baretkę w kolejności ustalonej w przepisach, o których mowa w ust. 1.
§  9.
Tracą moc dotychczasowe przepisy w sprawie zasad zaliczania służby wojskowej i pracy do okresów wymaganych dla nadania Srebrnego i Złotego Medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny".
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Załącznik

WZORY ODZNAK MEDALU "SIŁY ZBROJNE W SŁUŻBIE OJCZYZNY"

(pominięty)

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1968.33.223

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady i tryb nadawania medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny".
Data aktu: 16/07/1968
Data ogłoszenia: 01/08/1968
Data wejścia w życie: 01/08/1968