Prowadzenie rejestru mierniczych górniczych, geologów górniczych i asystentów mierniczego górniczego.

ZARZĄDZENIE
PREZESA WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO
z dnia 16 maja 1968 r.
w sprawie prowadzenia rejestru mierniczych górniczych, geologów górniczych i asystentów mierniczego górniczego.

Na podstawie art. 106 ust. 4 dekretu z dnia 6 maja 1953 r. - Prawo górnicze (Dz. U. z 1961 r. Nr 23, poz. 113) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rejestr mierniczych górniczych, geologów górniczych i asystentów mierniczego górniczego, zwany niżej "rejestrem", obejmuje osoby posiadające stwierdzone przez Wyższy Urząd Górniczy uprawnienia do wykonywania czynności mierniczych górniczych, geologów górniczych i asystentów mierniczego górniczego.
§  2.
Wpisowi do rejestru podlegają wszystkie osoby, które nabyły uprawnienia mierniczego górniczego, geologa górniczego lub asystenta mierniczego górniczego, chociażby nie wykonywały czynności zawodowych w zakresie tych uprawnień.
§  3.
Wpis do rejestru następuje z urzędu po stwierdzeniu przez Wyższy Urząd Górniczy uprawnień osoby zainteresowanej.
§  4.
Instytucje i przedsiębiorstwa górnicze obowiązane są do zgłoszenia do rejestru, w terminie 30 dni, przyjęcia do pracy, rozwiązania stosunku służbowego oraz zmian na stanowisku lub miejscu pracy mierniczego górniczego, geologa górniczego oraz asystenta mierniczego górniczego.
§  5.
W rejestrze wpisuje się:
1)
imię, nazwisko, datę i miejsce urodzenia oraz adres uprawnionego,
2)
wykształcenie zawodowe, datę egzaminu oraz zakres uprawnień do wykonywania czynności zawodowych,
3)
przebieg pracy zawodowej (§ 4),
4)
kary dyscyplinarne oraz pozbawienia prawa wykonywania czynności zawodowych.
§  6.
Skreślenie z rejestru następuje:
1)
z urzędu - w razie zaistnienia okoliczności określonych w art. 107 dekretu z dnia 6 maja 1953 r. - Prawo górnicze (Dz. U. z 1961 r. Nr 23, poz. 113) oraz w razie zgonu osoby wpisanej do rejestru,
2)
na żądanie osoby wpisanej do rejestru.
§  7.
Na wniosek osoby wpisanej do rejestru oraz zainteresowanej instytucji lub przedsiębiorstwa górniczego Wyższy Urząd Górniczy wydaje zaświadczenie o wpisie do rejestru.
§  8. 1
(skreślony).
§  9.
1.
Wpis do rejestru osób, które przed dniem wejścia w życie zarządzenia nabyły uprawnienia mierniczych górniczych lub asystentów mierniczego górniczego, następuje na wniosek zainteresowanego lub instytucji albo przedsiębiorstwa górniczego, które zatrudnia mierniczego górniczego lub asystenta mierniczego górniczego.
2.
Wniosek o wpis do rejestru powinien być wniesiony do Wyższego Urzędu Górniczego w terminie 4 miesięcy od dnia wejścia w życie zarządzenia.
3.
Do wniosku o wpis do rejestru należy dołączyć:
1)
dowód stwierdzający uprawnienia do wykonywania czynności mierniczego górniczego lub asystenta mierniczego górniczego,
2)
oświadczenie osoby zainteresowanej o niepozbawieniu prawa pełnienia czynności mierniczego górniczego lub asystenta mierniczego górniczego,
3)
opis przebiegu pracy zawodowej.
§  10.
Traci moc zarządzenie Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego z dnia 17 marca 1958 r. w sprawie trybu i zasad prowadzenia rejestru mierniczych górniczych i asystentów mierniczego górniczego (Monitor Polski Nr 21, poz. 131).
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 13 lipca 1968 r.
1 § 8 skreślony przez § 2 zarządzenia z dnia 31 grudnia 1990 r. zmieniającego niektóre zarządzenia Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego (M.P.91.4.22) z dniem 15 lutego 1991 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024