Tryb pobierania do kontroli jakościowej próbek wyrobów.

ZARZĄDZENIE
PREZESA CENTRALNEGO URZĘDU JAKOŚCI I MIAR
z dnia 16 lipca 1968 r.
w sprawie trybu pobierania do kontroli jakościowej próbek wyrobów.

Na podstawie art. 6 ust. 3 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o utworzeniu Centralnego Urzędu Jakości i Miar (Dz. U. Nr 23, poz.147) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zarządzenie ustala tryb pobierania do badań jakościowych próbek surowców, materiałów, półwyrobów i wyrobów gotowych, zwanych dalej "wyrobami", z wyjątkiem próbek wyrobów wymienionych w ust. 2, przy przeprowadzaniu kontroli jakości wyrobów w zakładach produkcyjnych przez Centralny Urząd Jakości i Miar oraz podległe mu okręgowe i obwodowe urzędy jakości i miar, zwane dalej "organami administracji jakości i miar".
2.
Tryb pobierania próbek wyrobów wytwarzanych dla potrzeb obronności kraju regulują odrębne przepisy.
§  2.
1.
Próbki wyrobów pobiera się w wypadkach, gdy nie można dokonać oceny jakości danego wyrobu bez przeprowadzenia badań próbki tego wyrobu.
2.
Badania próbek wyrobów przeprowadza się w jednostce, w której pobrano próbkę, a w razie uzasadnionej potrzeby - poza tą jednostką.
§  3.
Próbki wyrobów pobiera się:
1)
w zakładach produkcyjnych i należących do tych zakładów wytwórniach, magazynach, składach i innych pomieszczeniach, w których wyroby są wytwarzane, przetwarzane, zużywane do produkcji lub przechowywane dla celów produkcji, obrotu lub sprzedaży,
2)
w jednostkach obrotu handlowego.
§  4.
1.
Próbki wyrobów powinny być pobierane w ilości i w sposób określony w Polskich Normach lub w normach branżowych, a jeżeli takie normy nie zostały ustanowione lub nie zawierają postanowień dotyczących pobierania próbek, próbki powinny być pobierane zgodnie z ustalonymi dla danego wyrobu warunkami technicznymi lub normami zakładowymi, a w razie ich braku - w sposób przyjęty zwyczajowo i w ilościach niezbędnych do przeprowadzenia badań.
2.
Pobranie próbki w zakładzie produkcyjnym powinno być poprzedzone ustaleniem partii produkcyjnej, z której próbka ma być pobrana.
§  5.
1.
Do pobierania próbek wyrobów do badań jakościowych uprawnieni są upoważnieni do kontroli przez organy administracji jakości i miar pracownicy tych organów oraz rzeczoznawcy.
2.
O pobraniu próbki wyrobu w jednostce obrotu handlowego organ administracji jakości i miar, który zarządził kontrolę jakości danego wyrobu, zawiadamia producenta tego wyrobu.
3.
O pobraniu do badań niszczących próbki wyrobu o wartości powyżej 2000 zł organ zarządzający kontrolę jakości wyrobu zawiadamia jednostkę nadrzędną nad producentem wyrobu.
§  6.
1.
Próbkę wyrobu pobiera się w obecności kierownika jednostki, w której dokonuje się pobrania próbki, lub w obecności osób przez niego upoważnionych.
2.
Z czynności pobrania próbki sporządza się protokół w trzech egzemplarzach, z których jeden, stanowiący równocześnie pokwitowanie odbioru próbki, pozostawia się w jednostce, w której pobrano próbkę. W protokole należy między innymi wymienić numer i datę upoważnienia do kontroli, organ, który je wystawił, oraz nazwiska osób uczestniczących w czynnościach związanych z pobraniem próbki.
§  7.
Kierownik jednostki, w której pobiera się próbkę, obowiązany jest zapewnić warunki umożliwiające dokonanie wszystkich czynności związanych z pobraniem próbki. W szczególności kierownik jednostki powinien:
1)
przydzielić na czas wykonywania tych czynności odpowiednie pomieszczenie do pracy, niezbędny sprzęt biurowy, odzież ochronną oraz środki techniczne do pobrania próbki,
2)
przydzielić w miarę możliwości potrzebne środki transportowe w celu przewiezienia próbki do miejscowości, z którą brak jest połączeń publicznymi środkami komunikacyjnymi,
3)
przedstawić osobie upoważnionej do pobrania próbki żądane dokumenty dotyczące badanego wyrobu (protokół kontroli technicznej, warunki odbioru technicznego, normy, rysunki itp.) oraz udzielić wyczerpujących informacji w tym zakresie,
4)
umożliwić właściwe pobranie próbki, jej zabezpieczenie, zakonserwowanie, opakowanie i wysłanie pod wskazany adres, a w razie pobierania próbki o dużym ciężarze albo o dużych wymiarach, załadowanie próbki według wskazań osoby upoważnionej do jej pobrania.
§  8.
1.
Pobrane próbki wyrobów trwałego użytku organy administracji jakości i miar obowiązane są zwracać jednostce, w której pobrano próbki danego wyrobu, w terminie 14 dni od daty zakończenia postępowania związanego z badaniem próbki, chyba że próbka w wyniku badań uległa całkowitemu zniszczeniu.
2.
Nie podlegają zwrotowi próbki wyrobów spożywczych oraz nietrwałych, łatwo psujących się i takich, które straciły termin ważności.
3.
Na zwracane w trybie ust. 1 próbki wyrobów wystawia się protokoł zwrotu, a w razie całkowitego zniszczenia próbki - protokół zniszczenia, które przesyła się jednostce, w której pobrano próbki.
§  9.
1.
Próbki pobiera się na koszt jednostki, w której próbkę pobrano. Jednostka ta ponosi także koszty związane z pobieraniem (§ 7 pkt 4) i zwrotem (§ 8 ust. 1) próbki.
2.
Koszty badań próbek ponosi producent wyrobu, a w razie ujawnienia wad - jednostka ponosząca odpowiedzialność za wadę, o ile jednostką tą nie jest producent wyrobu.
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszeniąa.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1968.32.218

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Tryb pobierania do kontroli jakościowej próbek wyrobów.
Data aktu: 16/07/1968
Data ogłoszenia: 30/07/1968
Data wejścia w życie: 30/07/1968