Komisja Organizacji Zarządzania.

UCHWAŁA Nr 107
RADY MINISTRÓW
z dnia 16 kwietnia 1968 r.
w sprawie Komisji Organizacji Zarządzania.

Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Komisja Organizacji Zarządzania, zwana dalej Komisją, jest organem administracji państwowej w zakresie organizacji zarządzania w gospodarce i administracji państwowej.
2.
Nadzór nad działalnością Komisji sprawuje Prezes Rady Ministrów.
3.
Na czele Komisji stoi Prezes, powoływany i odwoływany przez Prezesa Rady Ministrów.
4.
W skład Komisji wchodzą przedstawiciele:

Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów,

Przewodniczącego Komitetu Nauki i Techniki,

Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac,

Ministra Finansów,

Szefa Urzędu Rady Ministrów.

5.
Prezes Komisji zaprasza do udziału w jej pracach przedstawiciela Działu Ekonomicznego KC PZPR, Centralnej Rady Związków Zawodowych oraz przedstawiciela Najwyższej Izby Kontroli.
§  2.
1.
Komisja w swoim zakresie działania opracowuje analizy, opinie, wnioski i projekty przepisów prawnych dotyczące spraw związanych z organizacją i metodami działania oraz zasadami określania i wprowadzania obsad etatowych w jednostkach gospodarki narodowej i administracji państwowej.
2.
W szczególności wspomniane w ust. 1 analizy, opinie, wnioski i projekty przepisów prawnych dotyczą następujących spraw:
1)
zasad właściwej struktury organizacyjnej i podziału kompetencji poszczególnych rodzajów państwowych jednostek organizacyjnych,
2)
zasad właściwej administracyjnej obsady etatowej w państwowych jednostkach organizacyjnych,
3)
przeciwdziałania nieuzasadnionej rozbudowie aparatu zarządzania oraz nadmiernemu wzrostowi etatów osobowych i funduszu płac aparatu zarządzania,
4)
współpracy z punktu widzenia organizacji zarządzania w przygotowaniu i ocenie eksperymentów gospodarczych oraz w przygotowaniu wniosków i ocenie w zakresie koordynacji branżowej i terenowej,
5)
zagadnień usprawnień organizacyjnych i obsady etatowej jednostek administracji i gospodarki związanych z handlem zagranicznym,
6)
zagadnień organizacyjnych zjednoczeń (równorzędnych),
7)
opiniowania projektów statutów i innych aktów organizacyjnych wiążących się z działalnością Komisji, podlegających zatwierdzeniu przez Radę Ministrów lub Prezesa Rady Ministrów,
8)
opiniowania wniosków dotyczących ustalenia kontyngentów etatów osobowych w jednostkach budżetowych i wniosków o zwiększenie liczby etatów osobowych oraz dotyczących wysokości funduszu płac

oraz innych spraw zleconych Komisji przez Radę Ministrów, Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów lub Prezesa Rady Ministrów. Ponadto do zadań Komisji należy zbieranie i upowszechnianie informacji o najnowszych osiągnięciach w dziedzinie usprawnienia organizacji i metod zarządzania w gospodarce narodowej i administracji.

3.
Statut nadany Komisji przez Prezesa Rady Ministrów na wniosek Prezesa Komisji określi:
1)
szczegółowy zakres działania Komisji,
2)
tryb powoływania jej członków,
3)
sprawy zastrzeżone do decyzji Rady Ministrów, Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów lub Prezesa Rady Ministrów,
4)
kompetencje Prezesa,
5)
sprawy wymagające kolegialnego stanowiska Komisji,
6)
organizację aparatu wykonawczego Komisji.
§  3.
1.
Urzędy, instytucje i przedsiębiorstwa państwowe oraz organizacje społeczne dotowane z budżetu Państwa obowiązane są udzielać Komisji na jej żądanie opinii oraz wszelkich materiałów i informacji z zakresu prac Komisji, jak również uzgadniać z nią opracowywane przez siebie projekty przepisów prawnych wiążących się z działalnością Komisji.
2.
Komisja może również przeprowadzać lub zlecać badania w swoim zakresie działania.
§  4.
Prezes Komisji przedkłada Prezesowi Rady Ministrów corocznie sprawozdanie z jej działalności, w terminie do dnia 31 stycznia następnego roku.
§  5.
Minister Finansów wydzieli dla Komisji odrębną część w budżecie Państwa.
§  6.
Przewodniczący Komitetu Pracy i Płac w uzgodnieniu z Prezesem Komisji dokona przeniesienia do pracy w Komisji pracowników Zespołu Organizacji Zarządzania wraz z zajmowanymi przez nich etatami oraz funduszem płac i pochodnymi.
§  7.
1.
Prezesowi Komisji podporządkowuje się:
1)
Centralny Ośrodek Doskonalenia Kadr Kierowniczych działający na podstawie uchwały nr 222 Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 1960 r. w sprawie zadań i zasad działania Centralnego Ośrodka Doskonalenia Kadr Kierowniczych (Monitor Polski Nr 62, poz. 294),
2)
Zakład Organizacji i Techniki Pracy Biurowej działający na podstawie zarządzenia nr 369 Prezesa Rady Ministrów z dnia 1 grudnia 1955 r. w sprawie powołania Zakładu Organizacji i Techniki Pracy Biurowej.
2.
Przewodniczący Komitetu Pracy i Płac oraz Minister Finansów przekażą Prezesowi Komisji etaty osobowe oraz środki finansowe i rzeczowe związane z działalnością jednostek, o których mowa w ust. 1.
§  8.
Traci moc zarządzenie nr 66 Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 września 1967 r. w sprawie powołania Komisji do Spraw Organizacji Zarządzania w Gospodarce i Administracji Państwowej.
§  9.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1968.16.110

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Komisja Organizacji Zarządzania.
Data aktu: 16/04/1968
Data ogłoszenia: 19/04/1968
Data wejścia w życie: 19/04/1968