Kolegia rektorskie.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW OŚWIATY I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO, ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ, KULTURY I SZTUKI ORAZ PRZEWODNICZĄCEGO GŁÓWNEGO KOMITETU KULTURY FIZYCZNEJ I TURYSTYKI
z dnia 23 lutego 1968 r.
w sprawie kolegiów rektorskich. *

Na podstawie art. 7 ust. 2 i 7 ustawy z dnia 5 listopada 1958 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 1965 r. Nr 16, poz. 114), art. 1 i art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 29 marca 1962 r. o wyższych szkołach artystycznych (Dz. U. z 1967 r. Nr 15, poz. 71) i art. 37 ustawy z dnia 15 lipca 1961 r. o rozwoju systemu oświaty i wychowania (Dz. U. Nr 32, poz. 160) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
W województwach (miastach wyłączonych z województw), na których terenie znajdują się co najmniej 2 szkoły wyższe, wyższe szkoły artystyczne lub wyższe szkoły zawodowe - zwane w dalszych przepisach "szkołami wyższymi" - działać będą kolegia rektorskie.
2.
Siedzibą kolegium jest szkoła wyższa, której rektor wybrany został przewodniczącym kolegium.
§  2.
1.
W skład kolegium wchodzą rektorzy znajdujących się na terenie województwa (miasta wyłączonego z województwa) szkół wyższych, kurator właściwego okręgu szkolnego oraz kierownik wydziału kultury prezydium rady narodowej stopnia wojewódzkiego, jeżeli na terenie działania kolegium znajduje się wyższa szkoła artystyczna.
2.
Ponadto w skład kolegium z głosem doradczym wchodzą: przedstawiciel prezydium rady narodowej stopnia wojewódzkiego, prezes zarządu okręgu Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz przewodniczący rady okręgowej Zrzeszenia Studentów Polskich.
3.
Przewodniczącym kolegium jest jeden z rektorów wybrany na pierwszym zebraniu kolegium. Kadencja przewodniczącego trwa przez okres pełnienia przez niego funkcji rektora.
4.
Przewodniczący kolegium może zapraszać do udziału w pracach kolegium kierowników właściwych terenowo placówek naukowych Polskiej Akademii Nauk i placówek zaplecza naukowo-technicznego, przedstawicieli organizacji politycznych i społecznych oraz inne osoby, których udział w tych pracach uzna za wskazany.
§  3.
1.
Do zadań kolegium należy ustalanie zasad współdziałania szkół wyższych w dziedzinie rozwiązywania wspólnych problemów, a w szczególności koordynacja działalności w sprawach:
1)
ideologiczno-wychowawczych, dydaktycznych oraz zdrowotnych młodzieży studenckiej i pracowników szkół wyższych, a także organizacji studenckich,
2)
przygotowania i rekrutacji młodzieży do szkół wyższych,
3)
rozwoju bazy materialnej szkół wyższych i wspólnego wykorzystania istniejącego zaplecza naukowo-technicznego oraz domów i stołówek studenckich,
4)
prowadzenia badań naukowych międzyuczelnianych bądź w powiązaniu z terenowymi placówkami naukowymi Polskiej Akademii Nauk lub placówkami zaplecza naukowo-technicznego,
5)
wspólnej organizacji staży zawodowych i naukowych, sympozjów i sesji naukowych, wydawnictw itp.,
6)
podejmowania inicjatywy w zakresie nowych form organizacji nauki i nauczania.
2.
Do zadań kolegium należy również ustalanie zasad współdziałania szkół wyższych przy rozwiązywaniu problemów związanych z zatrudnianiem absolwentów tych szkół.
3.
Ponadto do zadań kolegium należy reprezentowanie szkół wyższych i przekazywanie ich postulatów terenowym i centralnym organom władzy i administracji państwowej.
§  4.
Uchwały kolegium mają charakter opinii dla kierownictwa szkół wyższych w sprawach objętych zakresem działania kolegium.
§  5.
Obsługę administracyjno-biurową kolegium sprawuje szkoła wyższa, w której znajduje się siedziba kolegium.
§  6.
Pierwsze zebranie kolegium zwoła rektor najstarszej na terenie województwa (miasta wyłączonego z województwa) szkoły wyższej.
* Z dniem 26 października 1984 r. zarządzenie utraciło częściowo podstawę prawną na skutek zmiany art. 37 ustawy z dnia 15 lipca 1961 r. o rozwoju systemu oświaty i wychowania (Dz.U.61.32.160) przez art. 1 pkt 14 ustawy z dnia 10 października 1984 r. o zmianie ustawy o rozwoju systemu oświaty i wychowania (Dz.U.84.49.253).

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024