Rozliczenia Powszechnej Kasy Oszczędności z zysków bilansowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 4 czerwca 1968 r.
w sprawie rozliczeń Powszechnej Kasy Oszczędności z zysków bilansowych.

Na podstawie art. 51 ustawy z dnia 1 lipca 1958 r. o prawie budżetowym (Dz. U. Nr 45, poz. 221 i z 1963 r. Nr 28, poz. 164) zarządza się, co następuje:
§  1.
Powszechna Kasa Oszczędności dokonuje rozliczeń z zysków bilansowych z budżetami wojewódzkich (miast wyłączonych z województw) rad narodowych oraz z budżetem centralnym.
§  2.
1.
Na dochód budżetów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) oddziały wojewódzkie Powszechnej Kasy Oszczędności (PKO) obowiązane są przelewać 50% zysków bilansowych, osiąganych przez oddziały operacyjne PKO, działające na terenie poszczególnych województw (miast wyłączonych z województw), po potrąceniu strat innych oddziałów operacyjnych z terenu województwa (miasta wyłączonego z województwa).
2.
Oddziały wojewódzkie PKO dokonują zaliczkowych przelewów (ust. 1) za I, II i III kwartał każdego roku w terminie do dnia 25 miesiąca następującego po zakończeniu kwartału, w którym zysk został osiągnięty, w IV zaś kwartale dokonują przelewu wpłaty zaliczkowej w wysokości 1/3 wpłaty należnej za pierwsze trzy kwartały - w terminie do dnia 24 grudnia każdego roku.
3.
Podstawą do ustalenia kwoty przelewu jest zbiorczy bilans wojewódzki za kwartał ubiegły. W bilansie tym należy wykazywać odrębnie wyniki oddziałów operacyjnych położonych na terenie województwa i odrębnie wyniki oddziałów operacyjnych położonych na terenie miasta wyłączonego z województwa.
4.
W razie skorzystania przez prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) z uprawnień do przyznania udziałów w zyskach PKO powiatowym, miejskim i dzielnicowym radom narodowym, na których terenie działania mają siedzibę oddziały operacyjne PKO, prezydia te wskażą oddziałom wojewódzkim PKO tryb ustalania i przekazywania udziałów w zyskach na rzecz prezydiów rad narodowych niższego stopnia, właściwych dla siedziby oddziałów operacyjnych PKO, w granicach do 50% zysków wykazanych przez te oddziały.
§  3.
1.
Na dochód budżetu centralnego Centrala PKO obowiązana jest przelewać zaliczkowo co kwartał 1/8 planowanego zysku PKO, po potrąceniu przewidywanych odpisów na fundusze własne PKO.
2.
Planowane wpłaty należy przelewać w terminie do dnia 25 ostatniego miesiąca każdego kwartału.
§  4.
Ostatecznego rozliczenia z tytułu wpłat z zysku Centrala oraz oddziały wojewódzkie PKO dokonają w terminie 14 dni, licząc od następnego dnia po wydaniu decyzji Ministra Finansów o zatwierdzeniu zbiorczego bilansu PKO i podziału zysku bilansowego.
§  5.
Nadpłaty wynikłe z przelewów, o których mowa w § 2 ust. 2 i § 3 ust. 1, podlegają zaliczeniu na poczet najbliższych wpłat z tego tytułu.
§  6.
1.
Przelewów zysku, o których mowa w § 2, należy dokonywać na rachunek dochodów budżetowych wydziału finansowego prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa). W wypadkach określonych w § 2 ust. 4 przelewów należy dokonywać na rachunek dochodów budżetowych wydziałów finansowych prezydiów właściwych rad narodowych miast, powiatów i dzielnic.
2.
Przelewów zysku, o których mowa w § 3, należy dokonywać na rachunek dochodów budżetu centralnego w Wydziale Finansowym Prezydium Rady Narodowej m. st. Warszawy.
§  7.
1.
Oddziały wojewódzkie oraz Centrala PKO w terminach dokonania przelewów, o których mowa w § 2, 3 i 4, obowiązane są przedkładać właściwemu organowi finansowemu oraz Ministerstwu Finansów - jeśli chodzi o przelewy na dochód budżetu centralnego - deklaracje, wskazujące wysokość dokonanej wpłaty oraz podstawę jej obliczenia.
2.
Właściwe organy finansowe (§ 6) obowiązane są sprawować nadzór nad prawidłowością i terminowością przelewów zysku Powszechnej Kasy Oszczędności.
§  8.
Tracą moc zarządzenia Ministra Finansów:
1)
z dnia 29 marca 1960 r. w sprawie rozliczeń Powszechnej Kasy Oszczędności z zysków bilansowych (Monitor Polski Nr 33, poz. 164),
2)
z dnia 11 czerwca 1965 r. w sprawie rozliczeń Powszechnej Kasy Oszczędności z zysków bilansowych (Monitor Polski Nr 32, poz. 176).
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1968 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024