Rejonizacja hodowli trzody chlewnej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA
z dnia 2 lipca 1968 r.
w sprawie rejonizacji hodowli trzody chlewnej.

Na podstawie art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 2 grudnia 1960 r. o hodowli zwierząt gospodarskich (Dz. U. z 1960 r. Nr 54, poz. 310 i z 1963 r. Nr 22, poz. 113) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
W całym kraju uznaje się za odpowiednią do hodowli trzodę chlewną ras: wielkiej białej polskiej, polskiej białej zwisłouchej i złotnickiej białej.
2.
W rejonach kraju, określonych w dalszych przepisach zarządzenia, uznaje się ponadto za odpowiednią do hodowli trzodę chlewną ras: puławskiej i złotnickiej pstrej.
§  2.
1.
Trzodę chlewną rasy puławskiej uznaje się za odpowiednią do hodowli w następujących rejonach:
1)
w województwie katowickim - w powiatach będzińskim, częstochowskim, myszkowskim i zawierciańskim;
2)
w województwie kieleckim - w powiatach kozienickim, lipskim i zwoleńskim;
3)
w województwie lubelskim - w powiatach lubartowskim i puławskim;
4)
w województwie warszawskim - w powiatach garwolińskim i ryckim.
2.
Trzodę chlewną rasy złotnickiej pstrej uznaje się za odpowiednią do hodowli w powiatach kętrzyńskim i węgorzewskim województwa olsztyńskiego.
§  3.
1.
Minister Rolnictwa może zezwolić na hodowlę w określonych gospodarstwach, położonych poza rejonami określonymi w § 2, trzody chlewnej ras puławskiej i złotnickiej pstrej pod warunkiem, że materiał produkowany w tych gospodarstwach - z wyjątkiem sztuk dorosłych i tuczników zbywanych na ubój państwowemu aparatowi skupu - będzie rozprowadzany tylko za pośrednictwem uspołecznionego aparatu obrotu zwierzętami hodowlanymi.
2.
Minister Rolnictwa może zezwolić na hodowlę w określonych gospodarstwach trzody chlewnej nowych grup rasowych pod warunkiem, że będzie ona reprezentowała wybitne walory mięsnego typu użytkowego.
§  4.
W następujących rejonach:
1)
w województwie białostockim - w powiatach białostockim, hajnowskim i sokólskim,
2)
w województwie kieleckim - w powiatach buskim, iłżeckim, jędrzejowskim, kieleckim, koneckim, opatowskim, opoczyńskim, pińczowskim i włoszczowskim,
3)
w województwie krakowskim - w powiecie nowotarskim,
4)
w województwie lubelskim - w powiatach bialskim, kraśnickim, łukowskim, opolsko-lubelskim, parczewskim, radzyńskim i włodawskim,
5)
w województwie łódzkim - w powiecie rawskim,
6)
w województwie warszawskim - w powiatach łosickim, mińskim, otwockim, siedleckim, sokołowskim, węgrowskim i wołomińskim

- uznaje się za odpowiednią do hodowli w okresie dwóch lat od wejścia w życie zarządzenia również trzodę chlewną rasy puławskiej, jeżeli przed wejściem w życie zarządzenia lochy tej rasy zostały wpisane do ksiąg zwierząt zarodowych, a knury tej rasy zostały wpisane do ksiąg zwierząt zarodowych lub rejestru knurów hodowlanych.

§  5.
Traci moc zarządzenie Ministra Rolnictwa z dnia 3 września 1955 r. w sprawie rejonizacji hodowli trzody chlewnej poszczególnych ras i typów (Monitor Polski z 1955 r. Nr 93, poz. 1200, z 1958 r. Nr 9, poz. 48 i z 1959 r. Nr 43, poz. 202).
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024