Obowiązek zatwierdzania typu niektórych geodezyjnych narzędzi pomiarowych oraz upoważnienie Instytutu Geodezji i Kartografii w Warszawie do zatwierdzania typu tych narzędzi.

ZARZĄDZENIE
PREZESA CENTRALNEGO URZĘDU JAKOŚCI I MIAR
z dnia 22 maja 1968 r.
w sprawie obowiązku zatwierdzania typu niektórych geodezyjnych narzędzi pomiarowych oraz upoważnienia Instytutu Geodezji i Kartografii w Warszawie do zatwierdzania typu tych narzędzi.

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2 i art. 14 pkt 2 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o miarach i narzędziach pomiarowych (Dz. U. Nr 23, poz. 148) zarządza się, co następuje:
§  1.
Wprowadza się obowiązek zatwierdzania typu geodezyjnych narzędzi pomiarowych przeznaczonych do produkcji seryjnej, nie podlegających obowiązkowi legalizacji, wymienionych w wykazie stanowiącym załącznik do zarządzenia.
§  2.
Upoważnia się Instytut Geodezji i Kartografii w Warszawie, zwany dalej "Instytutem", do zatwierdzania typu narzędzi pomiarowych, o których mowa w § 1.
§  3.
Właściwość miejscowa Instytutu obejmuje teren całego kraju.
§  4.
Instytut dokonywać będzie zatwierdzania typu narzędzi pomiarowych geodezyjnych, o których mowa w § 1, w trybie i na zasadach określonych ustawą z dnia 17 czerwca 1966 r. o miarach i narzędziach pomiarowych (Dz. U. Nr 23, poz. 148) oraz aktami prawnymi wydanymi na podstawie tej ustawy.
§  5.
Przy wykonywaniu czynności związanych z zatwierdzaniem typu narzędzi pomiarowych, o których mowa w § 1, Instytut posługiwać się będzie wzorcami kontrolnymi, zalegalizowanymi w Centralnym Urzędzie Jakości i Miar.
§  6.
1.
Zakłady wytwarzające narzędzia pomiarowe, o których mowa w § 1, obowiązane są do zgłaszania Instytutowi rocznych planów nowych uruchomień produkcji tych narzędzi. Zgłoszenie powinno nastąpić w terminie przewidzianym do składania tych planów organom nadrzędnym.
2.
Zakłady wytwarzające w dniu wejścia w życie zarządzenia narzędzia pomiarowe, o których mowa w § 1, obowiązane są nadesłać Instytutowi do dnia 31 marca 1969 r. wnioski o zatwierdzenie typu tych narzędzi.
§  7.
Nadzór i kontrolę nad czynnościami Instytutu w zakresie zatwierdzania typu narzędzi pomiarowych, o których mowa w § 1, sprawuje Centralny Urząd Jakości i Miar.
§  8.
Od decyzji Instytutu w sprawach związanych z zatwierdzaniem typu narzędzi pomiarowych, o których mowa w § 1, przysługuje odwołanie do Centralnego Urzędu Jakości i Miar.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1968 r.

ZAŁĄCZNIK

WYKAZ GEODEZYJNYCH NARZĘDZI POMIAROWYCH NIE OBJĘTYCH OBOWIĄZKIEM LEGALIZACJI, A PODLEGAJĄCYCH OBOWIĄZKOWI ZATWIERDZANIA TYPU

Lp. Wyszczególnienie
1 Narzędzia do pomiaru lub wyznaczania elementów kątowych (teodolity,

teodolity-tachimetry, kierownice optyczne, niwelatory, węgielnice,

pochylniki).

2 Narzędzia do optycznego (elektromagnetycznego) pomiaru odległości

(dalmierze optyczne, nasadki dalmiercze, dalmierze radiowe, dalmierze

świetlne).

3 Geodezyjne przymiary sztywne i drutowe (łaty poligonowe, łaty bazowe, łaty

noniuszowe, łaty niwelacyjne, łaty tachimetryczne, łaty topograficzne,

druty inwarowe).

4 Narzędzia do oznaczania celu (tarcze celownicze, heliotropy).
5 Narzędzia do astronomicznej i magnetycznej orientacji kierunku (nasadki

astronomiczne, busole geodezyjne).

6 Narzędzia do kartowania danych geodezyjnych oraz kameralnego wyznaczania

współrzędnych (koordynatografy, nanośniki, podziałki transwersalne).

7 Narzędzia do wyznaczania powierzchni na mapach (planimetry, polomierze).
8 Specjalistyczne narzędzia pomiarowe do pomiarów w zakresie geodezji

inżynieryjnej.

9 Narzędzia do optycznego centrowania nad i pod punktem oraz do wyznaczania

celowych pionowych (piony optyczne, pionowniki).

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1968.24.158

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Obowiązek zatwierdzania typu niektórych geodezyjnych narzędzi pomiarowych oraz upoważnienie Instytutu Geodezji i Kartografii w Warszawie do zatwierdzania typu tych narzędzi.
Data aktu: 22/05/1968
Data ogłoszenia: 08/06/1968
Data wejścia w życie: 01/07/1968