Wytyczne dotyczące organizacji, składu i zakresu działania społecznych gromadzkich komitetów kultury fizycznej i turystyki.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO GŁÓWNEGO KOMITETU KULTURY FIZYCZNEJ I TURYSTYKI
z dnia 6 lipca 1968 r.
w sprawie wytycznych dotyczących organizacji, składu i zakresu działania społecznych gromadzkich komitetów kultury fizycznej i turystyki.

Na podstawie art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 17 lutego 1960 r. o organizacji spraw kultury fizycznej i turystyki (Dz. U. Nr 10, poz. 65) i § 20a ust. 3 zarządzenia nr 213 Prezesa Rady Ministrów z dnia 31 października 1960 r. w sprawie szczegółowej organizacji, składu i zakresu działania komitetów kultury fizycznej i turystyki prezydiów rad narodowych (Monitor Polski z 1960 r. Nr 82, poz. 372 i z 1967 r. Nr 36, poz. 167) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Ustala się wytyczne dotyczące organizacji, składu i zakresu działania społecznych gromadzkich komitetów kultury fizycznej i turystyki, stanowiące załącznik do zarządzenia.
2.
Wytyczne (ust. 1) stosuje się odpowiednio do społecznych komitetów kultury fizycznej i turystyki prezydiów rad narodowych osiedli oraz miejskich rad narodowych w miastach nie stanowiących powiatów oraz dzielnicowych rad narodowych w miastach stanowiących powiaty.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WYTYCZNE DOTYCZĄCE ORGANIZACJI, SKŁADU I ZAKRESU DZIAŁANIA SPOŁECZNYCH GROMADZKICH KOMITETÓW KULTURY FIZYCZNEJ I TURYSTYKI

§  1.
Gromadzki społeczny komitet kultury fizycznej i turystyki, zwany dalej "gromadzkim komitetem", powołuje prezydium właściwej gromadzkiej rady narodowej.
§  2.
Gromadzki komitet działa zgodnie z uchwałami i wytycznymi gromadzkiej rady narodowej i jej prezydium oraz komitetu kultury fizycznej i turystyki wyższego stopnia.
§  3.
1.
Gromadzki komitet współdziała w zakresie swoich zadań z organizacjami społecznymi, a w szczególności ze związkami zawodowymi, organizacjami młodzieżowymi i spółdzielczymi.
2.
Gromadzki komitet współpracuje z właściwymi komisjami gromadzkiej rady narodowej.
§  4.
Do zakresu działania gromadzkiego komitetu należy:
1)
opiniowanie oraz przedkładanie prezydium gromadzkiej rady narodowej wniosków w sprawach związanych z całokształtem działalności w zakresie kultury fizycznej i turystyki na terenie gromady;
2)
opracowywanie planów i programu rozwoju kultury fizycznej i turystyki na terenie gromady;
3)
wykonywanie zadań zleconych przez prezydium gromadzkiej rady narodowej, a w szczególności w zakresie:
a)
koordynowania i kontrolowania działalności instytucji i organizacji w zakresie zadań wynikających z przyjętych planów i programu, o których mowa w pkt 2,
b)
kontroli inwestycji sportowych i turystycznych wykonywanych w ramach czynów społecznych.
§  5.
1.
Gromadzki komitet składa się z:
1)
przewodniczącego,
2)
członków w liczbie co najmniej 6.
2.
Przewodniczącego gromadzkiego komitetu powołuje i odwołuje prezydium gromadzkiej rady narodowej w porozumieniu z przewodniczącym właściwego powiatowego komitetu kultury fizycznej i turystyki.
3.
Członków gromadzkiego komitetu powołuje i odwołuje przewodniczący prezydium gromadzkiej rady narodowej na wniosek przewodniczącego komitetu spośród osób wskazanych przez prezydium gromadzkiej rady narodowej oraz spośród przedstawicieli instytucji i organizacji zajmujących się działalnością w dziedzinie kultury fizycznej lub turystyki i działaczy ruchu młodzieżowego.
§  6.
Przewodniczący gromadzkiego komitetu wykonuje uprawnienia komitetu w okresie pomiędzy jego posiedzeniami, z wyjątkiem spraw zastrzeżonych do decyzji komitetu.
§  7.
1.
Posiedzenia gromadzkiego komitetu odbywają się co najmniej raz na kwartał.
2.
Posiedzenia gromadzkiego komitetu zwołuje przewodniczący komitetu, który ustala termin, miejsce i porządek obrad.
3.
Nadzwyczajne posiedzenia gromadzkiego komitetu zwołuje przewodniczący komitetu z własnej inicjatywy lub na żądanie co najmniej 4 członków komitetu w terminie 2-tygodniowym od zgłoszenia wniosku.
4.
W razie nieusprawiedliwionej nieobecności członka gromadzkiego komitetu na trzech kolejnych posiedzeniach - przewodniczący komitetu może wystąpić z wnioskiem do przewodniczącego prezydium gromadzkiej rady narodowej o odwołanie członka z komitetu.
5.
W posiedzeniach gromadzkiego komitetu mogą uczestniczyć z głosem doradczym osoby zaproszone, których listę ustala przewodniczący komitetu.
§  8.
1.
Przedmiotem obrad gromadzkiego komitetu są sprawy kultury fizycznej i turystyki.
2.
Obradom gromadzkiego komitetu przewodniczy przewodniczący komitetu lub zastępujący go członek komitetu.
3.
Posiedzenia gromadzkiego komitetu są protokołowane. Protokół podpisują przewodniczący oraz protokolant.
§  9.
1.
Powzięcia uchwały gromadzkiego komitetu wymaga:
1)
ustalanie kierunków i programu rozwoju kultury fizycznej i turystyki na terenie gromady,
2)
ustalanie regulaminu obrad komitetu.
2.
Zgłoszone projekty uchwał, których treść dotyczy porządku obrad, podlegają rozpatrzeniu na posiedzeniu gromadzkiego komitetu.
3.
Członkowie mogą wnosić poprawki do zgłoszonych projektów uchwał.
4.
Uchwały są podejmowane przez gromadzki komitet w głosowaniu jawnym.
5.
Uchwały gromadzkiego komitetu są prawomocne, jeżeli zostały podjęte w obecności co najmniej 4 członków komitetu.
6.
W razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.
7.
Przewodniczący może odroczyć głosowanie nad projektem uchwały na czas potrzebny do stwierdzenia, czy wskutek przyjętych poprawek nie zachodzi sprzeczność z poszczególnymi jej postanowieniami lub innymi przepisami.
8.
Uchwały gromadzkiego komitetu są podpisywane przez przewodniczącego komitetu.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1968.32.216

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Wytyczne dotyczące organizacji, składu i zakresu działania społecznych gromadzkich komitetów kultury fizycznej i turystyki.
Data aktu: 06/07/1968
Data ogłoszenia: 30/07/1968
Data wejścia w życie: 30/07/1968