Zm.: statut Państwowego Zakładu Ubezpieczeń.

UCHWAŁA Nr 122
RADY MINISTRÓW
z dnia 24 kwietnia 1968 r.
w sprawie zmiany statutu Państwowego Zakładu Ubezpieczeń.

Na podstawie art. 21 ustawy z dnia 2 grudnia 1958 r. o ubezpieczeniach majątkowych i osobowych (Dz. U. z 1958 r. Nr 72, poz. 357 i z 1964 r. Nr 16, poz. 94) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
W statucie Państwowego Zakładu Ubezpieczeń, stanowiącym załącznik do uchwały nr 100 Rady Ministrów z dnia 18 marca 1960 r. w sprawie nadania statutu Państwowemu Zakładowi Ubezpieczeń (Monitor Polski Nr 34, poz. 167), wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 7 dodaje się ust. 1a w brzmieniu:

"1a. W wypadkach uzasadnionych rozwojem ubezpieczeń na określonych terenach lub w określonych dziedzinach, a gdy chodzi o ubezpieczenia osobowe - w określonych środowiskach, Minister Finansów może powołać członków rady ubezpieczeniowej spośród innych osób niż wymienione w ust. 1.";

2)
w § 9:
a)
ust. 3 i 4 otrzymują brzmienie:

"3. Jednostkami organizacyjnymi PZU w terenie są:

1) oddziały wojewódzkie PZU i oddziały PZU dla m. st. Warszawy i m. Łodzi,

2) podległe oddziałom określonym w pkt 1:

a) inspektoraty powiatowe i miejskie,

b) oddziały powiatowe i miejskie, tworzone zamiast inspektoratów wtedy, gdy poza obsługą ubezpieczeń na terenie właściwych im powiatów lub miast wykonują określone zadania z zakresu obsługi ubezpieczeń w innych powiatach albo gdy utworzenie tych oddziałów jest uzasadnione znacznym rozwojem ubezpieczeń w powiecie lub mieście,

c) oddziały i inspektoraty specjalistyczne - tworzone do obsługi określonych grup ubezpieczeń;

3) podległe centrali PZU:

a) Oddział Opracowań Maszynowych wraz z tworzonymi w miarę potrzeby w ramach tego oddziału stacjami opracowań maszynowych,

b) Oddział Ubezpieczeń Specjalnych.

4. Zasady dotyczące tworzenia i zakresu działania inspektoratów powiatowych, miejskich i specjalistycznych oraz oddziałów powiatowych, miejskich i specjalistycznych podlegają zatwierdzeniu przez Ministra Finansów. Podział podstawowych komórek organizacyjnych centrali PZU i terenowych jednostek organizacyjnych PZU na komórki organizacyjne wewnętrzne (wydziały, referaty, stanowiska pracy) oraz zakres ich działania określa regulamin organizacyjny PZU, ustalony przez naczelnego dyrektora PZU.";

b)
dodaje się ust. 5 w brzmieniu:

"5. Tworzenie jednostek organizacyjnych, o których mowa w ust. 3, należy do naczelnego dyrektora PZU.";

3)
§ 11-13 otrzymują brzmienie:

"§ 11. 1. Na czele oddziałów stoją dyrektorzy oddziałów.

2. Dyrektorów oddziałów wojewódzkich oraz oddziałów dla m. st. Warszawy i m. Łodzi powołuje i odwołuje naczelny dyrektor PZU po zasięgnięciu opinii prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw).

3. Dyrektorów oddziałów powiatowych i oddziałów miejskich oraz dyrektorów oddziałów specjalistycznych powołują i odwołują dyrektorzy oddziałów wojewódzkich (oddziałów dla m. st. Warszawy i m. Łodzi) za zgodą naczelnego dyrektora PZU.

4. Dyrektorów Oddziału Ubezpieczeń Specjalnych i Oddziału Opracowań Maszynowych oraz kierowników stacji opracowań maszynowych powołuje naczelny dyrektor PZU.

§ 12. Na czele inspektoratów powiatowych, miejskich i specjalistycznych stoją kierownicy, powoływani i odwoływani przez dyrektorów oddziałów wojewódzkich (oddziałów dla m. st. Warszawy i m. Łodzi).

§ 13. 1. Oddziały powiatowe (miejskie) i inspektoraty powiatowe (miejskie) oraz oddziały i inspektoraty specjalistyczne wykonują bezpośrednią obsługę ubezpieczeń.

2. Naczelny dyrektor PZU może zlecić oddziałom powiatowym (miejskim) i inspektoratom powiatowym (miejskim) wykonywanie określonych czynności na terenie kilku powiatów (dzielnic).";

4)
§ 14, 15 i 16 skreśla się;
5)
w § 17:
a)
ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Do składania oświadczeń w imieniu PZU w zakresie jego praw i obowiązków majątkowych wymagane jest łączne działanie dwóch uprawnionych osób, z tym że w sprawach dotyczących ubezpieczenia obowiązkowego lub stosunku pracy wymagane jest działanie jednej uprawnionej osoby.",

b)
w ust. 2 pkt 1 skreśla się wyraz "centrali",
c)
ust. 2 pkt 3 otrzymuje brzmienie:

"3) dyrektorzy oddziałów powiatowych (miejskich), kierownicy inspektoratów powiatowych (miejskich) i specjalistycznych oraz stacji opracowań maszynowych, a także pracownicy tych jednostek organizacyjnych - upoważnieni na piśmie przez dyrektora oddziału",

d)
w ust. 4 skreśla się wyrazy "określonych odrębnymi przepisami";
6)
dodaje się § 18 w brzmieniu:

"§ 18. Prawa i obowiązki głównych księgowych PZU określa Minister Finansów na wniosek naczelnego dyrektora PZU."

§  2.
Minister Finansów ogłosi w Monitorze Polskim jednolity tekst uchwały nr 100 Rady Ministrów z dnia 18 marca 1960 r. w sprawie nadania statutu Państwowemu Zakładowi Ubezpieczeń (Monitor Polski Nr 34, poz. 167) wraz z załącznikiem (statutem), z uwzględnieniem zmian wynikających z przepisów ogłoszonych przed dniem wydania jednolitego tekstu i z zastosowaniem ciągłej numeracji paragrafów, ustępów i punktów.
§  3.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024