Dysponowanie mocą urządzeń energetycznych przyłączonych do wspólnej sieci elektrycznej oraz rozdzielanie energii elektrycznej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA GÓRNICTWA I ENERGETYKI
z dnia 9 lipca 1968 r.
w sprawie dysponowania mocą urządzeń energetycznych przyłączonych do wspólnej sieci elektrycznej oraz rozdzielania energii elektrycznej.

Na podstawie art. 4 ust. 2 pkt 3 i 4 oraz w związku z art. 7 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 30 maja 1962 r. o gospodarce paliwowo-energetycznej (Dz. U. Nr 32, poz. 150) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Do dysponowania mocą oraz rozdzielania energii elektrycznej w krajowym układzie elektroenergetycznym upoważnione jest Zjednoczenie Energetyki, działające w tym zakresie przez Państwową Dyspozycję Mocy, zwaną dalej w skrócie PDM.
2.
Krajowym układem elektroenergetycznym w rozumieniu zarządzenia jest zespół przyłączonych do wspólnej sieci elektrycznej urządzeń służących do wytwarzania, przetwarzania, przesyłania, rozdzielania i odbioru energii elektrycznej.
§  2.
Jednostki organizacyjne zarządzające urządzeniami energetycznymi wchodzącymi w skład krajowego układu elektroenergetycznego obowiązane są do podporządkowania się poleceniom PDM w zakresie określonym w art. 7 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 30 maja 1962 r. o gospodarce paliwowo-energetycznej (Dz. U. Nr 32, poz. 150), a w szczególności do:
1)
dostarczania PDM aktualnej dokumentacji technicznej urządzeń energetycznych wytwórczych, niezbędnej do ustalania programów pracy urządzeń krajowego układu elektroenergetycznego,
2)
uzgadniania z PDM rocznych i kwartalnych planów produkcji energii elektrycznej,
3)
realizacji ustalonych programów pracy urządzeń krajowego układu elektroenergetycznego,
4)
uzgadniania z PDM harmonogramów remontów urządzeń krajowego układu elektroenergetycznego, sporządzanych według wytycznych PDM,
5)
występowania do PDM o zezwolenie na przerwanie pracy urządzeń energetycznych wytwórczych o mocy zainstalowanej powyżej 0,5 MW, urządzeń przetwórczych i przesyłowych,
6)
informowania PDM o gotowości ruchowej urządzeń krajowego układu elektroenergetycznego i ich zdolności produkcyjnej,
7)
instalowania urządzeń samoczynnego częstotliwościowego odciążania zgodnie z wytycznymi PDM,
8)
realizacji wniosków PDM zmierzających do poprawy warunków pracy urządzeń krajowego układu elektroenergetycznego, np. w zakresie nastawiania zabezpieczeń, programów pracy kondensatorów statycznych.
§  3.
1.
Programy pracy urządzeń krajowego układu elektroenergetycznego ustala PDM, kierując się zapewnieniem niezawodności pracy urządzeń krajowego układu elektroenergetycznego oraz uzyskaniem optymalnych wskaźników techniczno-ekonomicznych w zakresie gospodarki paliwowo-energetycznej w skali kraju.
2.
W razie nieprzewidzianych zmian w pracy urządzeń krajowego układu elektroenergetycznego, PDM może wprowadzać zmiany w ustalonych programach pracy.
3.
PDM przeprowadza bieżącą kontrolę przebiegu realizacji ustalonych programów pracy.
§  4.
Tryb przekazywania danych, o których mowa w § 2, i programów, o których mowa w § 3, jak również wymagania niezbędne do utrzymania normalnej częstotliwości w krajowym układzie elektroenergetycznym, ustala Zjednoczenie Energetyki.
§  5.
1.
Plany ograniczeń pobieranej mocy elektrycznej w razie wystąpienia niedoboru mocy lub energii elektrycznej w krajowym układzie elektroenergetycznym ustala Państwowy Inspektorat Gospodarki Paliwowo-Energetycznej w porozumieniu z zainteresowanymi ministerstwami.
2.
PDM realizuje zadania wynikające z planów określonych w ust. 1 po wykorzystaniu innych możliwości zbilansowania zapotrzebowania mocy w krajowym układzie elektroenergetycznym.
§  6.
PDM upoważniona jest do operatywnego ograniczania lub czasowego wstrzymania dostawy energii elektrycznej odbiorcom poza planami, o których mowa w § 5, w razie:
1)
zagrożenia niezawodności pracy urządzeń krajowego układu elektroenergetycznego,
2)
zagrożenia życia ludzkiego,
3)
zagrożenia mienia (np. przez pożar).
§  7.
Na wniosek jednostki organizacyjnej, której w wyniku wykonania przepisów § 5 i 6 ograniczono lub wstrzymano dostawę energii elektrycznej lub ograniczono pracę własnych urządzeń wytwórczych, PDM pisemnie potwierdza wydane polecenie.
§  8.
Stosownie do przepisu art. 21 ustawy z dnia 30 maja 1962 r. o gospodarce paliwowo-energetycznej tracą moc wszystkie dotychczasowe przepisy w zakresie uregulowanym niniejszym zarządzeniem, a w szczególności:
1)
zarządzenie nr 393 Przewodniczącego Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 2 października 1951 r. w sprawie organizacji dyspozycji energią elektryczną (Biuletyn PKPG Nr 27, poz. 291),
2)
instrukcja nr 9 Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 29 czerwca 1953 r. w sprawie wykonywania przez Ministra Energetyki nadzoru nad elektrowniami nie zbywającymi zawodowo energii elektrycznej w zakresie działalności eksploatacyjnej i inwestycyjnej (Biuletyn PKPG Nr 21, poz. 87),
3)
zarządzenie nr 115 Ministra Energetyki z dnia 1 sierpnia 1953 r. w sprawie zapobiegania i likwidacji awaryjnego spadku okresów,
4)
zarządzenie nr 181 Ministra Energetyki z dnia 19 listopada 1953 r. w sprawie poziomów napięć w systemach energetycznych,
5)
zarządzenie nr 55 Ministra Energetyki z dnia 5 marca 1954 r. w sprawie dotrzymywania wielkości częstotliwości w systemach energetycznych i wielkości wymiany międzysystemowej (z późniejszymi zmianami).
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1968.31.211

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Dysponowanie mocą urządzeń energetycznych przyłączonych do wspólnej sieci elektrycznej oraz rozdzielanie energii elektrycznej.
Data aktu: 09/07/1968
Data ogłoszenia: 19/07/1968
Data wejścia w życie: 19/07/1968